Keloglan (1971) afişi

Keloglan (1971)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
Türkiye
Süresi
90 dakika
Ricky.McFloyd Padişahın kızı Aykız 3 aydır hasta yatağında uyumaktadır. Memlekette ne kadar hekim, büyücü varsa prensesi iyileştirememiştir. Köyünden ayrılan Keloğlan saraydan kovulan Bicirik ile tanışır ondan hikayeyi öğrenir ve prensesi iyileştirmeye karar verir.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Rüştü Asyalı isminin aklımızda kalmasına sebep olan Yeşilçam filmlerinin başlangıcıdır. Bir de yapmış olduğu Gerard Depardieu dublajları sayesinde hafızalarımıza kazınmıştır. Filmin kadrosunda daha pek çok ünlü isim bulunmaktadır. Keloğlanın koca karı anasını Suna Pekuysal, Padişahı Hulusi Kentmen, Vezirini Kayhan Yıldızoğlu, Vezirin sağ kolunu İhsan Yüce ve Padişahın soytarısı Bicirik'i de Yeşilçam'ın kısa boylu kahramanı Aydın Babaoğlu oynamıştır. Ben Bir Garip Keloğlanım sözleri ile başlayan şarkısı yıllarca dilimizden düşmemiştir. Sümsük isminde bir eşeği vardır. Keloğlan'ın anasından sopa yediği sahneler, gerçek keloğlan masalından bağımsızdır. Yeşilçam versiyonu diyebiliriz hatta. Ama masala daha çok tat katacağı kesindir. Filmin döneme uygun çok hoş şiirsel bir dili vardır. Genelde kafiyeli cümleler kurulur. Aydın Babaoğlu'nun cüce karakterlerinden sonra Soytarı karakterini yaratması zor olmamıştır. Ve gerçekten performansı etkileyicidir. Keloğlan ile tanıştığı sahnede çıkan han kavgası, Amerikan filmlerindeki ikililerin tanıştığı sahneleri andırır.

Yıllar geçse de etkisini kaybetmeyen ve unutulmayan en efsane sahne Padişahın vezirinin zehirlediği Ay Kızın uyuduğu ve Keloğlan'ın ona tarhana çorbası yapıp içirirken Uyan Uyan Uyan Uyan Benim Ay Kızım Sultanım adlı türküyü söylemesidir.

Komik replikler arasında. Bicirik'in "Ya ya ya şa şa şa Padişahım çok yaşa" sı ve Keloğlan'ın "Sarayda hapşırılır mı? Adamı çok yaşa deyip gebertirler" cümleleridir. Keloğlan'ın hayatında ilk kez ayna gördüğü sahne çok güzeldir. Kendisi ile konuşur ve Yeşilçam'ın çoğu komedi filmini süsleyen bir sahnedir. Konuşurken "Yanındaki kim kardeş" der. O sırada içeri giren sarayda yaşayan bir köle olan Celalettin Yonat da Abdullah der. Ardından kurnazca bir numara yapar. Ve amanın geliyooo diye bağırır. Abdullah arkasını dönüp kim geliyor dediğinde de Keloğlan yapbooo diye bağırır ve koşuşturmaca başlar. Hele ki padişahın tahtını boş görüp oturması ki bu da yetmezmiş gibi bir de uyuya kalması.. Herkesin aradığı şişeyi hatırlatmama luzum yok sanırım. Hain vezirin, padişahın kavuğunu çaldığı sahne de öyle. Filmin en ünlü sahnesi tartışılmaz imtihan sahnesidir. Padişah bardaklardan zehirli olanı sorar ve yarışmacılar da bulmaya çalışır. Kimse bilemez hatta vezir bile. Keloğlansa sivri akıllılığını kullanarak tüm bardaklardaki sıvıları tek bir bardakta toplar. Bicirik de her iyi bir şey olduğunda amanın amanın amanın diye sevinir. İkinci soru olarak Padişah, beni iki parmağınla ters çevirebilir misin diye sorar. Keloğlan da kafasında ayna tutar. -HEEEY KELOĞLAN KELEŞOĞLAN! - Abooo anam da geldi.
0
2 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Rüştü Asyalı'nın can verdiği mükemmel bir türk komedi filmi. Hababam sınıfı ve Turist Ömer'le birlikte en çok beğendiğim seridir.
0
neredeyse 3 yıl önce

Keloglan filmini beğenenler

Keloglan filmi hakkında ilgi çekici içerikler