Köpek Dişi (Kynodontas) (2009)

Köpek Dişi (2009)Kynodontas

Puan 8.6 (23 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Yunanca
Ülke
Yunanistan
Süre
97 dakika
230
10
474
314
BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
Tuhaf bir film olduğuna katılmakla birlikte yorumların çoğunda şöyle metaforik böyle eleştirel falan denmiş ama ben eleştirdiği bir şey göremedim. Ortada iyi bir fikir var ve sağlam bir alt metni var buna da katılıyorum. Siz eğitildiğiniz kadarsınız aslında şeklinde verilen mesajın rahatsız ediciliğini de hissediyorsunuz ama film çok cevapsız kalmış. Babanın neden böyle davrandığı havada kalmış, anne neden ses çıkarmıyor bu ebeveynler çocuklarını neyden koruyor, motivasyonları ne ? Şiddet mi, cinsellik mi, savaş mı, insanların içindeki kötülük mü bunları yaptıran ? Sadece iyi bir fikir ve alt metnin bir filmi iyi yapacağını düşünmüyorum. Ayrıca fazlaca gereksiz cinsellik var filmde belki rahatsız ediciliği artsın diye yapılmış ama bu seyir zevkini çok etkiliyor. Özetle ben beğenmedim. Beğenenleri olabilir ama benim sinema zevkime uymayan bir yapım. 4/10
report_problem
2 ay önce
Lioness profil resmi
Lioness
Herhalde bu ara izlediğim en garip fimler sıralamasında başı çeker. Vermek istediği mesaj çok açık da garip işte.
report_problem
1 yıl önce
Melkor profil resmi
Melkor
Tuhaf. Oldukça tuhaf.
report_problem
1 yıl önce
hissettigimce profil resmi
hissettigimce
Anlatmak istenilen konuyu o kadar net anlatmış ki ayrıntılar içinden metafor çözmek üstüne kafa yormuyorsun filmin bütünü başlıbaşına bir metafor. Her zaman geyiği dönen örneğin kaleme neden kalem diyoruz, adı başka ne olurdu sorusunun cevabı niteliğinde. Üst akılın bizleri nasıl istediği gibi ehlileştirdiğini izlemek o kadar rahatsızlık verici ki. Korkunun diğer duyguların üstünde olduğunu ve korkuyla insanın olana nasıl mahkum edildiğini anlatıyor. Normalde herkesin büyük, bahçeli ,havuzlu, geniş bir ev dediği yerin gitgide sıkıştığını ufaldığını hissediyorsun. Hayatta da olduğu gibi kimileri belirlenen o sınırları aşmaya cesaretli kimi ise kabullenmeye... Kalıp gibi hayatları kamera açısı değiştirmeden aynı kalıptan izlemekte güzel bir nüansdı. Başka bir filmde o sondaki kapağın açılıp o yeni hayata atılış hikayesini izlemeyi çok istedim film bitiminde.
report_problem
1 yıldan fazla önce
trevor profil resmi
trevor
idioterne tadı veren, anne-baba ve çocuk sistemini sorgulatan, kutsal geyiğin ölümü'nden daha çok sevdiğim lanthimos filmi. her bünye kaldırmaz tabii ama buraya gelip bunu okuyorsanız seveceğinizi düşünüyorum.
report_problem
1 yıldan fazla önce
Mine.Ce profil resmi
Mine.Ce
Önce bir rahatsız olacak ve sarsılacaksınız, sonra sogulamaya başlayacaksınız...
report_problem
2 yıldan fazla önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Film bir felsefe kitabı gibi insanı derin düşüncelere sevk ediyor. Kim bilir diyorum toplumsal normlar yüzünden hangi kapı eşiğinde arabasız çıkılmaz diye dikilip bekliyoruz? Kim bilir hangi ''kedileri'' bize canavar diye tanıtıp korku içinde yaşatıyorlar? Ve kim bilir diyorum hangi arabanın bagajına saklanmalarımızı ''özgürlük'' sanıyoruz... Son olarak; büyük kızın finaldeki dansı aklıma direkt ''Dans edemediğim devrim benim devrimim değildir!'' sözünü getirdi...
report_problem
2 yıldan fazla önce
Raziye. profil resmi
Raziye.
Rahatsiz edici,sıkıcı,boğucu,bir okadar da mükemmel film.izlerken yoruldum filmin sonunda iyiki izlemişim dedim.cannes film festivalinde ödül verilirken''daha önce izlemediğiniz,izlemeyeceğiniz film'' diye anons etmişler.dünya düzeni,insan iliskilerinin,toplumdan bağimsiz kendi kurallarimizla yaşasak nasil olurdu? bu kadar net sorgulandığı film izlememiştim Boddah saolsun??☺
report_problem
neredeyse 3 yıl önce
.Calcifer. profil resmi
.Calcifer.
Tabir-i caizse şayet dehşet bir film. Haneke-Trier ortak yapımı gibi gelebilir size de. Evinizin bahçesinden gördüğünüz, tepenizden uçup giden uçakların birer oyuncak uçaktan başka bir şey olmadıkları, kedilerin insanları vahşice katledebilecek korkunç yaratıklar olduğu, insanların köpek doğurabildiği, İnternetin, gazetelerin, radyoların, dergilerin, TV kanallarının var olmadığı, köpek dişiniz dökülmeden evinizi terk edemeyeceğiniz, ama dişiniz çıktıktan sonra da bahçenin dışına ancak arabanın içinde çıkabileceğiniz, aksi takdirde başınıza korkunç şeylerin geleceği, evinizin bahçesindeki çitlerin ötesinin bir nevi cehennem olduğu dünyaya hoş geldiniz.
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
Arcadia profil resmi
Arcadia
Çocuklar alışılanın dışında bir eğitim ve öğretim sistemi ile yetiştirilmiş olsaydı ne olurdu? sorusuna cevap arayan bir film. Dayatılmış sistemlerin insan ve aile yapısındaki etkilerine eleştirel bir tavırla yaklaşıyor. Kasvetli işleyişine rağmen başarılıydı.
report_problem
4 yıl önce
dreaf profil resmi
dreaf
haneke tadında harika bi yunan filmi istemediğiniz herşeyi bulabileceğiniz bir film
report_problem
4 yıl önce
cinematographer profil resmi
cinematographer
güzel film. bence filmler ile fillimleri ayırmak gerekiyor.
report_problem
4 yıldan fazla önce
cinepsyco profil resmi
cinepsyco
Izlediğim çoğu filmden farklı bulduğum. Izlerken sizi hem rahatsız edip hem etkileyecek bir film. Izledikten sonra uzun bir süre aklımdan çıkmamıştı. Kesinlikle izlenmesi gerektiğine inanıyorum.
report_problem
4 yıldan fazla önce
DUA profil resmi
DUA
çok farklı ve güzel bir film ama klasik bir film değil elbette .... beklentisi 2*2 : 4 olsun dyenlerdenseniz izlemeyin .zaten anlamsız bulursunuz ....
report_problem
4 yıldan fazla önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
Foucault'un dediği gibi sistem toplumun kılcal damarlarına kadar sirayet eder. Burda mikrodan makroya geçiş söz konusu. Otoritesini tatmin ederek çocukları istediği gibi eğip büken bir aile. Psikolog watson'ın kehaneti gibi: ''Bana bir çocuk verin size ondan ister doktor, ister katil, ister bilim adamı yaratayım.'' Saçmalıklar ve sınırlar içinde köleleşmiş ve yaşamın en temel konularını dahi basit birer oyun ve zaman geçirme aracına indirgemiş bireyler ve onların kontrolünü sağlayan bir baba. Ve aklını bir an için kullanmaya cesaret eden bir birey. Sizi rahatsız edecek, oldukça rahatsız edecek ve tam da bu yüzden çok önemli bir sorgulama kapısı açacak bir film. Tam bir yeraltı edebiyatı destanı adeta..
report_problem
4 yıldan fazla önce