Kutsal Motorlar (Holy Motors) (2012) afişi

Kutsal Motorlar (2012)
Holy Motors

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Fransa
Süresi
115 dakika
Blacklion “20-30 yaş arası üç film yaptım. 30-41 arası bir. 40-50 arası sıfır. Şimdi 51 yaşındayım. Tablo hiç iyi gözükmüyor." Léos Carax (Yönetmen) Cesar o gün her sabah yaptığı gibi işe gitmek için elinde çantası, yaşadığı görkemli malikaneden çıkar, beyaz limuzinine doğru yürür. Çevresindeki korumalar ona eşlik ederken, şoförü Celine kendisine kapıyı açar ve yol boyunca o gün tamamlamaları gerekan randevularından konuşurlar. Cesar eline yaşlı bir kadın peruğu alıp onu düzeltmeye başlayıncaya dek her şey normal gibi görünmektedir. Peki gerçekten her şey bu kadar normal midir? Fransız sinemacı Leos Carax'ın 13 yıl aradan sonra yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu filmi tam bir deneysel sinema süreci. Bir hikayeden diğerine atlayan Cesar karakteri ve onun "randevu" adı altında büründüğü kılıklar, karakterler arasındaki geçişler ve tüm hikayeler boyunca farklı filmlere yapılan göndermeler seyircilerin akılını kurcalayacak boyutta.

Yorumlar

Arcadia profil resmi
Arcadia
Yaşamın bütünü bir tiyatro sahnesi iken, hepimiz üzerimize düşeni sergileyen, onun bir numaralı aktörleriyiz.
1
7 ay önce
potakal profil resmi
potakal
film hakkında bir şeyler okumalı, okuyarak bakmalı, ayrıntılarını, leos carax'ı daha iyi anlayabilmek için. değişik bir film. italo calvino'nun sürekli kentlerini hatırladım, sonsuz bir döngü var burada da; iç içe geçmiş olaylar, karakterler, kaybolmuşluk... ince taşlamalar. mezar taşları sahnesi güzeldi

''ben yalnızım, onlarsa herkes. tek planım var, o da delirmek.''

''senin cezan sevgili angela’m; senin sen olman.''

- bu işe devam etmeni sağlayan şey ne, oscar?
- beni bu işe başlatan şey: rol yapmanın güzelliği.
- güzellik mi? bir söz vardır; "güzellik görenin gözündedir."
- peki gören kimse yoksa?

-gece yarısından önce gülmek zorundayız.
-elimizden gelenin en iyisini yapacağız, mr. oscar.
-bir sonraki hayatımızda gülebileceğimizi kim bilebilir?

“cehennemin dibinde bir balo sergiliyoruz. hepimiz ölüyüz. ölü ve sarhoş.”
7
2 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
Farklı bir sinema tecrübesi yaşamak isteyen, yeni deneyimlere açık izleyici için çok iyi bir film...
0
2 yıldan fazla önce
cimcini profil resmi
cimcini
Sürrealist bir film daha. Bu aralar hep sürrealist filmler izlediğimden kafam allak bullak olmuş durumda. Bana rüyalarımı hatırlattı ya da trip'e girmiş gibi hissettirdi. Modernizme, bıkkınlığa, yaşam özlemine, ölüme, Tanrı'ya göndermelerle doluydu. Denis Lavant çok iyi oynamış ayrıca.
3
3 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
kafası iyi bir film olmus. garip olan, bastan sona ilgiyle izlemis olmama ragmen pek sevmemem.
0
3 yıldan fazla önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
sürrealist, parça pinçik bir film..sahneler değil filmin mesajları birleştiriyor parçaları. modern topluma, hollywood'a; büyük makineler (bilgisayar, tv vb.) olmaktan çıkıp beynimizin içinde yer etmiş, hayatın ta kendisi haline gelmiş sanal ve yapay(reality şov dünyası bu) dünyaya, rol olsun diye yaşayan, gün içinde rolden role/ kılıktan kılığa geçen milyonlara, filmin başındaki gibi sinema perdesine yüzü dönük ama perdeye bakmak yerine uyuyanlara bir eleştiri. bu ahval ve şerait içinde; ''yeniden bir hayat istiyoruz'' diyor holy motors; elde edemeyeceğimizi bile bile..
6
3 yıldan fazla önce

Holy Motors filmini beğenenler

Holy Motors filmi hakkında ilgi çekici içerikler