Özgürlük Dansi (Jimmy's Hall) (2014)

Özgürlük Dansi (2014)
Jimmy's Hall

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
109 dakika
BerfinBeyaz Mart, 1932, Leitrim bölgesi. Jimmy Gralton 10 yıl boyunca ABD’de çalıştıktan sonra annesine bakmak üzere memleketi İrlanda’ya geri döner. İrlanda iç savaştan çıkmış ve yeni hükümet çiftçilere, işçilere ve genç insanlara umut olmuştur. Jimmy, insanların tekrar eski günlerdeki gibi özgürce dans etmeleri, müzik, sanat ve edebiyatla iç içe yaşamaları için geçmişte olduğu gibi halk salonunu tekrar kurmaya karar verir. Ancak Katolik Kilisesi ve “ileri gelenler” Jimmy’nin salonu tekrar açmasını istemezler. Çünkü bu onların egemenliklerini sürdürmeleri için bir tehdittir..

Yorumlar

sisyphel profil resmi
sisyphel
Kilise ve hayalgücü üzerine bağnazlık ve dans eden ayaklar üzerine kapitalizm ve edebiyat üzerine çok düşündürecek olan gerçek bir film. Ken Loach sistemi ele almaya devam ediyor. Cromwell'in ''fetvalarca'' ele alınmasından tutun da jazz'ın bir papaz kürsüsünde eleştirilmesine; cadı avlarından tutun da tutkuları uğruna kamçı darbeleriyle vurulan kadınlara, feodaliteden başlayında 29 ekonomik krizine her şeyi Jimmy'nin salonunda görmek mümkün. Kalplerinde sevgiden çok nefreti barındıranların, sanatla dünyalarını değiştirmeye çalışanlara karşı verdikleri mücadelenin (!) hikayesi. 10/10
10 ay önce
EsraG. profil resmi
EsraG.
İzlediğinizde geçmişimizden ve günümüzden çok fazla şey bulabileceğiniz, tanıdık bir film.
3 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
üstünkörü akışını başarılı bulmasam da anlattıkları nedeniyle beğendim.
neredeyse 4 yıl önce
yabann profil resmi
yabann
film oldukca iyiydi ben bu kadar iyi olmasını beklemiyordum . iyi zaman geçirmelik ve izlenildiği takdirde hayal kırıklığı yaratmayacak bir film . Tavsiye ederim.
4 yıldan fazla önce

Jimmy's Hall filmi hakkında ilgi çekici içerikler