Unutulmayan sevgili (Jules et Jim) (1962) afişi

Unutulmayan sevgili (1962)
Jules et Jim

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Fransa
Süresi
105 dakika
Noir İki erkek ve bir kadın arasındaki üç kişilik aşkın sinema tarihindeki en güzel anlatımlarından biri olan Jules ve Jim, sadece aşk değil, dostluk üzerine de sözleri olan bir film. Yakın arkadaş olan Jules ve Jim’in hayatları, Catherine ile tanışınca bambaşka bir yöne doğru savrulur. Her ikisi de aynı kadına aşık olsa da Catherine, ilk başlarda sadece Jules’a ilgi duyar. Bildik kadın kimliğinin çok dışında bir karaktere sahip olan Catherine için hayat, alışıldık sınırların çok ötesinde bir anlam taşımaktadır. İlk zamanlardan beri Jim’in ilgisinin de farkında olan Catherine, yıllar sonra onunla da bir yakınlaşma içine girer. Catherine’i terketmeyi düşünmeyen Jules’un da varlığıyla bu unutulmaz üçlü, birlikte yaşamaya başlarlar.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

crimson profil resmi
crimson
truffaut bu karakterlere ne gibi anlamlar yükledi, bu filmde neyi sorguladı ve bize ne anlatmak istedi; elbette bir çırpıda aklımıza gelmeyecek onlarca cevaba gebe tüm bu sorular.
peki truffaut tüm bunları yaparken başarılı mıydı?
cathrine gibi vasıfsız ve şımarık bir karakteri tüm aşkların merkezine yerleştirmeyi göze alacak kadar cesur ve başarılıydı. ya truffaut, bu film ile yalnızca monogami kavramını ve bu kavramın gerekliliğini mi tartışma konusu yapmaya çalıştı? sanıyorum bu kez cevap hayır. bana kalırsa bu film kadınlığını kullanabilme yeteneğinden başka bir şeyi olmayan, yüksek libidosuna esir düşmüş, dominant karakterli kadınlara yöneltilmiş bir eleştiriydi. çok eşlilik meselesi bu mesaj için var edilmiş bir araç olmaya uygundu. bu yüzden bu eleştirileri sınırları cathrine tarafından çizilmiş bir aşk çokgeninin içine hapsetti ve çok eşlilik kavramını da sorguladı truffaut. ve ne gariptir ki cathrine'in etrafındaki 3 erkek de farklı yönleriyle bir kadın tarafından arzulanabilme olasılığı yüksek kişilerken cathrine filmde de bahsi geçtiği üzere ne çok güzel ne de çok akıllıydı. tüm bu ironiye rağmen ilişkide ipleri elinden asla bırakmayan taraf hep kadın oldu. bu, erkek-kadın ilişkilerinde ve gündelik hayatta, erkeğin kadına aidiyetini gösterebilmek için yaratılmış bir metafordu bana kalırsa.
truffaut ile tamamen zıt fikirleri paylaşıyor da olabiliriz. ben belki de yukarıda bahsettiğim kadın modelinin midemi bulandırmasına binaen bu yorumları yapıyorumdur. velhasıl hiçbir şey truffaut'nun güzel bir film çekmiş olduğu gerçeğini değiştirmeyecek.
4
neredeyse 2 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
deli kızın türküsü misali...
1
3 yıldan fazla önce

Jules et Jim filmini beğenenler

Jules et Jim filmi hakkında ilgi çekici içerikler