Cehennem (Inferno) (2016) afişi

Cehennem (2016)
Inferno

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 7.1 / 18 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
121 dakika
KerseL Floransa, İtalya'da bir hastane odasında uyanan Robert Langdon'ın (Tom Hanks), son birkaç günde olanlara dair hatırası yoktur ve kendini bir anda bir insan avının hedefinde bulur. Dr. Sienna Brooks'un (Felicity Jones) ve semboloji bilgisinin yardımıyla bu bulmacayı çözmeye çalışır. Daha önce The Da Vinci Code, Angels & Demons ve Apollo 13 filmlerinde beraber çalışan Tom Hanks ve Ron Howard, bu filmde de beraberler.

Yorumlar

mtufan profil resmi
mtufan
spoiler sayılabilir--------> ben foster. yine bir filmin kısa süreli yıldızı. özen de gösterilmemiş sahnelerine. daha çok konuşma yaptığı gösterilmeliydi. bir replik bile yeterli olurdu. "şu şu ülkelerde konuşma yaptı, gizli takipçileri var" gibi. karakteri istenen mesajı verebiliyor fakat bence eksik bırakılmış. düşünceleri benzer olmayan insanlar karakteri dışlayabilir bu nedenle uzatılmalıydı. böyle beklenen etkiyi yaratamamış. robert i biliyoruz. sienna çabuk farkedilir bir karakteri vardı. acil doktoru olarak robert ın hatırlayamadıklarını bilmesi şüpheyi arttırdı. karakteri ve felicity nin oyunculuğunu beğenmedim.
sırlarla dolu bir film havasından çıkıp bir maceraya dönmüş yapım. dış dünyayı direkt olarak etkileyecek olması hoşuma gitmedi. önceki filmlerde bu direk etki yoktu. hikaye güzel oturuyor ama bertnart zobrist in yaptıkları anlamsızdı. neden istanbul u gözden çıkarılabilir olarak gördüğü sağlam bir tartışma konusu olmakla birlikte, yaptıkları da mantıklı değildi. zaten dünyanın %95 i ölecek ise neden istanbul. kendini bile bu uğurda gözden çıkarabiliyor ise biyolojik silahı ürettiği gibi salıvermeliydi. farklı bir ülkeye götürüyor bir de plan yapıyor. neymiş torba patlayacakmış. günü de belliymiş. bertnard ölünce engellenme ihtimaline karşın sienna bir gün önce istanbula geliyor ki torbayı yırtsın. neden plan var filmde anlamadım. o poşet neydi yaaa. tükenmez kalemin içini çıkarıp ağızda kağıt geveleyip atsan yırtılır o. oraya görünmeden kim koydu takılmadım da, kimse nasıl görmedi o poşeti. mantıken taaa bilmem nereden sienna yırtmak için geliyor ise bir kaç gün önceden konmuş olmalıydı, en erken. film fazlasıyla mantık hatasına sahip. üstelik benim gibi sıradan izleyici bile bunları farkedebiliyor. açıkçası eski filmleri beğenmem yanında hayran da kalmıştım. bunu ise beğendim. bir şeyleri ortaya çıkarmak yerine insanlığın yok oluşunu anlatmayı seçmişler. robert ı da zoraki dahil etme çabaları yüzünden böyle bir yapım olmuş. 4. filmde hacker i mi engelleyecek robert. saçma. günümüz karmaşasına robert i dahil etmek bir hata. diğer hata ise, sadece bilen biri değildi o, çözen de biriydi. bu filmde sadece biliyor. serinin en kötü filmiydi benim için. ama verdiği mesaj en anlaşılır, zamanımıza uygun ve gerçekçi olanı. bir çok hollwood filmi gibi insan üremesinin plansız ve abartılı oluşu yüzünden geleceğimizin karanlık ve kötü oluşunu anlatmaya çalışıyor. bence gerekli bir yapım. izlenmeli.
1
1 ay önce
ringhiogennaro profil resmi
ringhiogennaro
Film resmen "kitapla filmin aynı olmayacağını öğrenin artık" diyor. Kitabı okuyanlar çok haklı olarak okurken hayal ettikleri mekanların filmde nasıl hayat bulduğunu görmek istiyor ben dahil olmak üzere. Hatta filmin ana konusundan sapıyoruz ve kitapla filmin ne kadar örtüştüğüne odaklanıp filmi kaçırıyoruz. Ben şöyle bir deney yaptım; melekler ve şeytanları okuduktan 1 yıl sonra filmini izledim. Kitabı çok beğenmiştim ama filmi de çok beğendim. Cehennem filmini ise kitabı bitirdikten hemen bir gün sonra izledim ve kitabı beğenirken filmi beğenmedim. Bence uzun bir ara vermek gerek çünkü detayları unutunca filmin ana teması kopmuyor. Yine de kitapta okudum senaryonun filmde değiştirilmiş olması, ihanet gibi geliyor. Neden bu kadar değişikliğe gidildiğini pek anlamıyorum açıkçası.
0
2 ay önce
Hamkon profil resmi
Hamkon
Aylardır ertelediğime pişman olduğum bir film. Film direk heyecanla başlayıp içine alıyor. Gayet başarılı bir fim.
2
4 ay önce
pinkbutterfly profil resmi
pinkbutterfly
dan brown un hemen hemen bütün kitaplarını beğenerek okurum.. genelde de önce kitabını okuyup, sonra filmini izlerdim.. ama cehennem kitabını almama rağmen okuma fırsatım olmadı evde öyle duruyor en yakın zamanda da okuyacağım kitabı.. onun için kitabının nasıl olduğunu bilmediğim için filmi ile kıyaslayamayacağım.. da vincinin şifresinin kitabı çok güzeldi filmide bir o kadar güzeldi.. melekler ve şeytanların kitabı çok güzeldi filmide bir o kadar güzeldi.. eminim ki cehenneminde kitabı güzeldir ve filmide muhteşemdi.. bu filmi diğer serideki filmlerle kıyaslamak aptallıktır,, onların konuları farklıydı bunun konusu işleyişi farklı yani kitaptaki konu ne ise filmdeki konu işleyişte o dur.. filmi beğenmeyenleride anlamıyorum, kitaptan çok farkı olacağını da düşünmüyorum.. filmi beğenmeyen gitsin recep ivedik izlesin.. tom hanks robert london rolüne çok yakışıyor adeta onunla bütünleşmiş bir rol başka birinin olmasını düşünmek bile istemiyorum ve çok başarılı.. son olarak tekrar belirteyim muh te şem bir film.. puanım : 8.0
3
8 ay önce
starch profil resmi
starch
Filmin ilk yarısı, koşturur gibi hızla geçti. Aksiyon sahnesi denemez, sadece gereksiz yere hızlıydı, Floransa görüntülerini sindiremedik. Belki süresi 3 saat olsaydı, daha normal hızda izleyebilirdik. Kitabını okumadan izleyenlerin çok hoşlanacağını sanmıyorum. Brown, Howard ve Hanks üçlüsünü seviyorum...
3
8 ay önce
BeyaZenci profil resmi
BeyaZenci
gayet güzel bi film macera filmi arıyanlara tavsiyem..Tom Hanks oyunculuğuyla beraber film gayet hoş olmuş bu arada film İstanbuldada geçiyor
1
10 ay önce
tugbadursun profil resmi
tugbadursun
Sonu kitaptan baya farklı olmuş.
0
11 ay önce
SNOWSXYZ profil resmi
SNOWSXYZ
tom hanks yine kurtarmış günü :)
1
11 ay önce
Emrex profil resmi
Emrex
Kedinin fareye dönüştüğü bir hikaye beni sarmadı açıkçası. Robert abimizin hastaneye giriş sebebini bulması çok uzatılmış ve dolayısıyla hayran olduğumuz o zekayı sergilemek için fazla zaman kalmamış. İlk 2 filme göre daha aşağılarda bir film olmuş maalesef.
2
11 ay önce
sabriayes profil resmi
sabriayes
önceki filmleri düşününce vasat diyenlere hak veriyorum. mevcut biyolojik felaket senaryosuna robert langdon'ı monte etmek için işi bilmeceli/bulmacalı bir hale getirmeye çalışmışlar sanki. filmin ikinci yarısı boyunca "kötü adam bu işi niye böyle uzatmış ki?" diye düşündüm. tahran görünümlü istanbul sahneleri de çok hoş olmuş. bir nevi hollywood geleneği oldu galiba.
1
11 ay önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
Kitabı okumadım. Çoğu kişi filmden daha iyi olduğunu söylüyor. Muhtemelen öyledir de ama film de gayet başarılıydı. İstanbul'da çekilen sahnelerde ne denir bilmiyorum. Bir adamla konuşuyorlar muhteşem ingilizcesi var ama kravatsız, düz sakallı falan. Sıkıldım bu olaylardan. Bunun dışında güzel, aksiyonu bol heyecanı bitmeyen bir filmdi. Bir de filme sanat eklendiği için daha da güzelleşmiş. ^^
1
12 ay önce
mels profil resmi
mels
Kitabını uzun zaman önce okuduğum ve artık unuttuğum için filmi çok beğendim. Tavsiye edilir. :)
0
1 yıl önce
HznKryl profil resmi
HznKryl
-SPOİLER- 7-8 saatte dünya nüfusunun %95ini yok edebilecek bir virüsü elle rahatlıkla açılabilen bir kutuya koymak.İşte aradığım şey.
5
1 yıl önce
Hermione profil resmi
Hermione
Kitabını okumuş olan (Benim gibi) hayal kırıklığına uğrar. Filmi kitaptan ayrı düşünürsek güzeldi fakat ben ayrı düşünemiyorum :( Kitabı efsaneydi benim için ve okurken bana çok önemli gelen şeylerin bile filmde değiştirilmiş olması hoşuma gitmedi. Kısacası kitabı okuyan, okuduğunu unutup gitsin. Eğer öyle yaparsa filmden çok zevk alır :)
0
1 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Sinemada seans yokluğundan gittiğim film. Standart, tüm tipik Hollywood senaryosuna uygun bir film. Yenilik aramayın. Parçaları birbirine koyan yönetmenden ayrı bir unsur da beklemeyin. Vasat- hatta vasat altı.
2
1 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Dan Brown'un Hollywood için yazdığını düşünmüşümdür hep. Kitabı neresinden kesersen kes, bozulmuyor. Her seferinde sinemada seyir zevki olan bir filme dönüşüveriyor. Edebi anlamda gözümde pek değeri olmasa da, adamın hayal gücünü de küçümsememek lazım. "Bir bilet alana, bir bilet bedava" günlerinde izlemelik, çerezlik filmlerden. Bu arada Robert Langdon'lı yeni bir kitap daha yoldaymış, haberiniz olsun.
2
1 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
Konu ilgi çekiciydi. Renkler muhteşemdi. Oyuncular harikaydı. Kurgu da iyiyidi. İşlenişte ufak tefek sıkıntılar olmadı değil yalnız izlemeye değer bir filmdi. Tom Hanks yine oyunculuğunu konuşturmuş. Bu adam kolay yaşlanmayacak anlaşıldı. Yalnız bazı sahnelerde kamera cidden çok aşırı hareketli geldi bana. Olaylara hakim olmanızı zorlaştıracak derece hareketliydi. Her iki taraf da kendince haklı sebepler uğruna mücadele verdi. Bu bakımdan ilgi çekici bir filmdi.

5
1 yıl önce
Selocan profil resmi
Selocan
Tom Hanks kesinlikle bir yaradılış efsanesi.. Kitap uyarlaması olduğu için kıyaslama yapılacaktır ama yapılmamalı. Kitabın verdiği tat ayrıdır filmin tadı ayrıdır.. Ve film gerçekten muazzamdı. Heyecanı yüksek, merakı çok canlıydı.
4
1 yıl önce
buketaktas profil resmi
buketaktas
Çok güzeldi .. sıkılmadan izledim İstanbul sahneleri hakkında neler düşünüyorsunuz merak ettim ?
1
1 yıl önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
hiç sıkılmadan zamanın nasıl geçtiğini anlamadan izleyeceğiniz güzel bir filmdi kolay iş değil 2 saat soluksuz bir film yapmak çok başarılı buldum ..
4
1 yıl önce
Guapo profil resmi
Guapo
Kitaptan filme uyarlamak her zaman zor iştir. Genel olarak sıkılmadan izleyebileceğiniz bir film olmuş. Bond, Kurtlar İmparatorluğu, Taken gibi bu filmde İstanbul'da çekilen filmler arasında yerini almış oldu. Bizimle ilgili sahneleri görünce oryantalizmin değişmediğini söyleyebilirim, Batılı bizi 200 yıl önce nasıl görüyorsa şimdi de öyle göstermekte kararlı.
9
1 yıldan fazla önce

Inferno filmini beğenenler

Inferno filmi hakkında ilgi çekici içerikler