Kynodontas (Dogtooth) (2009) afişi

Kynodontas (2009)
Dogtooth

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Yunanistan
Süresi
94 dakika
Blacklion Yunan sinemasının son yıllarda en güzel filmlerinden biri olan Dogtooth, aile yapısını sorgulayan ve bunu kara komedi, drama dilinde başaran çok iyi bir film. Oldukça sert bir film ama bir o kadar da yalın olan anlatım diliyle modern dünyanın sistemlerle insanı robotlaştığını ve evcil hayvana dönüştürdüğünü gösteren bunu da göze sokarak yapan bir film. Bir ailenin 3 çocuğunu dünyadan soyutlayarak kendilerine göre iyi bir birey olarak yetiştirmeye çalıştığını konusu üzerinde yapılanıyor film. Film sadece, iyi kavramın genişliğini sorgulamıyor, aile hiyeraşisini de ve sistemlerin kölesi olmuş insanları sorguluyor. Herşeyin bir kitabı ve açıklamsası var bu dünyada. Herşey önceden biliniyor ve sen zaten öğrenmek için okuman lazım. Kitablara göre yaşaman ve sana ne söylenirse yapman lazım. Başka bir seçimin yok bu dünyada. Herşey belli ve sen öyle yetişmelisin. Ve bu film, kendisini modernleşme adı altında sınırlarla örülü bir dünya öngeren sistemide çok ağır bir dille eleştriyor. Bagaj da sıkışmış bir kız çocuğu durumunda olan bir insan oğlu varlığını gösteriyor. İzlenmeli.

Yorumlar

.Calcifer. profil resmi
.Calcifer.
Tabir-i caizse şayet dehşet bir film. Haneke-Trier ortak yapımı gibi gelebilir size de. Evinizin bahçesinden gördüğünüz, tepenizden uçup giden uçakların birer oyuncak uçaktan başka bir şey olmadıkları, kedilerin insanları vahşice katledebilecek korkunç yaratıklar olduğu, insanların köpek doğurabildiği, İnternetin, gazetelerin, radyoların, dergilerin, TV kanallarının var olmadığı, köpek dişiniz dökülmeden evinizi terk edemeyeceğiniz, ama dişiniz çıktıktan sonra da bahçenin dışına ancak arabanın içinde çıkabileceğiniz, aksi takdirde başınıza korkunç şeylerin geleceği, evinizin bahçesindeki çitlerin ötesinin bir nevi cehennem olduğu dünyaya hoş geldiniz.
5
11 ay önce
Arcadia profil resmi
Arcadia
Çocuklar alışılanın dışında bir eğitim ve öğretim sistemi ile yetiştirilmiş olsaydı ne olurdu? sorusuna cevap arayan bir film. Dayatılmış sistemlerin insan ve aile yapısındaki etkilerine eleştirel bir tavırla yaklaşıyor. Kasvetli işleyişine rağmen başarılıydı.
3
11 ay önce
dreaf profil resmi
dreaf
haneke tadında harika bi yunan filmi istemediğiniz herşeyi bulabileceğiniz bir film
3
1 yıl önce
cinematographer profil resmi
cinematographer
güzel film. bence filmler ile fillimleri ayırmak gerekiyor.
0
1 yıl önce
cinepsyco profil resmi
cinepsyco
Izlediğim çoğu filmden farklı bulduğum. Izlerken sizi hem rahatsız edip hem etkileyecek bir film. Izledikten sonra uzun bir süre aklımdan çıkmamıştı. Kesinlikle izlenmesi gerektiğine inanıyorum.
7
1 yıl önce
DUA profil resmi
DUA
çok farklı ve güzel bir film ama klasik bir film değil elbette .... beklentisi 2*2 : 4 olsun dyenlerdenseniz izlemeyin .zaten anlamsız bulursunuz ....
1
1 yıldan fazla önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
Foucault'un dediği gibi sistem toplumun kılcal damarlarına kadar sirayet eder. Burda mikrodan makroya geçiş söz konusu. Otoritesini tatmin ederek çocukları istediği gibi eğip büken bir aile. Psikolog watson'ın kehaneti gibi: ''Bana bir çocuk verin size ondan ister doktor, ister katil, ister bilim adamı yaratayım.'' Saçmalıklar ve sınırlar içinde köleleşmiş ve yaşamın en temel konularını dahi basit birer oyun ve zaman geçirme aracına indirgemiş bireyler ve onların kontrolünü sağlayan bir baba. Ve aklını bir an için kullanmaya cesaret eden bir birey. Sizi rahatsız edecek, oldukça rahatsız edecek ve tam da bu yüzden çok önemli bir sorgulama kapısı açacak bir film. Tam bir yeraltı edebiyatı destanı adeta..
9
1 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Devletin, anne ve babanın olsun bir çocuğun üzerinde yetiştirilişinin etkisi.. Çocuklara öğretilen kelimelerin anlamı dil üzerinde öyle bir etkidir ki. Filmi izlediğinizde de göreceksiniz. Mesala Heidegger'e göre "Düşünme, varlığın hakikati aracılıyla dili kullanır." Bu yüzden filmde her şeyin içe içe geçtiği düzen, kavramlar gerçekten korkutucu. Ve günümüzde bunu yaşadığımız halde görmezden geliyoruz. Düşüncelerimizin doğruluğu ve yanlışlığı modern dünyanın etkisi ile günden güne biraz daha karmaşıklaşıyor. Farklı bir bakış açısı ile yaklaşmak gerek. Ben filmin özgünlüğünü beğendim. Eminim ki son sahne tokat gibi yüzünüze çarpacak..
8
neredeyse 2 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
ilginç ve tatsız bir yunan filmi. tatsız derken kötü manasında değil. havası tatsız ve rutubetli. insanı boğan bir yapısı var
1
2 yıldan fazla önce
mtopcu profil resmi
mtopcu
izlediğim en iyi film
1
2 yıldan fazla önce
BerfinBeyaz profil resmi
BerfinBeyaz
Devletlerin, toplumların insanlar üzerinedeki etkisini bir aile üzerinden anlatan sarsıcı bir film. Doğru olduğunu söyledikleri her şeyi doğru kabul etmelimiyizi sorduruyor insana
2
2 yıldan fazla önce

Kynodontas filmini beğenenler

Kynodontas filmini izlemek isteyenler

Kynodontas filmini içeren raflar

Kynodontas filmi hakkında ilgi çekici içerikler

^ En üste dön