Yeni Ahit (Le tout nouveau testament) (2015)

Yeni Ahit (2015)
Le tout nouveau testament

Puan Like 7.7 / 21 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Belçika
Süresi
114 dakika
MevaKurt Tanrı yaşıyor, hem de Brüksel’de bir apartmanda. ama pek huysuz bir adam; karısıyla kızına pek kötü davranıyor. masum kızı hakkında pek az şey biliyoruz aslında: kendisi 10 yaşında, adı da ea. bir gün, tahammülü tükenince, ea babasının en büyük sırrını, yani dünyadaki herkesin öleceği tarihi sms’ler yollayarak ifşa eder. ardından da evden kaçıp altı yeni havari bulmaya karar verir.

Yorumlar

VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Kızını kemerle döven tanrı yapmışlar. Düşününce bu ne yav dediniz dimi film izlerken de çoğu yerde böyle oluyosunuz ben çoğu yerinde eğlendim aynı zamanda düzeni de bi sorgulamadım değil kara mizah dediğin de böyle olur zaten
1 yıl önce
.Simurg profil resmi
.Simurg
Birçok insanın zihninde tanrının erkek olarak canlanmasından dolayı filmde tanrının erkek olarak canlandırılması ve erkeğin (tanrının) altında ezilen kadınla birlikte filmde bir toplum eleştirisi var. Buna bir de şunu ekleyebilir miyiz bilemiyorum bana bunun yanında bir de İsa'nın erkek oluşu ve herkesin onu sevip ona saygı göstermesi, kız kardeşin abisinin gölgesinde kalması... Bu eleştiriler, ne zaman öleceğini bilseydin ne yapardın gibi insanın zaman zaman kendisine sorduğu sorular, filmi tatlılaştırma amacıyla verilmiş gereksiz ayrıntılar, filmin mizahi bir dili olması veya fantastik olması filmi masumlaştırmıyor ne yazık ki. Ben kısaca filmi izlerken rahatsız oldum. Tanrı fikrini/inancını eleştiren bir film ve eleştirirken de saygı sınırlarını aştığını düşünüyorum. Her ne kadar dünyayı kadınlar yonetse daha güzel olur mesajı vermeye calışsa da saçma bulduğum yerlerden biri de madem tanrıdan, tanrı fikrinden rahatsız oluyor neden daha sonra kendisi bir tanrı oluşturuyor. Ayrıca filmi beğenen var beğenmeyen var bu laf yetiştirme çabalarını da bir türlü anlayamıyorum. Kimi sitelerde yorum yapan ünlü düşünürlerimiz(!) benim gibi filmi beğenmeyenlere sığ görüşlü, dar kafalı, yobaz at kafalı vs.. teşhisi koymuş. Onlara da saygılarımı ileteyim buradan. Tanrı sizi kutsasın.
1 yıldan fazla önce
almiyorumad profil resmi
almiyorumad
mü-kem-mel! bayılıyorum böyle yönetmenlere, senaristlere.
1 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Pek çok kişinin zihninden geçenleri canlandırmanın yanı sıra, pek çok kişiyi de kızdıracak bir yapım olmuş. Ben sevdim ama. Dünyada bunca olup biteni görüp, tanrı insan silüetinde ancak böyle resmedilebilirdi dedirtiyor çünkü. Tabii her hareketimizin bir tanrı tarafından kumanda edildiği fikrine inançlı insanlar bile itibar etmiyor artık. Ayrıca "ne zaman öleceğini bilsen, ne yapardın?" sorusunu da sürekli döndürüyor kafada. Ben henüz tam bir cevap bulmuş değilim, hala da aklımı kurcalıyor. Neye inandığımı bir kenara bırakarak güzel bir parodi olduğunu düşünüyorum. Güldüren sahneler kadar, iç burkan sahneler de oldukça fazlaydı. Orjinal konusu dışında, tipik bir Fransız filmi diyebiliriz. İnanç konusunda katıysanız kesinlikle izlemeyin, onun dışındakiler için iyi bir alternatif.
1 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Mitolojik unsurların da karıştırıldığı masalsı ve yüzde tebessüm hissi bıraktıran bir film. Aslında yaşama dair sorguladığımızda cevap arayışına girme telaşını biliriz. Cevapları bilirsek yaşanılan his de farklıymış. Kısacası dünyaya bir kadın, anne eli değerse pardon tanrıça diyerek düzeltiyorum. Ne kadar da müthiş ve renkli!
neredeyse 2 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Çok farklı betimlemelere ve fikirlere sahip Jaco Van Dormael 'in kara mizah filmi. Her cümle belli bir hedefe yönlendirişmişti. Ulaşmadığı kesim yok. Komedi ve dram tam dozundaydı. Ama tanrı figurü çok abartı geldi bana. Yani çok fazla boşluk vardı. Gerçi hikayenin geneli için de geçerli. 4.duvarın sık sık yıkılması ve hikaye içi anlatım sizi oldukça kendine bağlayacak. Soundtrackler masal gibiydi. Yani sadece onun için bile izlenilebilir. Garip ama iyiydi.
2 yıl önce
fuly profil resmi
fuly
Muazzam betimlemelerle dolu bir film. Film bile diyemiyorum, iki saatlik bi şiir izledim sanki.
2 yıldan fazla önce
Lenore profil resmi
Lenore
iş kadınlara bırakıldığında dünya daha yaşanılası :))
neredeyse 3 yıl önce
Selocan profil resmi
Selocan
Çok enteresandı açıkçası. Filmin farklı yorumlara müsait bir konusu var. Kendi bakış açısına yakın olanlar beğenecek ama din konusunda hassas olan kişilerin pek objektif bakabileceğini sanmıyorum. Eleştirdiğim kısımları oldu ama işlenişi, bakış açısı ve konusu gerçekten ilginç ve farklıydı.
neredeyse 3 yıl önce
poyeta profil resmi
poyeta
Son yillarda izledigim filmler icinde en iyi senaryolardan birine sahipti diyebilirim. Beklentiyi tavana cikarmadan keyifle izleyiniz :)
neredeyse 3 yıl önce
jalapeno profil resmi
jalapeno
Jaco Van Dormael'i yeni keşfettim. İzlediğim diğer yönetmenliğini yaptığı filmler gibi bu da çok orjinaldi. Belki de senaryosu bana en hitap eden filmi bu olduğu için filmlerinden en iyisi bu olduğunu düşüyorum. ''Willy ve ben günlere Pazartesi,Salı,Çarşamba, yerine Ocak Şubat Mart demeye karar verdik. Haftanın sonuna kadar beraber 7 ay yaşadık'' repliği çok hoşuma gitti. Kısacası düşünmeden izleyin.
3 yıl önce
Caffeine profil resmi
Caffeine
Müzikler ve sahnelerdeki duygu yoğunlukları çok iyi. Dindar veya açık görüşlü olmayan insanlara ters bir film. Amelie tarzı filmleri sevenler her ne kadar konusu benzemese de bu filmi de beğenir. Tanrı üzerine çeşitli sorgulamalar var, basite indirgeyerek yapmışlar hafif mizah da katarak. en absürt olay tanrının fransızca konuşmasıydı yani, bize arapçadan başka dil anlamazmış gibi öğrettiler ya hep.
3 yıl önce
elganja. profil resmi
elganja.
izlediğim en tuhaf filmlerden birtanesi. özellikle müzikleri, çekim açıları ve anlatımıyla masalsı bi yapısı var. konusu itibarıyla farklı ve mizah yüklü.
3 yıl önce
Bhrpst profil resmi
Bhrpst
aslında zaman zaman sorguladığımız şeylerin şöyle bir üzerinden geçen film. öleceğimiz zamanı bilsek ne yaparız,tanrı elimize düşse ne yaparız. yeni sorular da dahil oldu bu filmle,tanrı değişse ne olur,e her tanrının hayal dünyası farklı tabi :) beni en çok etkileyen sahne jean claude ve kuş muhabbeti sahnesiydi kesinlikle,çünkü neden! isyan moduna geçmeden tanrının kendine şükretmesine hayran kaldım diyip bitiriyorum. izleyin izleyin,iyi seyirler. düşünün azcık.
3 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
İlginç bir film olmuş. Biraz absürt biraz kara mizah denilebilir. Yarattığı tanrı figürü ve ailesi enteresan olmuş :D hoş denebilecek bir film ama beklentimi çok karşılamadı.
3 yıldan fazla önce
cimcini profil resmi
cimcini
Spoiler içerebilir: Filmin hem iyi hem kotu yonleri var. İlk olarak kotu yanlarindan bahsedersem ; yonetmen acemiliginden olsa gerek, onu da ekleyeyim, bunu da ekleyeyim derken her seyden biraz koymus, konuyu da Tanri yapayim, ilgi ceker diyerek yola cikmis. Ha bir de Amelie tarzi iyi gider demis onu da es gecmemis.Ama filmin sevdigim kareleri de tabii ki vardi. Elin dansi, suikastcinin ustlendigi rol, Tanriyla bu kadar rahat dalga gecmesi ve absurt komedinin iyi bir ornegi olabilecek Catherine Deneuve ve goril aski beni etkiledi.Herhalde Turk bir yonetmen linc edilirdi boyle bir film cekse, saygi duydum adamlara.
3 yıldan fazla önce
Dileks profil resmi
Dileks
Yorumların çoğu ne kadar da alıngan.. Güzel film işte izleyin...
3 yıldan fazla önce
burcst profil resmi
burcst
Absürd olacaksa böyle olmalı! Eğlenceli, aynı zamanda hüzünlü, çokça düşündüren masalsı bir film olmuş.Ayrıca birbirinden güzel fransızca şarkılarla bezenmiş.Objektif bir bakış açısıyla izlenirse daha çok keyif verecektir.Her insanın bir müziği var.Belki her insan kendi müziğini duyabildiğinde, yaşam amacını da bulmuş olacak ve kendini daha çok sevmeye başlayacak.Belki de mucize böyle bir şey.Yaşadığımız zor dünyada, dişil enerjiden gelecek güzelliklere ve barışa değiniyor olmasıyla da benden iyi not aldı.Değişik tarzıyla, orjinal ve başarılı bir film.1527. yasa gerçekten değişmeli ve herkes aşık olduğu kişiyle yaşlanabilmeli :)
3 yıldan fazla önce
mels profil resmi
mels
Konusunu okuyunca komedi filmi olacağını düşünmüştüm. Ancak pek eğlenmediğim hatta zaman zaman beni rahatsız eden olguların bulunduğu bir film olmuş. Bu konu daha eğlenceli bir şekilde sunulabilirdi kanaatimce. Ve o zaman belki de işledikleri konu bu kadar göze batmazdı.
3 yıldan fazla önce
EsraG. profil resmi
EsraG.
Hafif bir Amelie havası veren, sevimli karakterlere sahip, mitolojik diyebileceğim absürd bir film. Gayet eğlenceli.
3 yıldan fazla önce
Omerbahadir profil resmi
Omerbahadir
Sorgulatan bir film izlenimi vermeye çalışılmış olsada altında tamamen Tanrı kavramını ve bazı değerleri karalamaya çalışan fikirler yatıyor.komedi ile harmanlayarakda filmi masumlaştırmaya çalışmışlar.filmin saygı sınırlarını aştığını düşünüyorum.
3 yıldan fazla önce
BerfinBeyaz profil resmi
BerfinBeyaz
Gerçekten aklımdaki Tanrı bu adam gibi bir şey olduğundan belki keyifle izledim. Din ile ilgili olan bütün hikayeleri masal gibi anlatması çok güzel. Ölüm zamanlarını herkes öğrendikten sonra insanlardaki değişim gerçekten benim zaman zaman düşündüğüm şeylerden biriydi. Ne zaman öleceğimizi bilmeden öylesine en güzel zamanlarımızı ne yaparak harcıyoruz ? Ve bilince ne olabiliyor onu öğrenmek için filmi izleyin derim.
3 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
mevzuyu tam da benim bakış açımdan gören, uçuk bir fikirden çıkan güzel bir film. çok eğlenceli sürrealist absürd bir masal olmasının yanında müthiş doğru saptamalarıyla ve dokundurmalarıyla da başarılı.
3 yıldan fazla önce
mence profil resmi
mence
nedir bu batı toplumunun Özbekistan vs.ile alıp veremediği
3 yıldan fazla önce

Le tout nouveau testament filmini beğenenler

Le tout nouveau testament filmini içeren raflar

Le tout nouveau testament filmi hakkında ilgi çekici içerikler