Yeni Ahit (Le tout nouveau testament) (2015)

Yeni Ahit (2015)Le tout nouveau testament

Puan 7.6 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Fransızca
Ülke
Belçika
Süre
114 dakika
180
7
357
99
Eternity profil fotoğrafı
Eternity
Aynı yönetmenin "Le huitieme jour" filmindeki Georges'u, bu filmde de aynı karakterde görüyoruz.
Dormael daha çok film çeksin dedirten işlerden. "Öleceği günü bilmek" Daha önce Big Fish'te işlenen bir konuyu, filmin ana hikayesi yapmış Dormael.
error_outline
4 ay önce
japonbalikcisi profil fotoğrafı
japonbalikcisi
Dormael zekası bu. Mis gibi, hayalgücü kokuyor. Bana Cesar Mendoza’nın o meşhur şiirini hatırlattı.

Bir çok kişinin tepki göstereceği tarzda yapılmış. Ama tıpkı bu şiir gibi buram buram inanç kokuyor.
Şahtiye diye bir şiir türü vardır. Tanrı ile çok samimi iki dostmuş gibi yazılır. “Kolaysa gel sen geç şu sırat köprüsünden.” gibi cümleler içerir. Bence inancın en üst boyutudur bu ama çoğu insan tarafından tepkiyle karşılanır.
“Gel sen yaşa bu dünyada sevgili Tanrım.” diyor film. Gökyüzünde, bizim varlığımızı unutmuş bir şekilde duracağına, aramıza karış, gör dünya ne halde. Bu bir öfke biçimi ve öfke inancın en saf halidir. Tanrının kudretine inancın bir göstergesidir. Tanrı daha iyisini yapabilirdi ama yapmıyor. Buradaki küçük ayrıntı benim çok hoşuma gidiyor.

error_outline
2 yıldan fazla önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Öleceğimiz günü bilsek nasıl davranırdık ? ? ? Normal yaşantımıza devam mı ederdik yoksa hiç bi şey yapmayıp ölümün gelmesini mi beklerdik ? Kara mizah türünde ironilerle dolu bu filmde masalsı - fantastik bir atmosfer sizi hemen içine çekiveriyor ...10 yaşındaki sevimli Ea 'nın başlattığı serüvende mekanlar ,karakterler, tasvirler ise filme tam seyretmelik bir hava katmış?
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
melancholydesire profil fotoğrafı
melancholydesire
Daha ciddiyet barındıran bir film bekliyordum. Beklentimi karşılamadı ama yine izlenebilir
error_outline
3 yıldan fazla önce
VforKukuletta profil fotoğrafı
VforKukuletta
Kızını kemerle döven tanrı yapmışlar. Düşününce bu ne yav dediniz dimi film izlerken de çoğu yerde böyle oluyosunuz ben çoğu yerinde eğlendim aynı zamanda düzeni de bi sorgulamadım değil kara mizah dediğin de böyle olur zaten
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
almiyorumad profil fotoğrafı
almiyorumad
mü-kem-mel! bayılıyorum böyle yönetmenlere, senaristlere.
error_outline
5 yıldan fazla önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Pek çok kişinin zihninden geçenleri canlandırmanın yanı sıra, pek çok kişiyi de kızdıracak bir yapım olmuş. Ben sevdim ama. Dünyada bunca olup biteni görüp, tanrı insan silüetinde ancak böyle resmedilebilirdi dedirtiyor çünkü. Tabii her hareketimizin bir tanrı tarafından kumanda edildiği fikrine inançlı insanlar bile itibar etmiyor artık. Ayrıca "ne zaman öleceğini bilsen, ne yapardın?" sorusunu da sürekli döndürüyor kafada. Ben henüz tam bir cevap bulmuş değilim, hala da aklımı kurcalıyor. Neye inandığımı bir kenara bırakarak güzel bir parodi olduğunu düşünüyorum. Güldüren sahneler kadar, iç burkan sahneler de oldukça fazlaydı. Orjinal konusu dışında, tipik bir Fransız filmi diyebiliriz. İnanç konusunda katıysanız kesinlikle izlemeyin, onun dışındakiler için iyi bir alternatif.
error_outline
5 yıldan fazla önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Mitolojik unsurların da karıştırıldığı masalsı ve yüzde tebessüm hissi bıraktıran bir film. Aslında yaşama dair sorguladığımızda cevap arayışına girme telaşını biliriz. Cevapları bilirsek yaşanılan his de farklıymış. Kısacası dünyaya bir kadın, anne eli değerse pardon tanrıça diyerek düzeltiyorum. Ne kadar da müthiş ve renkli!
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
.Morpheus profil fotoğrafı
.Morpheus
Çok farklı betimlemelere ve fikirlere sahip Jaco Van Dormael 'in kara mizah filmi. Her cümle belli bir hedefe yönlendirişmişti. Ulaşmadığı kesim yok. Komedi ve dram tam dozundaydı. Ama tanrı figurü çok abartı geldi bana. Yani çok fazla boşluk vardı. Gerçi hikayenin geneli için de geçerli. 4.duvarın sık sık yıkılması ve hikaye içi anlatım sizi oldukça kendine bağlayacak. Soundtrackler masal gibiydi. Yani sadece onun için bile izlenilebilir. Garip ama iyiydi.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
fuly profil fotoğrafı
fuly
Muazzam betimlemelerle dolu bir film. Film bile diyemiyorum, iki saatlik bi şiir izledim sanki.
error_outline
6 yıldan fazla önce
Lenore profil fotoğrafı
Lenore
iş kadınlara bırakıldığında dünya daha yaşanılası :))
error_outline
6 yıldan fazla önce
Selenora profil fotoğrafı
Selenora
Çok enteresandı açıkçası. Filmin farklı yorumlara müsait bir konusu var. Kendi bakış açısına yakın olanlar beğenecek ama din konusunda hassas olan kişilerin pek objektif bakabileceğini sanmıyorum. Eleştirdiğim kısımları oldu ama işlenişi, bakış açısı ve konusu gerçekten ilginç ve farklıydı.
error_outline
6 yıldan fazla önce
poyeta profil fotoğrafı
poyeta
Son yillarda izledigim filmler icinde en iyi senaryolardan birine sahipti diyebilirim. Beklentiyi tavana cikarmadan keyifle izleyiniz :)
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
jalapeno profil fotoğrafı
jalapeno
Jaco Van Dormael'i yeni keşfettim. İzlediğim diğer yönetmenliğini yaptığı filmler gibi bu da çok orjinaldi. Belki de senaryosu bana en hitap eden filmi bu olduğu için filmlerinden en iyisi bu olduğunu düşüyorum. ''Willy ve ben günlere Pazartesi,Salı,Çarşamba, yerine Ocak Şubat Mart demeye karar verdik. Haftanın sonuna kadar beraber 7 ay yaşadık'' repliği çok hoşuma gitti. Kısacası düşünmeden izleyin.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
Kevlar profil fotoğrafı
Kevlar
Müzikler ve sahnelerdeki duygu yoğunlukları çok iyi. Dindar veya açık görüşlü olmayan insanlara ters bir film. Amelie tarzı filmleri sevenler her ne kadar konusu benzemese de bu filmi de beğenir. Tanrı üzerine çeşitli sorgulamalar var, basite indirgeyerek yapmışlar hafif mizah da katarak. en absürt olay tanrının fransızca konuşmasıydı yani, bize arapçadan başka dil anlamazmış gibi öğrettiler ya hep.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce