Iyi, Kötü ve Çirkin (Il buono, il brutto, il cattivo) (1966)

Iyi, Kötü ve Çirkin (1966)Il buono, il brutto, il cattivo

Puan 9.1 / 10
Senin Puanın
Etiketler Kült, Aksiyon, Sanat Eseri
Yönetmen
Dil
İtalyanca
Ülke
İtalya
Süre
161 dakika
536
10
1363
238
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Yapım yılına göre muazzam bir western. Tam bir başyapıt.
error_outline
4 ay önce
PorcoRosso profil fotoğrafı
PorcoRosso
Spagetti Western filmlerinin çoğunluğa göre en iyisi, bana göre de en iyilerinden ve öncülerinden olan aşmış yapım. İtalya sinemasının yönetmenleri ve Bacalov, Ennio Morricone gibi müzik adamlarının Western türünü Amerika'dan çok daha iyi işledikleri bir gerçek. Defalarca izlenebilecek bir klasik.
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Kaçıncı defa izledim bilmiyorum ama İyi'si Kötü'sü ve Çirkin'iyle muhteşem bir üçlünün sürükleyici macerasına tanık oluyoruz. Bu macera ise bizi harika bir şekilde sürüklüyor peşinden. Müzikler inanılmaz neredeyse içerisinde kovboy barındıran çoğu ucuz bütçeli yapımda kullanılmış müzikler hatta türk sinemasında bile bol bol yer edinmiş. Yönetmen de bu tür filmlerin efsanesi ve o dönem için muazzam sahneler içeriyor. Müzikler ise Morricone'den ve hepsi muhteşem. Özellikle Mezarlık sahnesindeki Ecstasy of Gold ve final sahnesiyle aynı adı taşıyan Meksika açmazındaki Il Triello. Canım sıkıldıkça açıp dinlediğmi soundtrackler. Oyunculara diyecek bişey yok zaten özellikle Clint yine paçalarından karizma akarak oynamış :) Western filmlerini hep sıkıcı bulmuştum bu filmi ilk izlediğim zamana kadar (ki o zaman da top 250de bulunduğu için izlemiştim) fakat bu filmin gazıyla rahat elliye yakın western filmi izledim. Ama tabiki bunun tadı hiçbirinde yok orası ayrı :) Kesinlikle her sinema severin izlemesi gereken bir film.
error_outline
4 yıldan fazla önce
Stranger profil fotoğrafı
Stranger
Westerni bu filmle sevdim. Bu filmden sonra neredeyse bütün clint eastwood filmleri izledim o kadar yani :)
error_outline
5 yıldan fazla önce
burcudgn profil fotoğrafı
burcudgn
Eski filmleri izlemeyi sevmem sıkıcı gelir ama bu güzeldi :D
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
PROMSE profil fotoğrafı
PROMSE
en iyi western filmidir
error_outline
6 yıldan fazla önce
BOZO profil fotoğrafı
BOZO
Dolar üçlemesinin son ve en iyi filmidir.Konu bakımından ve işleyiş açısından western in kralıdır . Eastwood un her sigara yaktığında sigara yaktığım filmdir :) . İzlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir :)
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
SuaY profil fotoğrafı
SuaY
Birşeyler eksikti nasıl desem.. Şaban çıkacak bir yerlerden diye bekledim :D Müziklerine aşina olmak böyle etki bırakıyor. Harika bir filmdi gerçekten.
error_outline
7 yıldan fazla önce
esarialtin profil fotoğrafı
esarialtin
Spagetti Westernlerin belkide en önemlisi. Birbirinden konu olarak alakasız bir üçlemenin son filmi.Morricone'nin melodileri fark etmesek de hayatımızın her yerinde. Bu kült film sadece bir western değil, sadece bir iç savaş filmi değil, sadece iyi oyuncuları, büyük bir yönetmeni yok. Parçalarından çok fazla derdi olan bir başyapıt. Van Cleef, Eastwood gibi canlıların gezegende fazla evrimleşmediği ortada. . Filmi açar açmaz kulaklarınızı tırmalayan tren ve at seslerinin üstüne binen morricone besteleri Sesi sonuna kadar açmanızı sağlayacak güzellikte. Dünyada iki tur vardır bir boynundan ip geçenler ötekide bu ipi kesenler dinle ipin ucundaki boyun benmki riske gren benim..
-tuco
"riske giren sen olablrsn ama ipi kesecek olan benim"
-sarışın
Tuco Sarışın ve Melekgöz birbirinden Ne kadar farklıdır? Yaşamak için Kaç tane bahaneye ihtiyaç vardır ? Para bu güdülerden birimidir? ... Savaş karşıtı bir western, 2, buçuk saati su gibi akan baş yapıt. Kuzeyli Alkolik albayı canlandıran Aldo Guiffre'nin performansına dikkat edin lütfen... " bu kadar cok adamın,bu kadar kötü harcandığını hiç görmemiştim " Derken Sarışının gözlerinin içine bakın. Filmin derdini orada göreceksiniz...
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
abiniz profil fotoğrafı
abiniz
cok acayip film , cirkin o kadarda cirkin degil yani yuzune bakilmiycak gibi degil
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
Jenny profil fotoğrafı
Jenny
yoruma ihtiyaç duymayan izlemeyenin kalmaması gereken bir film :)
error_outline
8 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
sonundaki meşhur sahne ve müzikleri için bile izlenir. bu arada duyduğunuz müziklerin hemen hepsi yabancı gelmeyecektir ve bu tınıların hepsi bu filme aittir. ilk burada kullanılmıştır .
error_outline
8 yıldan fazla önce
Senemini profil fotoğrafı
Senemini
Western filmlerinden hoşlananlar için kültlerden biridir mutlaka. Ama bana 3 saat çok uzun geldi, yine de son 15 dk. için bile oturulup izlenir;) Son 15 dk. efsaneydi.
error_outline
8 yıldan fazla önce
SoulArt profil fotoğrafı
SoulArt
Western filmlerin babası... müzikler tam bir klasik... ennio morricone müzik konusunda en iyisi... oyuncuları söylemeye gerek yok...
error_outline
8 yıldan fazla önce
GoodDaySunShine profil fotoğrafı
GoodDaySunShine
Western deyince akla hemen onun adı gelir :)
error_outline
8 yıldan fazla önce