Onur Savaşı (Jagten) (2012) afişi

Onur Savaşı (2012)
Jagten

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 8.8 / 13 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Danimarka
Süresi
115 dakika
cinemarty Öğrencilerini fazlasıyla seven ve kendi haline sakin bir hayat yaşayan anaokulu öğretmeni Lucasın (Mads Mikkelsen) hayatına her şey güzel gitmeye başlamıştır. Boşandığı karısıyla oğlunun kimde kalacağı konusunda anlaşmış, hatta iş arkadaşı Nadyayla (Alexandra Rapaport) güzel bir ilişkiye doğru yelken açmaya başlamıştır. Yıllardır arkadaşı olan Theo (Thomas Bo Larsen) ve diğerleriyle çıktığı keyifli geyik avları da cabası. Öte yandan, Theonun anaokulundaki kızı Klara (Annika Wedderkopp) ise öğretmeni Lucasa karşı hisler beslemeye başlamış ve ona kalpten bir hediye hazırlamıştır. Evde abisi ve bir arkadaşı tarafından uygunsuz bir fotoğrafa maruz kalan Klara, o gün Lucası ansızın dudaklarından öper. Durumun uygunsuzluğunun farkında olan Lucas ise hediyesini geri çevirmekle beraber Klaranın iç dünyasını öğrenmeye çalışır; fakat başarısız olur. Kıskançlığı tepesine vuran Klara ise günün sonunda bir öğretmene gördüğü uygunsuz resminde etkisiyle Lucasın genital organına gördüğünü ve onu sevmediğini söyler. Hiçbir kanıt bulunmamasına rağmen Klaranın söylediklerine inanmaya başlayan halk zamanla Lucasa karşı agresif tavır sergilemeye başlar ve böylece Lucasın sonunda harika gittiğini düşündüğü hayatı ufacık bir yalanla alt üst olur.

Yorumlar

.SimS. profil resmi
.SimS.
konusu falan gerçekten farklı olan bir yapımdı ama işlenişini pek sewemedim çok ağır çok donuk ilerliyor , yani filmde tansiyon yükseliyor ama işleniş aynı filmde alt bir zaman war film yine standart işliyor böyle böyle sıkıcı bir halde geçiyor ama kendini tüm bunlara rağmen izletmeyi de başarıyor ...
0
2 gün önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
O sıpayı dövesim geldi ...Okullarında acaba neden güvenlik kameraları yok ? Yahu bacak kadar çocuk mu güvenilir şimdi ? Adamın hayatını kaydırdılar yahu bu nasıl bir psikolojik baskıdır ...Ama helal olsun ki ayakta kalabiliyor ...
4
2 ay önce
raziyeozenli profil resmi
raziyeozenli
Danimarka yapımı film.İskandinav ülkelerinin soğuk havasının,filmlerine görüntü olarak soğuk ve karanlık tonlarda yansımasına bayılıyorum,sanırım izlerken durgunlaştırıyor,aksiyon aramadan sadece karakterlere ve filmin mesajına yoğunlaştırıyor insanı.bu filmde onlardan biri.izlemeye başladığımız anda iyi yürekli,kibar,yardımsever olan ana karaktere;sevgi dolu kasaba halkına dikkatimizi veriyoruz(aman!sevgi dolu demez olaydım).Gerçek olmayan bir söylenti kasaba halkını biranda ön yargılı bir canavara dönüştürüyor.bu dogma fikirli cahil halka yem olan bir insan hayatını izliyoruz:(filme bayıldım.heyecanla izledim,herkesin beğenebileceği filmlerden.mutlaka izleyin:D
3
7 ay önce
Oznurr profil resmi
Oznurr
Bütün süre boyunca insanı filmin finaline hazırlayan ancak finalde hiçbir şey vermeyen bir film. O kadar büyük beklentiyle ve heyecanla sonunda çıkacak olanı tahmin etmeye çalışırken müthiş derecede bir belirsizlikle bitmesi tokat etkisi yaptı. Son 30 saniyesinde bile hala çarpıcı olacak diye düşündüğüm finali bekliyordum. Şaşırtma şekline diyecek bir şey yok. Çok gerçekçi görünse de marketten alışveriş yapmasına izin verilmeyecek kadar dışlanmış bir insanın bir yıl sonra suçlamalar belirsizliğini korurken birlikte kutlama yapılacak kadar içlerine almaları ve herkesin normal davranması durumu mantık hatası olmalı. Gayet etkileyiciydi ancak '' şu olacak '' dediğim hiçbirşeyin olmadığı bir film :)
1
10 ay önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Bir kelimenin veya cümlenin insan hayatı üzerinde ne denl, etkili olabileceği üzerine çok etkileyici bir film olmuş insanların yargısız infaz yapması ve toplum normlarının gerçeğin ötesine geçtiğini suratımıza tokat gibi vuran sarsıcı bir film olmuş çaresizliğini aklıma kazıdım ''Buston''..
2
1 yıl önce
Feanturi profil resmi
Feanturi
Ağızdan çıkan bir söz bir insanı vezir de rezil de yapabiliyor...
0
1 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Bir iftiranın insanın hayatını nasıl mahvettiğini göreceksiniz. Tavsiye edilir...
2
1 yıl önce
pelins profil resmi
pelins
Sonunu biraz daha net bitirebilirlerdi. Ancak film genel olarak güzel. Ayrıca Mads Mikkelsen kesinlikle aldığı ödülü sonuna kadar hak etmiş.
0
1 yıldan fazla önce
Novel profil resmi
Novel
bilişsel psikoloji, toplum psikolojisi, gelişim psikolojisi ve daha nicesi. Tür meraklısına şölen niteliğinde... Senaryo iyi hoş güzel ama kurgunun biraz dallandırılıp budaklandırılması filmi daha da "öteye" taşırmış gibi geldi.
3
1 yıldan fazla önce
alicancam profil resmi
alicancam
çokda öle sürükleyici hızlı değildi ama kurgu olarak farklıydı.
0
1 yıldan fazla önce
esmaylmz profil resmi
esmaylmz
İnsanlar ve yargıları... Çok başarılı gerçekten .
0
neredeyse 2 yıl önce
UnknownUser00 profil resmi
UnknownUser00
yapmadığı bir şey yüzünden toplum tarafından dışlanan bir adamı izliyoruz ve tüm film bu şekilde geçiyor. şimdi yorumlarda gördüğüm kadarıyla bu kişiyi dışlayan toplum önyargılı ve haksız görülmüş bunun sebebi de biz izleyeciler olayın gerçeğini bilerek izlediğimiz için oluyor, boş yere dışlanması içimizi acıtıyor ancak filmdeki insanların bakış açısıyla olaya bakacak olursak kim böyle bir şeyi hoş karşılayabilir? bu kabul edilemez bir suçtur. filmde hep bir sonuç bekledim ancak belirsizlikle bitti. çok beğendiğim bir film oldu diyemeyeceğim
1
2 yıl önce
muratalkas profil resmi
muratalkas
Titrettttinnnnn beniii titttreetttttinnnn (: Çok başarılı bir filmmm..
1
2 yıl önce
MONONOKE profil resmi
MONONOKE
Lars Von Trier ile birlikte “Dogme 95” akımının kurucularından olan Thomas Vinterberg, ilk filmi Festen’den bu yana etkileyici bir film çıkarmakta güçlük çekiyordu ki, bu, Trier’in yükselişine Vinterberg’in ise unutulmasına göz yumuyordu. Ta ki Vinterberg “Dogme 95” akımının izlerinden neredeyse tamamen sıyrıldığını kanıtlayan Jagten ile karşımıza çıkana kadar.

Mads Mikkelsen’in Cannes Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülen üstün performansı filmin gücünü arttırırken film, bir yalanın tesiriyle masum bir insanın hayatının ne raddelere varabileceğini gözler önüne sererek ortaya oldukça sarsıcı ve gerçekçi bir “Vurun Kahpeye” temsili çıkarıyor. Çok orijinal bir konuya sahip olmasa da, gerçekçi oyunculukları, İskandinav soğuğu kıvamındaki atmosferi ve vurucu finaliyle Jagten, hem Vinterberg’in sinemaya güçlü bir geri dönüşü oldu.
4
2 yıl önce
gangrel profil resmi
gangrel
mads mikkelsen'in oyunculuğuyla hayran bıraktığı, ön yargının insan oğlu üzerindeki etkisinin her yerde aynı olduğunu bir kez daha suratımıza çarpan harika bir film. Mahalle baskısı ve linç kültürünü yüzümüze tokat gibi çarptıkça çarpıyor. Film bittiğinde de etkisinde çıkamıyorsunuz. Tek kelimeyle etkileyici.
1
2 yıl önce
Angelopoulos profil resmi
Angelopoulos
Bir kişinin av, topluluğun ise avcı olduğu film. Çocukların hepsinin o kişinin bodrumu vardı demesi ve bu muhabbetin tam da evin bodrumunda geçmesi çok enteresandır, dikkat kesilmek lazım o şatovari eve.
0
2 yıldan fazla önce
megung profil resmi
megung
önyargı, iftira, empati kavramları harmanlanıp harika bir şekilde kompoze edilmiş ve ortaya da harika bir senaryo çıkmış.oyunculuklar, sahne seçimleri ile birlikte resmen filmi yaşıyorsunuz.tam olarak amacına ulaşmış bir film diyebilirim, izleyin izlettirin..
7
2 yıldan fazla önce
BerfinBeyaz profil resmi
BerfinBeyaz
Film bir yandan bize suçla mücadele etme şeklimizi de hatırlatıyor. Suçtan mı nefret edilmeli sahi yoksa suçluyu linç mi etmek gerekir? İçimizi rahatlatmak için uyguladığımız yöntemler suçları azaltır mı?
1
2 yıldan fazla önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
O nasıl bir senaryo, Mads Mikkelsen nasıl bir oyuncu... Çok özel bir film var karşınızda. Oldukça sıradan bir çoğumuzun kulaktan dolma duyduğu bir hikayeyi madur tarafın penceresinden, ağır bir dramatizasyon eşliğinde izleyeceksiniz. Çöküşünüz birden değil, zamanla olacak,... Önyargılar üzerine ağır bir dram, basit bir insan hikayesi, muhteşem bir film...
11
neredeyse 3 yıl önce
mezemorta profil resmi
mezemorta
İnsanların daha önce tecrübe etmediği duygularına hitap eden muhteşem bir film, adamın sabrını takdir ettim,merhametine hayret ettim ve hayatımda ilk defa bir çocuğa kin besledim.
6
neredeyse 3 yıl önce
Lalaith profil resmi
Lalaith
Sinirimden hop oturup hop kalktım resmen, öyle bi kapıldım gittim yani. Ziyadesiyle başarılı bir film.
5
neredeyse 3 yıl önce
Numenor profil resmi
Numenor
“Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur…”
(Albert Einstein)
9
3 yıl önce
Peris profil resmi
Peris
Film zayıf ve yüzeysel. Tersi bir durum anlatılsaydı çarpıcı olabilirdi. Mağdur ve mağrur erkek safsatası.
2
3 yıl önce
LadyMacbeth profil resmi
LadyMacbeth
Vinterberg bu filmde masumiyeti, onyargilari, cemaat düsturunu deşiyor. Kucucuk bi kasaba hikayesinde evrensel bi yanilgimizi anlatiyor. Bir de sinemanin en genc ve "masum" femme fatale'i var ki... Vinterberg harika bi iyi yonetmen.
0
3 yıl önce
ENeMyPeAcE profil resmi
ENeMyPeAcE
Dram sevenler kaçırmasın..Mads Mikkelsen dan müthiş performans
0
3 yıl önce
Gusto profil resmi
Gusto
Ne denebilir ki oturun, izleyin. Sonra benim gibi bir saat boyunca filmden kareler beyninizde dönüp dursun. Karakterin içinde bulunduğu durumla, filmin adı arasındaki bağlantıyı kuramamak zaten pek mümkün olmayacaktır. Şu da var ki değişik beklentiler içinde izlemeyin bu filmi. Tamamen filmin durağanlığına kaptırın kendinizi..
3
3 yıl önce
cimcini profil resmi
cimcini
Konusu sıradan gibi görünse de, filmin içindeki Danimarkalıları yer yer Türk insanı ile karıştırsak da, yönetmen o dramatik kuzey atmosferini, durgunluğunu yakalayabilmiş. Türkçeye "Onur Savaşı" olarak çevrilmiş adı gibi, gerçek bir onur savaşı. Orijinal Adı "Av". Sembolik anlamda filmi tanımlayan ad tabii ki bu. Bir anda yaşamın içerisinde hepimizin av olabileceğini geyik metaforuyla aşama aşama gösteriyor. Sırasıyla avlanan geyik, evi süsleyen geyik, namlunun ucundaki geyiğin tedirginliği. Kurguda ufak tefek hatalar var fakat İskandinavlar yapıyor... Bir şekilde etkiliyorlar sizi.
3
3 yıldan fazla önce
Astronom profil resmi
Astronom
öncelikle izlediğim en çarpıcı, insan beynine adeta tokat atan filmlerden biri olduğunu söylemeliyim. film seyirciyi içine almayı da bu yolla sağlıyor, kurgusal olarak bazı olayların yeri değiştirilseydi yönetmen seyirciyle de oynayıp yüzümüze koskocaman bir tokat daha atabilirdi diye düşünüyorum. verdiği duygu yoğunluğuyla ve başarılı oyunculuklarla en iyi 100 film arasina girmesi gereken bir film ...
1
3 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Muhteşem bir dram filmi. Mikkelsen'in oyunculuğuda çok başarılı. İçinde bulunduğu o tarif edilmez çaresizliği harika yansıtmış. Zaman zaman hırstan gözü doluyor insanın. Dram sevenlere kesinlikle tavsiye edebileceğim bir film.
0
3 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
zannetmenin ya da hukmetmenin pek de basit kavramlar olmadigini guzel -ve sert- bir sekilde anlatmis.
3
3 yıldan fazla önce
BlackPeter profil resmi
BlackPeter
çok iyi yakalanmış mükkemmel bir senaryo.
1
3 yıldan fazla önce

Jagten filmini beğenenler

Jagten filmi hakkında ilgi çekici içerikler