Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin) (2011)

Bir Ayrılık (2011)Jodaeiye Nader az Simin

Puan 8.4 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Farsça
Ülke
İran
Süre
123 dakika
423
8
1064
399
Özet Fragman Beğenenler
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
Başarılı bir yapımdı , izlerken sorguladığınız şeyler oluyor ,çok fazla gürültü ve kargaşa vardı tabi izlemesi yer yer zor oluyor ama genel anlamda başarılı bir yapım
error_outline
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Çok çok güzel ve etkileyici. Belki de başarısındaki en büyük pay o güzelim realistik dokusu.. Ve finalinde tercihi küçük kızımıza değil; seyircisine bırakacak kadar, önemseyen bir yönetmen, Farhadi. Bundan daha güzel bir son izlemedim.
error_outline
Fatigoo profil fotoğrafı
Fatigoo
Öyle bir film ki suç ve masumiyet sınırı incecik ve her an değişiyor.
error_outline
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Açıkcası sıkılacağımı düşündüğüm bir filmdi fakat beni yanıltıp doğallığı ve sadeliğiyle henüz başında ilgimi çekip sonuna kadar da merakla izlettirdi. Oyunculukların hepsi çok doğal ne yapmacık gelen ne de abartılı bulduğum bir an vardı. Öte yandan izleyen herkes kendini bir karaktere daha yakın hissedip bir tarafı daha haklı görse de benim filmin başından sonuna daha haklı bulduğum taraf (bir iki ufak yalan hariç ki benzer durumlarda farklı birşey yapacağımı düşünömüyorum) başroldeki abimiz oldu. Kaldı ki kendi kızına da hiç baskı yapmayıp kendisi uygulamasa bile onu her zaman doğruya teşvik etmesi oldukça etkileyiciydi. Öte yandan diğer tarafla gram bağ kuramadığımı söyleyebilirim. Çünkü ahlak diye verilen şeyin altı benim düşünceme göre ahlak değil. Bu dini korku yani burada insani hiçbir vasıf yok tamamen Allah ve günah korkusuyla doğruya yönelme mevcut. Bu da bana göre ahlaki bir değer değildir çünkü ahlak denilen şey daha insani olmalı biraz vicdan içermeli diye düşünüyorum. Ayrıca filmin içindeki İran'ın yönetim tarzına ve halkının tutumuna da ufak ufak yapılan göndermeler oldukça başarılıydı. Ne çok göze batırıp konudan uzaklaşarak yapıyor bunu ne de konudan kopuk bir eklenti gbi duruyor. Bazı ufak sohbetlerin arasında bazen bir cümle bazen bir iki kelimeyle çok güzel anlatıyor kendini. Filmin güzelliği belki de başta dediğim doğallığından geliyor yani benzer durumlarda kendi ülkemizde olsa da benzer tavırlar hareketler ve tepkilerle karşılaşabileceğimiz bir olay olduğu için insanı bağlıyor kendine. Yönetmen yönetmenlik olarak çok övülmüş olsa da of ne çekmiş dedirtecek birşey hissetmedim açıkcası izlerken ama senaryo da kendisine ait ve bu konuda çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ama herşey bir yana ve bu bir yandan da sonrasında düşününce güzel birşey aslında. Alakasız son bir eklenti izlediğim ilk farsça film sanırım ve izlerken ''vay be bizim dilde de ne çok farsça kelime varmış'' dedim istemsiz seçtiğim her benzer kelimede :) Fazla uzun bir yorum oldu belki ama büyük duygusal dalgalanmalarla gözyaşlarıyla izlemeseniz de aman allahım neler olacak acaba demeseniz de başından sonuna akıp giden sade duru bir gerçeksi dram hikayesi. Diyalog ağırlıklı dram sevenlerin ve ya farklı kültürdeki sinemalara merakı olanların kaçırmaması gereken bir film 8,3/10
error_outline
hezarfen profil fotoğrafı
hezarfen
yazıp yazıp siliyorum anlatılacak gibi değil o kadar gerçektiki oyuncular,hikaye çok tanıdık çok hüzünlü...''ilk taşı günahsız olanınız atsın'' hikayesi. Bence tam bir başyapıt
error_outline
potakal profil fotoğrafı
potakal
"masum değiliz hiçbirimiz"
error_outline
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Derinlemesine psikolojik değerlendirmeler yapan gerçekçiliğn hat safada olduğu bir baş yapıt.Asghar Farhadi dünya sinemasına farklı renkler getiren kaliteli bir yönetmen kendinize bir şeyler katın ve izleyin..
error_outline
Celestine profil fotoğrafı
Celestine
Kısaca çok güzel filmdi.
error_outline
SuaY profil fotoğrafı
SuaY
Kimi zaman haklı bulduğum karakteri dakikalar sonra haksız bulduğum. Her bir karakterine gıcık olup eleştirdiğim ve filmin sonunda da her birine ayrı ayrı acıdığım bir yapım. Efektsiz kurgusuz sanki o olay yeni yaşanıyor da sizde orda bulunan birisiniz. Film gibi gelmiyor bana İran yapımı.
error_outline
hivron profil fotoğrafı
hivron
, bi film bu kadar mı doğal çekilir , adeta olayların yanıbaşımda geliştiğini hissettim ..Ayrıca İRAN SİNEMASI başlı başına bir isim hakediyor.

error_outline
esarialtin profil fotoğrafı
esarialtin
Çok özel bir yapım. En iyi yabancı film oscarı alan çok başarılı bir yapım. Farhadi karakterler arasındaki mesafeyi o kadar güzel çiziyor ki... Annenizi ya da babanızı tercih etmek zorunda bırakmadığınız bir dünya yaratıyor izleyicilere... İyi'nin Ya da kötünün göreceliliği, insanın doğasıyla harmanlıyor. Biricik, eşsiz bir başyapıt, kocaman bir eser ... kaçırmayın
error_outline
FutureX profil fotoğrafı
FutureX
"iyi veya kötü yoktur,yanlış seçimler vardır " sözünü doğrulayan film.
error_outline
gasparnoe profil fotoğrafı
gasparnoe
filmin senaryo, kurgu, işleniş vb gibi unsurlar konusunda ki başarısını zaten burdaki pek çok arkadaş dile getirmiş ondan bahsetmeyeceğim, biraz daha özel bi durum... filmdeki karakterlerin olumsuz durumlar karşısında ki psiklojisi ve tepkileri o kadar güzel yansıtılmış ki, herhangi bi karakterin herhangi bi hareketinde kendinizi bulabiliyo ve empati kurabiliyosunuz. bunda oyunculukların çok başarılı ve samimi olmasının payı da büyük.

ben film sırasında bazı davranışlarımı ve en önemlisi hatalarımı sık sık hatırladım. yeri geldi nadir karakterinde, yeri geldi hojjat karakterinde; hatta yer yer termeh karakterinde bile kendimden bişeyler gördüm. ve bazıları cidden şu saatte uyumama engel olucak seviyede ki pişmanlıklarımı hatırlamama sebep oldu.

çok uzaklaştım konudan. müthişti... özellikle de acı ve sıkıntı konusunda izlerken empati kurabildiğiniz çoğu film gibi size olgunluk ve derinlik katıcaktır.
error_outline
mhmtalizm profil fotoğrafı
mhmtalizm
jenerik akmaya başladığında, kızın kimi seçtiği belirsiz.. izleyiciyi vicdanı ile başbaşa bırakıyor ve tercihi siz yapın diyor. güzel bir film güzel bir final.
error_outline