Ask (Her) (2013)

Ask (2013)
Her

Puan Like 7.1 / 22 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
126 dakika
anlberber Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore'u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

Yorumlar

Laylaylom profil resmi
Laylaylom
İki kelimeyle anlatacak olsam "Çok gerçekti" derim. Oyunculuklar mükemmeldi, filmi yaşadım adeta. Genel olarak sakin ve bol konuşmalı bir film. Diyalogların içi kesinlikle boş değil, hepsi insanı düşündürmeye yönelik yazılmış. Romantizm ve bilimkurgu gibi neredeyse iki zıt kategoriyi çok güzel harmanlamışlar bence. Herkes kendinden bişeyler bulabilir diye düşünüyorum.
3 gün önce
.Simurg profil resmi
.Simurg
"Bazen hissedebileceğim her şeyi hissetmiş olduğumu ve bundan sonra da asla yeni bir şey hissedemeyeceğimi düşünüyorum."
4 ay önce
trevor profil resmi
trevor
aşk, deliliğin toplumca kabul gören şekli.

güzel bir konusu var, güzel de ilerliyor aslında. ama temposu çok düşük. tam yükseldi derken 15 dakika daha bir şey olmadan geçiyor. ve bunu gibi defalarca. sonra çok da heyecanlı olmayan bir şekilde film bitiyor. yer yer aşık olduğum kısımlar var evet ama genel olarak baydı.
1 yıl önce
Selocan profil resmi
Selocan
Farklı bir hikaye üzerinden duygulara farklı bakış açısıyla baktırıyor. Açıkçası üzerinde düşündüğüm birçok konuyu ele almıştı. Ben beğendim.
1 yıldan fazla önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Hayata bir artı ekleyeceğini düşünmediğim düşünemediğim bir film. Bir de üstüne beklentiyle izledim. Bir ilerisi bir düşüncesi bile olduğunu düşünmüyorum. Belki bu kadar sert bir eleştiriyi hak etmiyor ama kurtarabilir diyeceğim derli bir kurgusu da yok malesef.
neredeyse 2 yıl önce
PorcoRosso profil resmi
PorcoRosso
Müthiş bir yapım. Bilimkurgu deyince aksiyon filmi bekleyenleri üzmüş sanırım. Daha en başından dünyanın donanım olarak değil de yazılım olarak gelişmesini anlatması insanı içine çekiyor. Donanım yazılıma göre şekillenir. Saçma diyenlerin canı sağ olsun demekle birlikte donanım kasan bilimkurgulara nazaran filmdeki yapay zekanın gerçek olma ihtimali çok çok yakın. Uzak bir gelecek olduğunu düşünmeyin yani, zira google şimdiden öğrenebilen yapay zekayı translate programlamasında dünyaya sundu. Bunun Siri gibi bir yapay zekaya entegre olması sizce ne kadar sürer ? bana kalırsa 5 yıl sonra bu film gerçek olacak. Siri'ye şimdiden farklı gözle bakmaya başlayabilirsiniz. :) Şu an için sadece alarm kurmaya ve hava durumunu vermeye yarasa da (kaldı ki birçok engelli kardeşimiz için siri gerçekten nimet) ileride istediğiniz zaman kapatacağınız bir arkadaşa dönüşmesi olasılıksız değil. 10/10 (bu arada bilimkurgu birleşik yazılır, sitede hata veriyor da)
neredeyse 2 yıl önce
Sophie profil resmi
Sophie
Bilmiyorum sadece bana fazla anlamsız geldi yani benim için hiçbir şey ifade etmedi hatta filmin bazı kısımlarında kendimi rahatsız bile hissettim. Çünkü gerçek olmayan bir şey asla da olmayacak ve böylesine sahte bir şeyi anlamlı bir hale getirmeye çalışmak bana saçma geldi. Birazcık sıkıldım sanırım konusu yönüyle pek benlik değildi.
2 yıldan fazla önce
Lessienn profil resmi
Lessienn
Konu çok şaşırtıcı oyunculuklar çok iyi bir yere kadar da gayet güzel gidiyor ama bir yerden sonra gerçekten baydı bu kadarı da saçma artık dedirtti şahsen.
2 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Filmin başında sıkıldım ben aslında. Sonunda da sıkıldım. Ama ortasında da sıkıldım. Neyse öyle böyle bitti. Yani bilmiyorum. Aşk konulu filmleri pek izlemeyen biriyim. Neden onu da bilmiyorum ama. Hatta film kötü mü, iyi mi, orta halli mi onu da bilmiyorum. Yok aga konu aşk olunca, film de sıkıcı olunca ben hiç bir şey bilmiyorum :) Neyse izleyin aşklar ve renkler tartışılmaz ne de olsa :)

2 yıldan fazla önce
eda profil resmi
eda
elin işletim sistemi kadar olamadık
neredeyse 3 yıl önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Aşk insana özgü bir duymuydu sadece ? Sadece insan mi hissedebilirdi bu duyguyu tabikide hayır ! Yapay zeka konusuna farkli bir bakis acisiyla deginen bir yapımdı..Genelde duygularin on planda oldugu ilginc ve etkileyeci buldum..Böyle filmler hep çekilmeli kesinlikle ve filmin yalnizliga deginmesi de cok guzeldi o duyguyu iliklerime kadar hissettim diyebilirim..
3 yıl önce
tahayetkin profil resmi
tahayetkin
Bu filmi izlerken algılarınızın açık olduğundan emin olun.Çünkü hem günümüz dünyası hemde gelecekteki ruh halimizi,yaşantımızı,bizi teknoloji yardımı ile nasıl yönlendirdiklerini,yönlendireceklerini, gün geçtikçe pek çok absürt fikri internet ve teknoloji sayesinde normal karşılamamızı kısacası algımızı ve bizi nasıl etkilediklerini gösteren harika film...
3 yıl önce
siborgmujgan profil resmi
siborgmujgan
anlatılanları yaşamadıysanız filmin hissettirdiklerini anlamanız mümkün değil, ama sıkıcı, zayıf ya da kötü demeniz mümkün. Bu yüzden 'herkes' her filmi seyretmemeli diyorum ya.
3 yıldan fazla önce
yumusakge profil resmi
yumusakge
kalp içini doldurabileceğin bir kutu değildir.sevdikçe büyümeye devam eder...
3 yıldan fazla önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Bence çığır açan bir film. Bu zamana kadar yapay zeka genellikle insan ırkını ortadan kaldırmaya çalışıyordu. Ama bu film yapay zekayı insan hissiyatına yaklaştırıyor.film en güçlü duygu olan sevgi üzerine kurulu ve bunu çok güzel işlemiş. Özellikle müzikler beni benden aldı. Renkler,kurgu, müzik, oyunculuk herbiri birbirini çok güzel tamamlamış. Başarılı
3 yıldan fazla önce
burrju profil resmi
burrju
bence filmdeki herkes şizofreniye doğru sürüklenmiş..:P pek bana göre bi film değildi, saçma buldum
3 yıldan fazla önce
shieldmaiden profil resmi
shieldmaiden
klişelerle dolu, zayıf kurgu.
3 yıldan fazla önce
dmorf profil resmi
dmorf
filmin ortasında sıkıyor .. :(
3 yıldan fazla önce
orkunkeskin1 profil resmi
orkunkeskin1
yarısında kapattım, izlemeye değmez
3 yıldan fazla önce
Narielluinwe profil resmi
Narielluinwe
çok ilginç başlayıp gittikçe dibe doğru ilerleyen bir film. o kadar övgüyü hak ettiğini düşünmüyorum. sonu çok daha başka, daha yaratıcı bağlanabilirdi. Jonze abimize yakıştıramadım.
3 yıldan fazla önce
yakup11 profil resmi
yakup11
Filmin yarısına kadar izledim daha fazla izleyemezdim bana SAÇMA geldi duygusuz diye bilirsiniz.AMA gerçek bu benim için / eleştirilere açığım
3 yıldan fazla önce
DUA profil resmi
DUA
hala izlemediniz mi ..... hemen izlenmeli ... :() harika ....
3 yıldan fazla önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Özgün bir senaryo, güzel oyunculuk ve etkileyici müzikler . Sıkılmadan izledim. Bence güzeldi
3 yıldan fazla önce
sedd1 profil resmi
sedd1
Filmde sağlam mesajlar var.Gelecekte bağzı şeyler bundan farklı olmayacak o yüzden sevdim.,
neredeyse 4 yıl önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
''Bazen sanki hiç hissetmeyeceğim şeyleri hissettiğimi düşünüyorum. Sanki her şeyi hissetmişimde, artık hiçbir şey hissetmeyecekmişim gibi. Belki sadece hissettiklerimin daha azını hissederim.'' orjinal bir filmdi, izlenmesi gereken bir film.Filmi izledikten sonra insanı insan yapan en güzel şeyin gerçekten içten söylenen kelimeler olduğunu anladım :))
neredeyse 4 yıl önce
gasparnoe profil resmi
gasparnoe
geçen sene ki entelektüelitesini yüksek sanan insanların bulunduğu ortamların klasik "aaa izlemedin mi nasıl izlemezsin ?" "abi onu izlemeden film izledim demee" filmiydi. bu nedenle bi süre özellikle izlemedim. izlemeye başlarken de bi beklentim yoktu. ortalama bir film bekliyodum, öyleydi de... popüler kültür ara ara bazı yapımları gözümüze gözümüze sokuyor farkındayım da; neye göre seçiyor hala çözemedim. çözücem bir gün...
4 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
çok söze gerek yok: Nadir bir distopya örneği. harika bir film.
4 yıldan fazla önce
alicancam profil resmi
alicancam
Herşeyden önce ya sen gladyatördeki kötü adamsın sana yakıştımı bu rol ya? Şu haline şu kılığına bak kime özeniyon anlamadım ya. Nerden özeniyon böyle şeylere arkadaşım ya. Filme gelirsek bayağı sıradışıydı. Çok sevemedim ama hakkını vermek lazım işledikleri çerçevede çok güzel yapmışlar sadece bana hitap eden bir film değildi.
4 yıldan fazla önce
Numenor profil resmi
Numenor
Kendini geliştirebilen bir yapay zekadan mükemmel olması beklenir. Film, en zeki programın bile aşk, arkadaşlık ve bu tarz duygular konusunda başarısız ve beceriksiz olabileceğini göstermeye çalışmış bence. Günümüzdeki sanal bağımlılığı da eleştirmiş. Aşırı etkilenmesem de beğendim. İzlemeye değer..
4 yıldan fazla önce
cimcini profil resmi
cimcini
Genel havasını sevdim. Hüzünlü geldi biraz da. filmde biraz daha fotografik kare olabilirdi. biraz daha karanlık olabilirdi. özellikle sonu daha dramatik olabilirdi. ben yetersiz buldum. SPOILER insanları tatmin etmek üzere programlanmış, sürekli evrilen, neredeyse mükemmel bir yapay zeka ile yaşanan aşkın kaybının etkileri çok daha trajik olmalıydı bana göre. ama yönetmen çok daha iyimser yaklaşıp değişimler olur hayatta mottosuyla sonlandırmış. popüler filmleri sevmem ama sevdim gibi bu filmi.
4 yıldan fazla önce
Elifimou profil resmi
Elifimou
İzlemezseniz bir şey kaybetmezsiniz.
4 yıldan fazla önce
jupiterinuydusu profil resmi
jupiterinuydusu
Joaquin Phoenix döktürmüş gene :) güzel film, ilişkiler konusunda ufuk açan cinsten biraz da, bana göre öyleydi yani.
4 yıldan fazla önce
muratkaya profil resmi
muratkaya
Filmi izledikten sonra Amy Adamsın o hallerini görüp iç geçiren bütün adamlar bekar çünkü onlar henüz böyle bir şey ile karşılaşmak için çok şanslı değiller.Çok absürt bir konuyu mantık sınırları içinde ve olağanüstü sadelikle anlatan ve çok renkli bir oyuncu yelpazesiyle sizi içine alan güzel bir yapıt.
4 yıldan fazla önce
GoodDaySunShine profil resmi
GoodDaySunShine
değişik bir film.. çok çarpıcı replikleri var..aşık olan herkes biraz kaçıktır zaten. yapılacak en çılgın şeylerden biri bu. deliliğin toplumca kabul gören şekli gibi
4 yıldan fazla önce
SihirliEnerji profil resmi
SihirliEnerji
ilk defa aşklı meşkli bir filmi beğendim
4 yıldan fazla önce
digigirl profil resmi
digigirl
Ütopik görünsede yakın gelecek zamanı dehşet verici biçimde gözümüzde canlandırmamıza vesile özgün bir senaryo,Joaquin in oyunculuğu da muhteşem.Oscarı %100 haketmiş izlenesi film
4 yıldan fazla önce
Cagds profil resmi
Cagds
bir an samanthanın vücüdu olmak istedim ama sonradan düşündümki o bir teknolojiydi herkesden akıllı ve zekiydi. adamın özgüvenini yok ederek resmen kendisini uyuşturucu gibi bağlamıştı adama film gerçekten takdiri ve emeği geçen herkese teşekkürü hak ediyor :)
4 yıldan fazla önce
yabann profil resmi
yabann
Bu filmi çok beğendim . Konu olarak çok özgün bir senaryosu var . Geçen hafta black mirror adlı diziyi izlerken 1 bölümünün bu filmin konusuna
çok yakın olduğunu gördüm . Bu filmi beğenenler o mini diziyi de izleyebilir tavsiye ederim .
neredeyse 5 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Değişik, enteresan ve acı bir aşk hikayesi. Oyunculuk çok başarılı, konu da çok bilim kurgu gibi görünse de çok da uzak olmadığımız bir gelecekte benzeri olmayacağını iddia edemiyor insan.
neredeyse 5 yıl önce
muratkacar profil resmi
muratkacar
sese karşı oynamış adam yine aştı kendini çok güzel film
neredeyse 5 yıl önce
neway profil resmi
neway
Teknolojinin getirisi olan ahlaki ikilemler, çatışmalar kısmen aşılmış bir toplumu konu edinmiş film ancak günümüzde düşündüğümde bu kadar açık fikirli olabilecek insan sayısı o kadar az ki... İnsan olarak temel ihtiyaçlarımızın ardına anlaşılma güdüsünü koymak mümkün. Zira anlaşılmadığımızı düşündükçe anlaşılma isteğimizi kaybediyor, bir adım daha geri çekilerek git gide yalnızlaşıyoruz. Dolayısıyla insanları anlayabilen ve anlaşılma ihtiyacını gideren makinelere insanların duygusal olarak bağlanmış olmasını anlamak en azından benim için güç değil.
neredeyse 5 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
insanlık için acı ve kötü bir ütopyayı anlatan başarılı film. genelinin aksine, ironik finali, insanlığa daha olumlu yaklaşmış. bence filmin etkileyici olmasındaki en büyük etken içinde söylenen müthiş cümleler. mesela "geçmiş, kendimize anlatıp durduğumuz hikayelerden ibaret" ya da "aşık olan herkes biraz kaçıktır zaten...yapılacak en çılgın şeylerden biri bu... deliliğin toplumca kabul gören şekli gibi..."
neredeyse 5 yıl önce
bahmetp profil resmi
bahmetp
duygusal filmlerin etkileyici olması için insanın filmde kendinden bişiler bulması gerekiyor ve bu filmde herkesten bir şeyler var bence. günümüz sanal ilişkileri anlatılırken sıkıcılıktan kurtarmak için ileri bi teknoloji muhabbeti eklenmiş ki bu da benim gibi bilişim sevenler için ekstra bi ilgi çekici olmuş. entellektüel romantik elemanımız gerçekten mükemmel bir oyunculuk sergileyerek senaryonun hakkını veriyor. film yavaş ilerliyor ama ben bu yavaşlıkları kendi içimize bakma arası olarak değerlendiriyorum. sıradan bir aşk filminden çok fazlası.
neredeyse 5 yıl önce
Neslii profil resmi
Neslii
Başlarda sahnelerden dolayı filme karşı ön yargılı yaklaşsam da ilerleyen sahneleri şaşkınlıkla izledim. Böyle bir senaryo kimin aklına gelir.. Çok çok çok beğendim.. Ödülleri hak etmiş ;)
neredeyse 5 yıl önce
Senemini profil resmi
Senemini
Sanal bir dünyanın içinde geçmesine rağmen maddiyattan çok maneviyata odaklanılmış. Yalnızlık, güvensizlik, yetersizlik, hüzün, mutluluk, aşk kısacası insana dair tüm duygular öyle sıra dışı bir yolla anlatılmış ki, tek kelimeyle muhteşem, hayran kaldım.
neredeyse 5 yıl önce
EmirHan profil resmi
EmirHan
Sürekli kendini yenileyebilen ve gelişebilen bir zeka ile yazılmış bir işletim sistemidir Samantha. Theodore hiç görmeden, dokunmadan,sarılmadan aşık oluverir ona. Bu garip ve tutkulu aşk hikayesini kendisi gibi yaşayan ,ellerinde cihazla dolanıp,kendini dünyadan soyutlamış pek çok insan vardır.Alan memnun veren memnun bir halde gül gibi geçinip giderlerken sistem birden iptal oluverir. Aşıklar birbirinden kopmak zorunda kalıverir.
Aşıklar sudan çıkmış balığa dönerler.Çaresiz,ne yapacağını bilmeyen,mutsuz,
umutsuz ve kırılgan...İnsanların bu süreçte neler hissedebileceklerini anlama ve anlatmaya yönelik tutum ve davranışlar bu filme konu edilmiştir.Filme konu aşklar aslına bakacak olursak günümüzde de yaşanmıyor değil. İnternet ortamında tanışıp, konuşup aşık olan bir sürü insan var.Birbirlerine bir süre dokunmadan,sarılmadan ve öpüşmeden sanal ilişkilerini sürdürebiliyorlar.Bu insanlar sohbet ettikleri insanların bir bedene sahip olduğunu,etten kemikten oluştuğunun farkındalar.Ve günün birinden yüzyüze gelebilecekler,birbirlerine dokunup,sarılabilecekler..Belki de evlenebilecekler..Filmden farkımız işte tam burası aslında. İNSAN NEDENSİZ DE SEVEBİLİR FAKAT BEDENSİZ DE SEVEBİLİR Mİ? İşte bütün mesele burada.. İnsanlarla iletişim kurmaktan pek hoşlanmam, ne kadar az insan o kadar çok huzur yaşam felsefesini benimseyenler için ‘Biçilmiş Kaftan’hesabı kusursuz bir film.
Samantha'yı seslendiren: Scarlett johansson’dır.
En beğendim sahne : Samantha her ne kadar bir yazılım olsa da eşiyle boşanmaya giden Theodore'u kıskandığı sahnedir.Sonuçta kadın her yerde aynıdır: KISKANIR...
Komik Küfürler edebilen minik uzaylı ise benim adamımdır ..
Afişi ,bu filmle uyumlu değildir. Hiç beğenmedim.
Son yıllarda izlediğim her şeyi dengeli, tutarlı bir bilim kurgu filmidir.
Dram ve romantizm var.. farklı bakış açılarından çok ilginç sahneler var.
İzleyin , pişman olmayacağınızı umarım..
neredeyse 5 yıl önce
deryasarihan profil resmi
deryasarihan
değişik ve orijinal. Ee scarlett johansson farkı. :)
neredeyse 5 yıl önce
Dabulyuce profil resmi
Dabulyuce
Biraz beklentimi fazla tuttum bu filmde, çok kez söylenmişti bana. Belki çok şey beklediğimden bilmiyorum, yeterince etkisinde bırakmadı beni. 7/10 puanlık bir film.
neredeyse 5 yıl önce
BlackPeter profil resmi
BlackPeter
Aldığı oscarı hakediyor.
neredeyse 5 yıl önce
incidamla profil resmi
incidamla
Black Mirror 2. Sezon 1. Bölüm izlendikten sonra senaryosu bomboş gelen film. Müzikler çok sağlam, o ayrı.
5 yıl önce
dai profil resmi
dai
kim nasıl bakıyor bilmem ama bana oldukça saçma geldi ki film sürekli tıkanmış ve farklı farklı şeyler ortaya çıkmış tabii onlar da tıkanmıştır. sonuç olarak yine her zamanki gibi şişirilmiş filmleri beğenmiyorum.
5 yıl önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
günümüzün en önemli sorunlarından birine dokunuyor film. en sevdiğiniz filmlerden biri olmasa bile mutlaka iz bırakacaktır. senaryo ve konunun işlenişi çok iyi.
5 yıl önce

Her filmi hakkında ilgi çekici içerikler