Rüzgar Yükseliyor (Kaze tachinu) (2013)

Rüzgar Yükseliyor (2013)
Kaze tachinu

Puan Like 8.7 / 6 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Fantastik, Animasyon, Komik
Yönetmen
Ülke
Japonya
Süresi
126 dakika
melikeevtut The Wind Rises, uçaklara bir hayli ilgili olan ve bir gün uzman bir uçak tasarımcısı olmanın hayallerini kuran başkahraman Jiro'nun hikayesini ele alıyor. En büyük idolü ise bu alanda tanınmış bir uzman olan, Alpler'in ötesindeki Caproni'dir. Caproni işlerinin estetik güzelliği ve muazzam teknik becerisiyle bu alanın önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Çocukluğundan beri görme sorunları yaşayan Jiro, 1930'ların sonundan önemli bir kurumun uçak departmanına girmeyi başarır. Zaman ilerledikçe başarısı patronlarının da ilgisini çeker ve onu istediği gibi tasarım yapması konusunda özgür bırakmaya karar verir. İkinci Dünya Savaşı başlamak üzeredir ve Jiro'nun hayatında birçok şeyi değiştirecektir. Filmin yönetmen koltuğunda usta sinemacı Hayao Miyazaki bulunuyor.

Yorumlar

.Simurg profil resmi
.Simurg
insan 1 sn bile gözünü ekrandan ayırmak istemiyor. Miyazaki sen harikasınn
10 ay önce
eskon profil resmi
eskon
Miyazaka'nin sanırım tek gerçekçi filmi. Rüya sekansları dışında olağandışı sahneler yok. II. Dünya Savaşı uçak tasarımcılarından Jiro Harikoshi'nın yaşamını perdeye aktaran yapımda yer yer hüzünleneceksiniz de...
neredeyse 2 yıl önce
Queenofhearts profil resmi
Queenofhearts
Miyazaki bu sefer aglatti
Cok guzeldi, ruzgar yukseliyor yasamaya cabalamali....
2 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
Çok güzel bir anime kesinlikle! Başlarda biraz yavaş ilerlese de ortalarına yaklaştıkça ve sonuna geldikçe daha bir sıcak ve etkileyici olmaya başladı. Renkler, çizimler, müzikler harika gerçekten... Dinginlik barındıran ve anlamlandıramadığınız huzur dolu duygulara sürükleyen bir anime. Mutlaka izleyin :)
2 yıldan fazla önce
phoeniks profil resmi
phoeniks
"Rüzgar yükseliyor, yaşamaya çabalamalı" açılış cümlesi ve "yaşa" son söz..."rüzgar misali" güzellikte esti yine Miyazaki harikalar yaratmış, yarattığı Caprioni adlı karakterle sanki kendisini anlatıyor iyazaki animelerinde oolan fantastik öğeler sıradışı çizgiler beklerken fazlasıyla gerçekçi bir anime çıkmış ortaya; duygu yüklenerek,rüyalarını süsleyen harika uçaklarla yıkım yaratacağını o kadar içten samimiyetle, doğallığıyla gözler önüne sermiş ki izlerken o dünyadaymış gibi hissettim gözyaşlarımı tutamadım.
3 yıldan fazla önce
damla. profil resmi
damla.
Rüzgar yükseliyor, yaşamaya çabalamalı.
müziklerinde huzur barındıran, güzel bir anime.
neredeyse 4 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Güzel bir animeydi zaten Miyazaki işin içinde olunca kötü olması mümkün değil pek. Fakat en iyi animesi de değildi zaman zaman sıkıldım diyebilirim.
4 yıl önce
starch profil resmi
starch
Uçaklarla hiç ilgim olmadığı için, o kısımları bana sıkıcı geldi. Sanırım Miyazakinin en gerçekçi filmi. Her yönüyle çizgileri yine her zamanki gibi mükemmeldi..
4 yıl önce
bahmetp profil resmi
bahmetp
film bittikten sonra çok boşta kalan şeyler vardı bi de hiç fantastik ögelere yoktu başta bi beğenmedim gibi oldum ama uzerinden zaman geçtikten sonra bi hatrıma gelmesinden anladım ki baya etkilenmişim filmden.
4 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
biraz iç burkan bir film olsa da, bunu ajite etmeden, sıcak bir üslupla yapması ve hikayenin etkileyiciliği beğenmemeyi imkansız hale getirdi. miyazaki filmografisinin kapanışı olarak kabul edersek hikaye daha bir anlamlı oluyor bence. alttan altta seyirciyle vedalaşıyor gibi hissettim.
4 yıldan fazla önce
nilufer510 profil resmi
nilufer510
en sevdiğim miyazaki animesi. sonu çok gerçekçi.
neredeyse 5 yıl önce

Kaze tachinu filmini beğenenler

Kaze tachinu filmi hakkında ilgi çekici içerikler