KırımlıKırımlı (Kirimli) (2014)

KırımlıKırımlı (2014)
Kirimli

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Türkiye
Süresi
114 dakika
Blacklion Cengiz Dağcı’nın Korkunç Yıllar adlı romanından beyazperdeye aktarılan film, II. Dünya Savaşı sırasında Alman esir kamplarında rehin alınan Tatarlı esirlerin yaşadıkları insanlık dramını ve çektikleri acıları konu alıyor. Kırım'da yaşayan Sadık Turan savaş başlayınca diğer Kırım Türkleri gibi askere alınır ve cepheye gider. Savaş esnasında Almanlara esir düşer ve Almanca biliyor olması nedeniyle bulunduğu esir kampında irtibat görevlisi olarak çalışmaya başlar. Kısa süre sonra Almanların, Kırım'ı Ruslardan kurtarıp özgürleştirme vaadiyle Türklerden oluşan birlik kurma planına dahil olarak Alman ordusunda görev almaya başlar. Ancak bunun bir oyun olduğunu fark eden Sadık artık gerçek Kırım kurtuluşu için harekete geçecek ve bu esnada hayatının aşkı Maria ile de tanışacaktır. Filmin yönetmen koltuğunda daha önce Türk Pasaport’u filmine imza atmış olan Burak Arlıel oturuyor. Oyuncu kadrosundaysa Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış, Gülçin Santırcıoğlu ve Burç Kümbetlioğlu gibi isimler yer alıyor.

Yorumlar

arifcicek profil resmi
arifcicek
Bazı yorumları okudum ve gördüm ki insanlar hala basit noktalarda takılı kalıyor. Bizim ülkemizde böyle bir film yapılmış, hala yok neden üniforma ütülü vs. gibi konulara takınılıyor. Adamlar baya standartlarımızın üzerinde film yapmış. Umarım böyle filmler bolca gerçekleşir. Öte yandan, ikinci dünya savaşına farklı bir yerden ve açıdan bakınılmış. O açıdan güzeldi.
2 yıldan fazla önce
morsirinler profil resmi
morsirinler
Filmler için kötü demem.Lakin bu film gerçekten kötüydü. Senaryo 2günde yazılmış gibi , savaştan bir anda aşka geçmesi falan kısaca beğenmedim.
neredeyse 3 yıl önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
sawaş ! herkes için acı herkes için ölüm .. kazananı yok kaybedeni çok !.. türk filmi olarak iyi işlenmiş bir konuydu ,sawaşın kırımlı yüzü , genel olarak aslında iyi bir filmdi ama oyuncular çok soğuklar normalde 2 başrol oyuncusunun da oyunculukları iyidir ama bu roller pek gitmemiş sanki bir şeyler eksik yarımdı filmde o yüzden kötü değil ama iyide değil tam ortada duran filmlerden ...
3 yıldan fazla önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Bence kesinlikle izlenmesi gereken Türk sineması için önemli bir değer taşıyan tarihi dram filmi. Beklentimin çok daha üzerinde çıktı. Biraz daha üzerinde durulsa harika bir eser çıkardı şüphesiz. Tüm önyargılar bir kenara bırakılarak izlenmesi gereken acıklı bir tarihi hikaye. Belki romanının etkisini oluşturamıyor ancak ben yeterli buldum.
neredeyse 4 yıl önce
aysegulsim profil resmi
aysegulsim
Tarihi okumayan ve araştırmayan bir millet olarak en azından böyle filmler yapıldığında izlemeliyiz. Hikayesi gerçek ve kesinlikle izlenmeye değer bir film.
4 yıldan fazla önce

Kirimli filmi hakkında ilgi çekici içerikler