Köpek Dişi (Kynodontas) (2009)

Köpek Dişi (2009)Kynodontas

Puan 7.8 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Yunanca
Ülke
Yunanistan
Süre
97 dakika
253
13
542
316
gingeR profil fotoğrafı
gingeR
tuhaf. hav hav hav :/
error_outline
7 ay önce
KafkaLoz profil fotoğrafı
KafkaLoz
Film bittikten sonra sanki zamanı değildi bu filmin diye düşündüm. Sonra “izlemem gereken zaman değildi.” diye hep düşüneceğimi fark ettim. Öyle rahatsız edici.
error_outline
8 ay önce
iko profil fotoğrafı
iko
Her sekansta oyuncuların birinin ya da birilerinin kadraja kafalarını sokmayan yönetmen. Filmin metni güzel işlenişide gayet güzel. Sadece oyunculuklardan biraz hoşlanamadım. Ve film az daha canlı yapılsa daha iyi olabilir gibiydi
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
husevni profil fotoğrafı
husevni
Gariplikler satıcısı Lanthimos'un diğer filmleri gibi bu da oldukça soğuk. Çoğu sahnesinde kafaları sabit kadraja girmemiş bireyler, karakterlerin kişiliklerinden bağımsız olduğunu sadece birey olarak ele alındığını gösteriyor. Öyle ki karakterlerimizin ismi dahi yok. Baba bir aile bireyi olmaktan çok, korkulan bir otorite, yönetici, itaat edilen olarak ele alınmış. Her şey nasıl öğretildiyse, sorgusuzca kabul edilen bu evde bir gün dananın kuyruğu kopuyor ve karakterlerin özellikle otorite karakterinin içindeki canavarlık, faşistlik ortaya çıkıyor. İlk 30 dakikada mesajı anlamak mümkün olduğu için geriye kalan kısım sistemin açıklanmasına destek şeklinde olmuş. Sosyal aile mesajından çok siyasi eleştiri olduğunu düşünenlerdenim.
error_outline
neredeyse 2 yıl önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
garipti..
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Evet çocuk yetiştirmenin zor olduğu söylenir, hakkında hatrı sayılır makaleler, kitaplar vardır. Dış dünyaya kapalı ,izole edilmiş ,onları her şeyden koruyalım derken bu baskıcı tutumla iyi mi ediliyor yoksa tamamen psikolojik çöküntü mü bırakılıyor ? İzlerken kendinizi kah çocukların yerine kah ebeveynlerin yerine koyuyorsunuz. Film bitiyor ama hala ekrana bakakalıyorsunuz.
error_outline
2 yıldan fazla önce
BirKusOlsam profil fotoğrafı
BirKusOlsam
Tuhaf bir film olduğuna katılmakla birlikte yorumların çoğunda şöyle metaforik böyle eleştirel falan denmiş ama ben eleştirdiği bir şey göremedim. Ortada iyi bir fikir var ve sağlam bir alt metni var buna da katılıyorum. Siz eğitildiğiniz kadarsınız aslında şeklinde verilen mesajın rahatsız ediciliğini de hissediyorsunuz ama film çok cevapsız kalmış. Babanın neden böyle davrandığı havada kalmış, anne neden ses çıkarmıyor bu ebeveynler çocuklarını neyden koruyor, motivasyonları ne ? Şiddet mi, cinsellik mi, savaş mı, insanların içindeki kötülük mü bunları yaptıran ? Sadece iyi bir fikir ve alt metnin bir filmi iyi yapacağını düşünmüyorum. Ayrıca fazlaca gereksiz cinsellik var filmde belki rahatsız ediciliği artsın diye yapılmış ama bu seyir zevkini çok etkiliyor. Özetle ben beğenmedim. Beğenenleri olabilir ama benim sinema zevkime uymayan bir yapım. 4/10
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Lioness profil fotoğrafı
Lioness
Herhalde bu ara izlediğim en garip fimler sıralamasında başı çeker. Vermek istediği mesaj çok açık da garip işte.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Melkor profil fotoğrafı
Melkor
Tuhaf. Oldukça tuhaf.
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
Merveg. profil fotoğrafı
Merveg.
Anlatmak istenilen konuyu o kadar net anlatmış ki ayrıntılar içinden metafor çözmek üstüne kafa yormuyorsun filmin bütünü başlıbaşına bir metafor. Her zaman geyiği dönen örneğin kaleme neden kalem diyoruz, adı başka ne olurdu sorusunun cevabı niteliğinde. Üst akılın bizleri nasıl istediği gibi ehlileştirdiğini izlemek o kadar rahatsızlık verici ki. Korkunun diğer duyguların üstünde olduğunu ve korkuyla insanın olana nasıl mahkum edildiğini anlatıyor. Normalde herkesin büyük, bahçeli ,havuzlu, geniş bir ev dediği yerin gitgide sıkıştığını ufaldığını hissediyorsun. Hayatta da olduğu gibi kimileri belirlenen o sınırları aşmaya cesaretli kimi ise kabullenmeye... Kalıp gibi hayatları kamera açısı değiştirmeden aynı kalıptan izlemekte güzel bir nüansdı. Başka bir filmde o sondaki kapağın açılıp o yeni hayata atılış hikayesini izlemeyi çok istedim film bitiminde.
error_outline
4 yıldan fazla önce
trevor profil fotoğrafı
trevor
idioterne tadı veren, anne-baba ve çocuk sistemini sorgulatan, kutsal geyiğin ölümü'nden daha çok sevdiğim lanthimos filmi. her bünye kaldırmaz tabii ama buraya gelip bunu okuyorsanız seveceğinizi düşünüyorum.
error_outline
4 yıldan fazla önce
Mine.Ce profil fotoğrafı
Mine.Ce
Önce bir rahatsız olacak ve sarsılacaksınız, sonra sogulamaya başlayacaksınız...
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
VforKukuletta profil fotoğrafı
VforKukuletta
Film bir felsefe kitabı gibi insanı derin düşüncelere sevk ediyor. Kim bilir diyorum toplumsal normlar yüzünden hangi kapı eşiğinde arabasız çıkılmaz diye dikilip bekliyoruz? Kim bilir hangi ''kedileri'' bize canavar diye tanıtıp korku içinde yaşatıyorlar? Ve kim bilir diyorum hangi arabanın bagajına saklanmalarımızı ''özgürlük'' sanıyoruz... Son olarak; büyük kızın finaldeki dansı aklıma direkt ''Dans edemediğim devrim benim devrimim değildir!'' sözünü getirdi...
error_outline
5 yıldan fazla önce
Raziye. profil fotoğrafı
Raziye.
Rahatsiz edici,sıkıcı,boğucu,bir okadar da mükemmel film.izlerken yoruldum filmin sonunda iyiki izlemişim dedim.cannes film festivalinde ödül verilirken''daha önce izlemediğiniz,izlemeyeceğiniz film'' diye anons etmişler.dünya düzeni,insan iliskilerinin,toplumdan bağimsiz kendi kurallarimizla yaşasak nasil olurdu? bu kadar net sorgulandığı film izlememiştim Boddah saolsun??☺
error_outline
5 yıldan fazla önce
tavanarasindekidelikadin profil fotoğrafı
tavanarasindekidelikadin
Tabir-i caizse şayet dehşet bir film. Haneke-Trier ortak yapımı gibi gelebilir size de. Evinizin bahçesinden gördüğünüz, tepenizden uçup giden uçakların birer oyuncak uçaktan başka bir şey olmadıkları, kedilerin insanları vahşice katledebilecek korkunç yaratıklar olduğu, insanların köpek doğurabildiği, İnternetin, gazetelerin, radyoların, dergilerin, TV kanallarının var olmadığı, köpek dişiniz dökülmeden evinizi terk edemeyeceğiniz, ama dişiniz çıktıktan sonra da bahçenin dışına ancak arabanın içinde çıkabileceğiniz, aksi takdirde başınıza korkunç şeylerin geleceği, evinizin bahçesindeki çitlerin ötesinin bir nevi cehennem olduğu dünyaya hoş geldiniz.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce