Laurence Anyways (2012)

Laurence Anyways (2012)

Puan Like 9.0 / 5 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Kanada
Süresi
168 dakika
Blacklion Laurence Anyways, Kanadalı harika çocuk Xavier Dolan’ın bugüne kadarki en iddialı filmi olabilir. Dolan yine Montreal’de geçen marazi bir aşk hikâyesiyle karşımızda. Laurence, üniversitede edebiyat profesörü ve yazar, kız arkadaşı Fred ise hayatını yönetmen asistanlığı yaparak kazanan bir sanatçıdır. Daha ilk andan onlarınkinin çok sahici, tutkulu ve tuhaf detaylarla örülü bir aşk hikâyesi olduğu bellidir: Birbirlerinin bedenlerine şiirler yazıp, ilişkilerindeki hazzı azaltacak şeylerin listesini yapmaktadırlar. Ta ki bir gün Laurence kadın olmak istediğini açıklayana kadar. Dolan, baş döndürücü renkleri ve boş mekânları olağanüstü şekillerde kullanarak Fred ile Laurence’ın ilişkisini on yıl boyunca izliyor. Sonuç yalnızca Dolan’ın üslubunun ve fikirlerinin etkileyici bir sinemasal deneyime dönüşmesi değil, aynı zamanda aşkın iç burkucu ve kalp kırıcı bir tasviri de.

Yorumlar

eminuk profil resmi
eminuk
Dolan'ın Mommy den sonra en sevdiğim filmi oldu. Filmin akıcılığı yanı sıra, oyuncu seçimi, müzikler, diyaloglar şahaneydi. Trans bireylerle ilgili çok film izledim ama bu defa cinsel hayatlarının değil psikolojik savaşlarının ön planda olması beni daha mutlu etti. Empati de kendiliğinden geldi zaten. Sadece bu da değil, filmde işlenen aşk hikayesi izlemeye değerdi. Boylesine farkli bir ilişki Dolan'ın maharetli ellerinde çok güzel bir şeye dönüşmüş. O kadar tutkulu, o kadar imkansız ki, neredeyse kıskandırıyor. Uzun olması caydırıcı olmasın, homofobisi olmayan herkesin begeneceğini düşünüyorum.
1 yıldan fazla önce
Boddah profil resmi
Boddah
Renkleri,müzikleri,kadrajları ve hikayesiyle Dolan bu sefer daha bir usta işi eser ortaya koymuş,önceki filmlerinden bir adım daha öteye gitmiş bana göre.Uzun film süreleri benim için hiçbir zaman sorun teşkil etmemiştir.Bu yüzden sürenin uzunluğuna değinmek bile istemiyorum.Veda Vakti filmiyle oyunculuğuna hayran olduğum Melvil Poupaud u Laurence rolüyle izliyoruz.Transseksüellik gibi hassas bir konuya yine kendi üslubuyla güzel cevaplar arıyor Dolan.Bana göre bu dünya üzerinde ki en büyük azaplardan birisi kendi bedeninin dışında doğmaktır.Yıllarca üzerinde sana çok ters ve boğucu gelen bir deri maskesiyle dolaşmak bunun yanında da içinde fırtınalar kopan bir ruh haliyle oradan oraya bir bedeni sürüklemek.Sen sen değilsin,bedenin ve ruhun senden başka bir yerlerde dolaşıyor ve sen uzaktan kendini izliyorsun,tiksinerek,nefret dolarak.Bu Şekilde 35 yılını geçirmiş bir erkek Laurence.Kimsenin bu şekilde dünyaya gelmesini dilemek bile istemem.Laurence cinsiyetini değiştirirken hayatını da kökünden değiştirerek,inandığı ve bildiği herkesi ardından bırakıyor ama sevdiği kadından da asla kopamıyor.Aşk imkansız değildir bu sizin aşka ne anlam yüklediğinize bağlı bir durumdur,aşkı imkansız hale getiren düşüncelerimiz ve başkalarının düşünceleridir.Fred düşüncelerini değiştiremediği sürece Laurence ı asla eskisi gibi göremeyecekti ve böyle de oldu.


Açılışından tutunda,sizi tam anlamıyla kendinizden geçiren bir çok görüntüyle birleşen çarpıcı müzikleri,birer fotoğraf karesinden alınmış gibi duran renkli film kesitleriyle sizi gerçekten doyuma ulaştırmayı başarıyor bu film.Dolan ı sevmemek için tek bir neden dahi bulamıyorum çünkü sen genç adam işini gerçekten çok iyi yapıyorsun.
3 yıldan fazla önce
justdoit profil resmi
justdoit
onlarca, yüzlerce, binlerce defa izleyebilirim.
3 yıldan fazla önce
Femmefatale profil resmi
Femmefatale
Xavier Dolan'a aşık olma sebebim. Ömrümün geri kalanında tek bir film izleyebilecek olsam bu film olurdu!
3 yıldan fazla önce
totkymotky profil resmi
totkymotky
"İyi filmdi" deyip geçilmesi imkansız. Jenerik akıp giderken tuttuğunuz nefesinizi bırakıyorsunuz önce. Ardından sert bir "oha be" çekmeniz mümkün. Sonra gelsin film üzerine kafa patlatmacalar. Film boyunca verilen ince detaylar muhteşem. Melvin Poupaud'u çok beğeniyorum. Hem oyunculuğunu hem bizzat kendisini :) İlk olarak Veda Vakti'nde yeteneği başımı döndürmüştü adeta. Fakat artık şaşırtmıyor beni zira biliyorum ki bu adam her rolün üstesinden gelebilir.. Ve tabii Suzanne.. Ah Suzanne.. :) Tekrar tekrar izlenmeli bu film 1 kere izlemek yetmiyor.
3 yıldan fazla önce
Gokalpb profil resmi
Gokalpb
Uzunluğu aldatmasın, her saniyesi dolu, her saniyesinde farklı bir anlam var. Ana karakterimizle mutlu olup onunla üzülüp onunla dışlanıyoruz bu filmde. O harika oyunculukla filmin içine hapsolmamak elde değil. Sadece bazı olaylar arasındaki keskin atlayış hoşuma gitmedi. Onun dışında başka söylenecek bir şey yok. Bir kere yetmez 2-3 kere izlenmesi gereken film
3 yıldan fazla önce
Sufdem profil resmi
Sufdem
Cok guzel bir film..
3 yıldan fazla önce
selinblgn profil resmi
selinblgn
Üç saate yakın olmasına rağmen tekrar tekrar izlenir ... her sahnesi ayrı bir görsel şölen sunuyor ...
4 yıldan fazla önce

Laurence Anyways filmini beğenenler

Laurence Anyways filmi hakkında ilgi çekici içerikler