Kahpe Bizans (1999)

Kahpe Bizans (1999)

Puan 7.3 / 10
Senin Puanın
Etiketler Komik, Absürt, Çerezlik
Yönetmen
Dil
Türkçe
Ülke
Türkiye
Süre
97 dakika
159
48
1164
5
PorcoRosso profil fotoğrafı
PorcoRosso
Imdb puanına bakılmaması gereken, absürt komedi filmlerinin en iyi örneklerinden biri olarak gördüğüm yapım. Hatta yine Mehmet Ali Erbil, bu tarz filmlerdeki klasik kötü adam karakterini müthiş canlandırmıştır.
Filmde ilk olarak Cem Davran değil de, Cem Yılmaz düşünülmüş, hatta Cem Yılmaz, Beyaz Show'da bu projede yer alacağını kendisi açıklamış. Yine okuduğum bir yoruma göre, illetius karakteri için de önce Haluk Bilginer düşünülmüş, ardından M.Ali Erbil'de karar kılınmış.
Çıktığı dönemde de epey ses getirmişti, sokakta oynarken "imparator" şarkısını söylediğimizi hatırlıyorum. :)
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
.Morpheus profil fotoğrafı
.Morpheus
Absürt komedi filmleri arasında yeri çok farklı olan Türk filmi. Dünya'da ki Absürt trendini çok güzel yakalayıp kendi hikayelerimizle harmanlamışız. Saçmalık sınırı zorlanmamış ve kasıntı sahneler olmamamış. Müzikleri de yöresel olduğundan sizi direk kendine bağlıyor. Şimdi ki komedi filmleri Kahpe Bizans'dan örnek olması gerekirken, gidip saçma sapan, insan mantığına hakaret eden filmler çekiyorlar. Ülkemizde en çok kullanılan "osuruk" , "küfür", "saf karakter" şeytan üçlemesinden kurtulmadıkça komedi filmleri gelişmez, gelişemez.
error_outline
5 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Çok güzel bir absürt komedi ki absürt yapımları aslındapek beğenmem. Filmin müzikleri de çok başarılı. Eğlenceli müzikler kadar Cem Karaca'nınkiler de tabii.
error_outline
7 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
tatlı bir eğlencelik. türk tarihi filmleriyle tatlı tatlı dalgasını geçmiştir. kara muratlar, battal gazileri bir de burada izleyin !
error_outline
7 yıldan fazla önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
her ne kadar absürt olsa da yine eğlenceli ve komikti :)
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
kont.h.es profil fotoğrafı
kont.h.es
Türk Sinemasının en komik, eskimeyen filmlerinden biri :) hala komik, hala güzel...
error_outline
neredeyse 8 yıl önce