Dönüş yok (Irréversible) (2002)

Dönüş yok (2002)Irréversible

Puan 8.0 / 10
Senin Puanın
Etiketler Suç, Kült, Dram
Yönetmen
Dil
Fransızca
Ülke
Fransa
Süre
97 dakika
139
17
457
148
Özet Fragman Beğenenler
serkan2335 profil fotoğrafı
serkan2335
Tersten başlayan,Müzigiyle.Film başlangıç yazılarıyla bile baş döndüren bir yapım.20 sene sonra ha bugün ha yarın nihayet izledim.
error_outline
alisondilaurentis profil fotoğrafı
alisondilaurentis
keşke bu platformda filmlere yazılan yorumlara cevap verebilsem.Aşağıda bir primat arkadaşımız filmle ilgili bişeyler zırvalamış aklınca.Homoluk demiş sonra homofobiklik demiş(burda biraz aklı karışmış zannımca) tecavüz demiş aptalca şeyler demiş.Homolukla tecavüzü aynı kefeye falan koymuş.Keşke karşımda olsan da sana çoook güzel bi şekilde anlatsam neyin ne olduğunu.Oy verdiğin aptal partinin kafasından bir gün çıkıp zavallı hayatında daha önemli şeyler için çaba sarf edersen eminim bir gün sen de bu tarz filmleri anlayacaksın.
error_outline
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Başlı başına baş döndüren, kafayı laçka yapan travma etkisi bırakan hatta az bile kalır denilen bir filmdi. Sanki nöronlarım öldü gibi hissettim. Her yer dönüyor ve malum sahnelerden dolayı etkisinden çıkmak zor. Climax filmindeki o şarkı gibi kafamın içinde film hâlâ dönüyor. Ayrıntılar mühim kaçırmamak lazım. Film ilerledikçe çok eski olmalı ki bir yerlerde vcd yılları olabilir hayal meyal önceden izlediğimi fark ettim. Hafızam silmiş demek ki.. İyi ki de silmiş. Filmin yayınlandığı zaman epey ortalığın karıştığını da hatırladım. Monica Belluci'nin oyunculuğuna denilecek söz yok. Ne desek az kalır.
error_outline
MehmetYurdakul profil fotoğrafı
MehmetYurdakul
Sinemada izlemiştim, türk toplumu henüz o yıllarda buna hazır değildi.:-))))))))))) tecavüz sahnesinden sonra sinemada kimse kalmamıştı :-)
error_outline
Zkanklc profil fotoğrafı
Zkanklc
Tam anlamıyla rezalet kameramanın ilk işiydi sanırım iyi bir senaryo demişler birde iyi senaryo görmesek inanacağız homoluk,homofobiklik,şiddet ve tecavüz aptalca diyaloglar. Klasik fransız filmleri vaktinizi boşa harcamayın derim tek numarası filmin sondan başa doğru gitmesi 10/3
error_outline
Stranger profil fotoğrafı
Stranger
30 40 dk kadrajdan insanın başı dönüyor. Aksiyon yok. Biraz gizem var. Öyle aman aman dumura uğramıyorsun. Izlemesem birşey kaybetmezdim.
error_outline
melancholydesire profil fotoğrafı
melancholydesire
Diyalogların daha iyi olabilmesini beklerdim ama film sadece çarpıcı görüntülerle düşünmenizi istiyor
error_outline
Melkor profil fotoğrafı
Melkor
Kadının acizliğine mi yoksa erkeğin güç sahibi olmasına mı kızayım, intikam sahnesiyle insanlıktan mı soğuyayım bilemedim. Finaldeki cümleyle meramını çok net çok güzel verdi cidden. Hatta öyle verdi ki kendime gelmem bayağı bir zaman aldı. Kurguyu Memento vari bir şekilde sondan başa yapması çok başarılı bir tercih bence aksi takdirde filmden çok daha farklı hislerle ayrılırdım. Martyrs'den beri bu kadar izlemekte zorlandığım bir film olmamıştı.
error_outline
Boddah profil fotoğrafı
Boddah
Bu filmden ve "Mulholland Drive" dan yediğim o derinlemesine sarsıcı yumruğu hiçbir filmden yememiştim doğrusu,,yaş küçüktü,çok tecrübesizdim,sarhoş olmuştum da olmasına,bu denli değildi işte,kaç gün manyak gibi gezdim hatırlamıyorum bile.Ben bu filmi kimseye tavsiye etme cesaretinden bulunamadım doğrusu,aslında bir kere o gaflete düştüm de düşmesine ama Allah tan dvd bozuktu :))),sonra tövbe ettim.
Sinema sevdasına kapıldığım ilk zamanlar heyecanla ve şevkle filmler kiralayıp duruyordum,ders çalışmaktan yana değerlendirmem gereken zamanlarımı film izlemekle heder ediyordum,mutluydum hem de çok mutlu,bu durumdan derin bir haz alıyordum,günlerce veya aylarca izlediğim bir filmden sarhoş olarak gezmek bana derin bir haz veriyordu.O günlere ait o duygu kırıntılarından biraz da olsa nasiplenebilmeyi bugünlerde çokça diliyorum hem de delicesine...
Not:En en en sağlam yumruğumu daha sonraları "Srpski Film" den yedim.Onun acısı bir türlü geçmiyor a dostlar...
error_outline
fir profil fotoğrafı
fir
evet benim de başım döndü :) sırf kurgusu için bile izlenir..
error_outline
starch profil fotoğrafı
starch
Tek kelimeyle; başdöndürücüydü...
error_outline
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Filmi bitireli 1 sa oluyor abartısız hala BAŞIM DÖNÜYOR ...Filmin adını beyninizin tüm noktalarına kadar hissediyorsunuz..Bana çekim itibariyle Memento yu hatırlattı...Çok sarsıldım ya hele tünel sahnesinde hıncımdan ekrana yumruk atasım geldi...Tarzı farklı,kendine has,psikolojiyi de altüst ediyor açıkcası...Gerçekler evet ama hayatın pis gerçekleri !
error_outline
VforKukuletta profil fotoğrafı
VforKukuletta
ÖNCELİKLİ NOT: AŞAĞIDA YAZILANLAR DERİN SPOILER İÇERİR HE İZLEMEYENLER OKUSA DA ANLAMAZ:) AMA TERCİHEN İZLEDİKTEN SONRA OKUYUN.
Sinematografi açısından dünyanın en ince ayrıntılarına sahip filmi olabilir:
1) Bütün film boyunca fır fır hareketli olan kameranın tecavüz sahnesinde sanki kameramanın utanıyorum dercesine kamerayı yere bırakması ve o sahnenin sabit çekilmesi,
2) Marcus'un Alex'e tecavüz edeni ararken bir travestinin (Tenya'nın Alex'e tecavüz etmeden önce saldırdığı travesti) Tenya'dan intikam almak için onu işaret etmesi yani izlediğimiz filmin aslında sadece Marcus'un intikam filmi olmaması aynı zamanda travestinin de intikamı olması...
3) Filmin sonunda Alex'in hışımla öldürdüğü kişinin aslında Tenya olmaması, Tenya'nın o sırada kenardan kıs kıs gülüyor olması
Ve en çarpıcı ayrıntı belki de sadece bir iddia: film sondan başa doğu aktığı için son sahnede Alex ve Marcus'u uyurken görüyoruz. Marcus uyanıp diyor ki: Bir rüya gördüm WTF!!! Yoksa olanların tümü rüya mıydı -ki ben buna inanıyorum-
Velhasıl bir baş yapıttır efenim kafanız boşken izlemeniz tavsiye olunur.
error_outline
Lioness profil fotoğrafı
Lioness
Filmin ilk 30 dksı baş dönmesiyle geçti kameranın hoyratça dönemsi yüzünden.. Filmin asıl akışına geçince bi oh dedim ters ilerlemesi başarılı.. Monica Bellucci'nin oyunculuğu muazzamdı..
error_outline