400 Darbe (Les quatre cents coups) (1959) afişi

400 Darbe (1959)
Les quatre cents coups

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Fransa
Süresi
99 dakika
cinemarty 1950'lerin başlarında Paris'te yaşayan 12 yaşındaki Antoine, ailesiyle yaşadığı problemler ve okuldaki öğretmeni tarafından sıkça aşağılanması yüzünden ne okulda ne de evde huzur bulabilmektedir. Ödevini yapmadığı için arkadaşıyla birlikte okuldan kaçtıkları bir gün sokakta annesini başka bir adamla gören Antoine, şoku üstünden atamadan okula döner ve ödevi yapmamasının mazereti olarak annesinin öldüğü yalanını söyler. Anne ve baba sağlam bir şekilde okula geldikleri an ise gerçekler ortaya çıkar ve Antoine bir süreliğine uzaklaştırma cezası alır. Şimdi de ailesinden korktuğu için eve gitmeye korkan Antoine, yakın arkadaşıyla birlikte deniz kenarına kaçmaya karar verirler. Amaç babasının daktilosunu çalıp satarak para kazanmaktır. Ancak işler yine beklendiği gibi gitmez... Sadece Fransız sinemasına değil, dünya sinemasına getirdikleri yeni solukla tarih yazan Fransız Yeni Dalga akımının, en önemli isimlerinden biri olan Fronçois Truffaut imzalı film, hem akımın hem de sinemanın tarihinin en değerli filmlerindendir.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

EntelKarinca profil resmi
EntelKarinca
Son zamanlarda izlediğim en anlamlı filmlerden birisiydi. Film bittikten sonra uzun süre ekrana baktım. Çok içten ve bir o kadar güzel bir film. İzlenmeyi kesinlikle hak ediyor
1
12 ay önce
damla. profil resmi
damla.
Bir film nasıl çekilmesi gerekiyorsa öyle çekilen, ışığıyla kadrajıyla, çocuk oyuncularıyla 99 dk boyunca insanı içine alan muhteşem film.. Final sahnesi bir o kadar sade ve derin ki etkilenmemek elde değil.
2
2 yıldan fazla önce
TabuttaRovasata profil resmi
TabuttaRovasata
Fransız Yeni Dalga akımının başyapıtıdır kanımca.Muhteşem bir filmdir, mutlaka izlenilmelidir.
0
3 yıl önce

Les quatre cents coups filmini beğenenler

Les quatre cents coups filmi hakkında ilgi çekici içerikler