Kelebek ve Dalgiç (Le scaphandre et le papillon) (2007) afişi

Kelebek ve Dalgiç (2007)
Le scaphandre et le papillon

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Kült, Dram, Gerçekçi
Yönetmen
Ülke
Fransa
Süresi
112 dakika
Blacklion Elle Dergisi'nin 43 yaşındaki karizmatik editörü Jean Dominuque Bauby, 1995 yılının 8 Aralık günü ani bir beyin kanaması sonucu felç geçirir. Komada kaldığı 20 günün sonunda uyanan Jean Dominique, kendini vücudunun içerisinde hapsolmuş olarak bulur. Sol gözünün görme yetisi hariç bütün bedensel fonksiyonlarını yitirmiştir. Ancak o, hayata eşsiz bakış açısıyla kendisine yepyeni ve zengin bir dünya yaratmayı başarır. Çünkü sol gözü dışında felç olmayan 2 şey daha vardır: 'Hayal gücü ve anıları…..." Harflerin kullanım sıklığına göre düzenlenmiş bir alfabeyi kullanarak sol gözünün yardımıyla asistanına “Kelebek ve Dalgıç Giysisi”ni yazdıran Bauby’'nin romanı, Türkçe de dahil olmak üzere pek çok dile çevrildi. Bu gerçek yaşam hikâyesinden yola çıkarak romanı sinemaya uyarlayan Julian Schnabel, “Kelebek ve Dalgıç”'ta duygularını dış dünyaya bedeniyle yansıtamayan Bauby’'nin iç dünyasını çarpıcı biçimde beyaz perdeye aktarıyor.

Yorumlar

MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
Geçirdiği kaza sonucu sakat kalan bauby'nin önce yaşadığı bunalım, daha sonra ise hayata tutunması: Anıları ve hayalleri sayesinde. Birçok güzel enstantane de mevcut filmde. Çeşitli espriler, iç monologlar, dram...''Hepimiz birer çocuğuz. Hepimizin onaya ihtiyacı var.'' diyor Bauby kendisine ilgi gösteren, kendisi için her şeyi yapanlar hakkında. Bir başka yerde de; ''Tıpkı kıyının kayboluşunu İzleyen bir denizci gibi... Ben de geçmişimin yavaşça gölgelenişini izliyorum. Yavaş yavaş anılardan oluşan bir küle dönüşünü.'' diyor. Sadece bir göz kırpışı ile süren hayat, sosyal desteğin gücüyle ilerliyor. Bauby geçmişin hesabını yaparken, karısı ve metresi ile ilişkisini, karısına yaptığı haksızlıkları da gözden geçiriyor. Bauby'nin kahramanlaştırılmaması en güzel noktalardan biri bu yüzden. Fakat bizi karakter gibi düşündürebilen, onun durumunda olan bir insanın hissedebileceklerini hissettirebilen çok güzel bir film olmuş.
0
neredeyse 2 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Etkileyici bir gerçek hikaye ve güzel bir şekilde aktarılmış filme. Yine de çok akıcı olmaması sebebiyle biraz tutuk gidiyor.
2
2 yıl önce
Perfectstranger profil resmi
Perfectstranger
Bu filmi izlediğimde dağılmış ama bir yandan da kendimi hayata karşı güçlü hissetmiştim...
0
3 yıl önce
Neclaa profil resmi
Neclaa
Gerçek hayattan uyarlanmış bu tür filmler beni hep hüzünlendirir. Ama içerisinde mutlaka bir başarı vardır. Çünkü bu durumda olan bir çok insan olmasına karşın pes etmeyerek hayatına devam eden insan sayısı oldukça azdır. Bu da filmlere konu olma ayrıcalığını getirir o insanlara. Umutsuzluğun içinden umudun doğuşunu izlemenizi tavsiye ederim..
2
3 yıl önce
BlackPeter profil resmi
BlackPeter
hikayesi gerçek hayattan , felç geçiren bir adamın tek işlev gören gözüyle ve göz kapagı hareketiyle,yardımcısının okuduğu alfabeden harfleri seçerek yazılmış
kitabı anlatır.uzun zamandır izlediğim en dokunaklı film.
0
3 yıldan fazla önce

Le scaphandre et le papillon filmini beğenenler

Le scaphandre et le papillon filmini içeren raflar

Le scaphandre et le papillon filmi hakkında ilgi çekici içerikler