L'image manquante (The Missing Picture) (2013) afişi

L'image manquante (2013)
The Missing Picture

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Belgesel
Yönetmen
Süresi
92 dakika
Northeaster Filmin yönetmeni Rithy Panh gençlik dönemini hatırlıyor ve doğup büyüdüğü toprakların çektiği acıları beyazperdeye yansıtmayı hedefliyor. Rithy Panh, Kızıl Kmerler (Khmer Rouge) yönetimindeki Kamboçya'da çekilmiş bir fotoğrafın peşine düşer. Bu fotoğraf tek başına soykırımı ispatlamaya yetmeyecek olsa da Kamboçya'nın maruz kaldığı işkenceleri kanıtlar niteliktedir. Bu fotoğrafa ulaşma hayali ise filmin ortaya çıkmasını sağlar.

Yorumlar

mezemorta profil resmi
mezemorta
Kamboçya ' da yaşanani kızıl kmer zulmünü , kilden yapılmış küçük figürler ile anlatan benzersiz bir yapım . Kızıl Kmerler beş yaşındaki Rithy Panh’ı ailesiyle beraber evlerinden çıkartmış. Aileden geriye, sadece Rithy Panh kalmış. “Ben yıllar boyu bir resim aradım. Kızıl Kmerlerin Kamboçya’yı yönettiği 1975-1979 döneminde çekilmiş bir resim olmalıydı bu... Çaresizlik içinde arşivleri araştırdım, eski gazetelere baktım, en ücra köylerde bile aradım durdum. Bugün artık biliyorum: Öyle bir resim yok. Aslına bakarsanız, ben ille de onu aramıyordum. Öyle bir resim benim aklımdan geçeni tam olarak yansıtmazdı. Böyle düşünerek, resmi ben kendim yarattım. Bugün size ne o resmi sunuyorum, ne de o benzersiz resmin arayışını. Ben size, arayışın resmini sunuyorum... Sinemaya borçlu olduğum bir arayışın...”– Rithy Panh
1
2 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Film, yönetmeni R. Panh'ın gençlik dönemlerindeki Kamboçya yönetiminde çektiği acıları ve kendi topraklarındaki zor durumları anlatıyor. Oldukça acı veren bir belgesel yakın dönem tarihinden. Bir de bu etkileyici dramı da elle tek tek yapılmış kilden oyuncularla aktarıyor sinemaya. Kamboçya ve Fransız ortak yapımı enteresan bir belgesel. İzlemeye değer.
1
neredeyse 3 yıl önce

L'image manquante filmini beğenenler

L'image manquante filmini içeren raflar

L'image manquante filmi hakkında ilgi çekici içerikler