Kubo ve Sihirli Telleri (Kubo and the Two Strings) (2016)

Kubo ve Sihirli Telleri (2016)Kubo and the Two Strings

Puan 8.0 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
101 dakika
87
1
194
65
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Bana Asyayı sevdiren etkenlerden biri oldu. Zaten başlarken bu stop motion bana Asyayı sevdirecek diyerek başlamıştım öyle de oldu. Göstergebilime girip de sembolik detaylara geçmeden önce biraz biçim üzerine konuşmak istiyorum. Filmin kendine özgü bir tarzı var. Buna kısaca has demek istiyorum. Anlatımsal olarak kurgu en etkileyici olanın ötesindeydi. Hikaye sahnesindeki anlatımın, müziğin birbiri ile etkileşimde oluşu izleyeni içine çekiyor. "Her hikayenin sonu vardır","Eğer uzaklara bakarsan, söylediklerimi unutursan kahramanımız ölür" gibi gizemli cümleler de gerilim oranını artırıyor. Filmin açılışı zaten çocuklar için yapılmamış bir animasyon olduğunu sezmenizi sağlıyor. İzlerken çok keyif aldım. Gitar sahnelerinde zaman zaman vücudum istemsizce ritme ayak uydurdu. Fazla uzatmadan sembolik anlatımlara geçelim. Hanzo karakteri Sengoku Japonyasında Hattori Hanzo'dan esinlenilmiş ünlü bir Samuray. Origami sanatı aslında yaratıcılığın sınırları olmadığını gösterir. Çünkü kağıt asla bitmez ve şekil veren kişinin de sınırsız deneme hakkı vardır. Bunu hayat için uyarlarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Maymun tamamen anaç, korumacı, şefkat gibi kavramları, böcek ise saflık, masumiyet gibi kavramları gösteriyor. Hanzo'nun origamisi bir sağduyu uyarıcısı. Böcek ile sürekli yan yana olmasını filmin sonuna doğru anlamlandırıyorsunuz. Babun savaşçı maymun, insanın atası, insanın öncesi belki sonrası diyalektik düşüncesine çekiyor sizi. Reenkarnasyon, Evrim Teorisi, Konfüçyüs'ün felsefi düşünceleri gibi kavramlara yer veriyor film bunun sorgulamasını siz de yapabilirsiniz ya da film ne diyorsa onu gerçek kabul edebilirsiniz. Dökülmüş yapraklar, tanrıların yer altına çekildiği bir zamanı ifade eder. İnanca yer verilmez. Yer yüzünde mutsuzluk baskındır. Bu noktada bir mucize sihre ya da yaradana bağlanabilir. Bütün bunların ötesinde çok fazla emek verilmiş bir stop motion animasyon olduğunu söylemek gerek. En ince "teline" kadar düşünülmüş. Kişinin yolculuğu, dünyadaki yalnızlığı, varoluş mücadelesi, kendini keşfetme gibi gibi olgulara dayanan mistik bir macera. Sevgiyi ve inancı yüceltip yargıyı katlediyor. Her telden görüyor. Herkes ayrı telden çalıyor, Tellioğulları kendi sancaklarını taşıyor ve Telli turnalar uçuşuyor.. Finaldeki felsefi atışmanın tüm sığ yönetmenlere nasip olmasını temenni ediyorum. Gözünüzü kırpmadan izleyecekseniz izleyin ben bir an bile gözümü kırpmadım.
error_outline
2 yıldan fazla önce
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Hayal kurmak üzerine çok güzel bir film... Hikayesi ve kurgusu ayrı güzel olmuş. Origaminin bu kadar hikayeselleştirilmesi ayrı bir güzel olmuş. Güzel bir animasyon filmi... Japon animasyon film kültürünü sevenler kaçırmamalı..
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Değişik bir anlatıma sahip izlerken hiç sıkılmadığım benim açımdan oldukça güzel bir animasyondu. Çok beğendim.
error_outline
4 yıldan fazla önce
Celestine profil fotoğrafı
Celestine
Aslında hikaye çok farklı ve güzeldi ama filme ısınamadım. Zaman zaman sıkıldım izlerken.
error_outline
5 yıldan fazla önce
hezarfen profil fotoğrafı
hezarfen
Bu orijinal hikayeye senaryo,kurgu çok basit kalmış müzikleri ve seslendirmeler harikaydı
error_outline
5 yıldan fazla önce
Emrex profil fotoğrafı
Emrex
Güzel bir animasyon olmuş. Son zamanlarda ara vermeden seyredebildiğim ender filmlerden.
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
starch profil fotoğrafı
starch
Konusu beni çok sarmadıysa da, beş yılda tamamlandığı düşünüldüğünde, emeğe saygım sonsuz. Görselliği mükemmeldi.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
lews profil fotoğrafı
lews
Bu senenin en iyi animasyonlarından biriydi bence filmin ortamına direk girebiliyorsunuz .
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
deryacengiz profil fotoğrafı
deryacengiz
Çok güzeldi de sonu olmamış sanki çocuk filmine bağlamışlar halbuki korkutucu, depresif bi havası da vardı
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
mnvrndr profil fotoğrafı
mnvrndr
Fantastik öğelerle bezeli harika bir stop motion.Bazı animasyonlar küçük izleyicilerden daha çok yetişkinlere hitap ediyor benim için kubo da onlardan biri.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
Laylaylom profil fotoğrafı
Laylaylom
Bence muazzamdı. Son sahnede kocaman bi gülücük belirdi yüzümde :) Verdiği mesajlar da hoştu :) Golden Globe Kubo nun olacakk. :D
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
Brook profil fotoğrafı
Brook
Keyifli bir animasyondu. Görsel olarak daha iyi şeyler bekliyordum. Yine de müzikleri ve konusu etkileyiciydi. :) İzleyin mutlaka.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
Alohomoraa profil fotoğrafı
Alohomoraa
izlediğime pişman olmadım ama bir şeyler eksik gibiydi. Kubo her an dombıra çalacakmış gibi hissetmem de cabası :D
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
KARAGEYIK profil fotoğrafı
KARAGEYIK
Görselliğine bayıldım. İzlemesi keyfili bir animasyon...
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Puanının yüksekliğinden dolayı büyük bir merakla başlasam da çok fazla tatmin olamadım. Hoş bir animasyon ama iz bırakacak kadar değil. Zaten stop motion animasyonlar görsel olarak çok keyif vermiyor bana. Yine de bu alanda türdeşlerinden başarılıydı.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce