Lion (2016) afişi

Lion (2016)

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 8.5 / 52 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Dram, Gerçekçi, Uyarlama
Yönetmen
Süresi
118 dakika
FairyTalee Gerçek ve sıradışı bir hikayeden uyarlanan Lion; beş yaşındaki Hintli bir çocuğu tren garında abisini beklerken uyuyakalması ve ardından calcutta'ya kadar seyahat etmesini konu alıyor. Bu inanılmaz öykü; kendi vatanından, ailesinden yüzlerce kilometre uzakta yaşama tutunması ve Avustralya'lı bir çiftin onu evlat edinmesinin ardından yetişkin bir yaşa geldiğinde ailesini arama serüvenini konu alıyor.

Yorumlar

Astronom profil resmi
Astronom
Bu yorum SPOILER içerir ! sigmund freud, malum civilization and its discontents isimli hacimli incelemesinde (çoğu üfürmedir) trenlerin (yani teknolojinin) aileyi birbirinden kopardığını, bu yüzden aile bireylerinin tarifi imkânsız şekilde 'tamamlanmamış' hâle geldiğini (psikolojik açıdan), ancak bunu da yine teknolojiyle (bu kez telefonla) çözmeye çalıştığını anlatır.

gelgelelim, der freud, bu ikâme edilmeye çalışılan durum, o psikolojik yarım kalmışlık hissini asla gerçekten gideremez. buna işte 'cheap enjoyment' der, sevgili freud. skype'la, facetime'la filan kendinizi kandırıyorsunuz, demektedir.

lion'umuz da, tıpkı freud amcasının dediği gibi trenler vasıtasıyla ailesinden kopmuş, ancak sonrasında google earth sayesinde yeniden annesine kavuşmuştur. bu arada annesi yaşlanmış, lion bambaşka bir insana dönüşmüş, abisi hayata gözlerini yummuştur ama olsun, gene de kavuşmuşlardır, diyebilirsiniz ama freud haklı bence de 'cheap enjoyment'. (gerçi freud'a kalsak mağaradan çıkmamamız gerekir. ama derdi bu değil tabi viyanalı üstadın.)

bunun dışında film, gerçek bir hikayeye dayandığı için alabildiğine tekdüzeydi. normaldir, diyecek bir şey yok. kurgusu filan değiştirilebilirmiş gibi geldi ama sonra filmin sosyal sorumluluk projesi olduğunu düşünerek, vazgeçtim.

son olarak, güzel google earth virali döndü. şaka şaka, gözümden yaşlar aktı gitti finalde...
1
1 ay önce
cheshirecat profil resmi
cheshirecat
daha filmin başında ağlamaya başladım. çok etkileyici, çok dramatik gerçek bir hayat öyküsü.. hala yaşanmaya devam ediyor belki de. gerçekten yaşadığınız modern hayat sebebiyle kendinizi suçlu hissediyorsunuz. kimse doğduğu yeri, ailesini seçemez bu nedenle siz de o şartlarda olabilirdiniz bunu düşünerek izleyin derim.
1
1 ay önce
Rumm profil resmi
Rumm
son zamanlarda izledigim en iyi filmlerden kesinlikle izleyin izlettirin..
3
1 ay önce
SNOWSXYZ profil resmi
SNOWSXYZ
filmin sonlarında duygulanmamak elde değildi . gerçek hikayeden alınmasını konusunu mükemmel kılmıştı. araya hint dansı sıkıştırılabilirdi :)
0
1 ay önce
Oktay221B profil resmi
Oktay221B
film bi noktadan sonra gerçekçi çizgisini kaybediyor bence
0
2 ay önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Film harika. Kurgusu, oyunculukları muhteşemdi. Çok güzeldi, çok ağlattı. Mutlaka izleyin
6
2 ay önce
Lalaith profil resmi
Lalaith
Gerçek hikaye olması nedeniyle konuya ilişkin söylenecek birşey yok zaten inanılmaz bir durum. İşin film boyutunu irdelersek ilk yarısı hem Hindistan'ın insanı büyüleyen ve pek çok tezatı yaşatan atmosferi hem de çocuk oyuncunun mükemmel performansı bakımından oldukça etkileyiciydi. İkinci yarıdaki Avustralya ve Dev Patel kısmı biraz yavan kaldı. Ama sadece ilk yarısı için bile olsa izlemeye değer.

0
2 ay önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
film yavaş aksada son sahnelerde gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.
2
2 ay önce
Novel profil resmi
Novel
Hikaye ile ilgili söylenebilecek hiçbir şey yok. Herhalde istisnasız her kalbe dokunacak cinsten. Ama beklenti ile izlememiş olmama rağmen bir dolu hayal kırıklıklarım oluştu. Kısa kısa değinmem gerekirse; Dev Patel oyunculuğu unutmuş veya yönetmen rolünü kendisine anlatmayı unutmuş. Şaştım kaldım. Nicole Kidman'ı ilk kez bu kadar etkisiz gördüm desem herhalde abartmış olmam. Kamera arkası ve teknik konuların özensizliğinden, basitliğinden, bayatlığından alakasız cast seçim ve eşleştirmelerinden (Mantosh karakteri hariç) ayrıntılı bahsetmeye lüzum dahi yok. imdb notunu baz alarak film seçen arkadaşlarıma/kardeşlerime çok gaza gelmemelerini; 2007 The Kite Runner (7.6) ve 2011 Machine Gun Preacher (6.8) filmlerinin çok daha iyi ve etkileyici durumda olduklarını tavsiye etmek isterim. Lobi faaliyetleri ve kulis geyiklerine aklım çok ermediğinden işin bu kısmını bir kenarı bırakır isek; normal şartlarda Oscarlarda da sıfır çekmesini bekliyorum. Soundtrackler ve Rooney Mara'yı ise bu olumsuz değerlendirmelerden ayrı tutuyorum. Sezar'ın hakkını unutmak olmaz.
0
2 ay önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Filmde herşey güzel de Nicole Kidman'ın yüzündeki botox acayip sinirimi bozuyor...
5
2 ay önce
Sophie profil resmi
Sophie
Film boyunca ağladım. Yüreğimin ta en derinlerine dokunan bir hikayeydi, harikaydı.
5
3 ay önce
burcst profil resmi
burcst
Bu film için ne desem az kalır, o kadar duygusal ve o kadar içten ki..Minik oyuncu bir harika, onun dışında Avustralya'lı anneye hayran kaldım..Hikayenin gerçek oluşu bu karakterler için hissettiğim duyguları ikiye katladı. Sanırım şu cümleler filmin verdiği hissi yeterince özetliyor: -Annenin adı ne? - Anne... Bu filmi kaçırmayın, insani duyguları tek tek hissettiren, gözünüzden ince yaşlar dökülmesine sebep olan en başarılı dram örneklerinden..
22
3 ay önce
Gonca.su profil resmi
Gonca.su
Bu derece etkileneceğimi tahmin etmemiştim çok duygusal etkileyici :(
7
3 ay önce
starch profil resmi
starch
Film hakkında hiçbir yazı okumadan izledim. Böyle sarsıcı bir filmle karşılaşacağımı hiç bilmiyordum. Hayatta habersiz olduğumuz pek çok gerçek var ve bunların en iç acıtanı çocuklarla ilgili olanlar. Mükemmel bir konu seçilmiş ve filmi çok etkileyici ve başarılı olmuş. Ufaklık çok başarılı. Durmayın, izleyin...
19
3 ay önce
UNALILK profil resmi
UNALILK
Muhteşem.. Şiddetle tavsiye edilir :)
13
3 ay önce
Vervain profil resmi
Vervain
Kesinlikle yılın en iyi filmlerinden. Soluksuz izledim. Olayın gerçekliği izlerken sizi daha da içine alıyor. O sevimli miniğin oyunculuğunu hiç söylemeyeceğim bile, izleyin görün. Senaryo başarılı, sahneler güzel kurgulanmış, kadrajlar güzeldi. İyi seyirler.
17
3 ay önce
Laylaylom profil resmi
Laylaylom
Çok etkileyici ve çok güzel bir film. Kendi türündeki filmlere göre o kadar akıcı ki bi filmde en az on kere ara veren ben, bu filmi bi solukta izledim. Oyunculuklar o kadar güzel ki gerçek bi olayı bir ekrandan izliyomuşsun hissi veriyor. Özellikle Dev Patel in roldeki küçüklüğünü canlandıran minik şahaneydi <3 O bakışlar, o ses.. Sağlam bişeyler izlemek isteyen herkese tavsiye ediyorum. NOT: İzlemeyi düşünenler sonlara doğru yanına bol miktar peçete almalı bence. Özellikle benim gibi sulu göz olanlar :D
11
3 ay önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Filmi çok beğendim. Oscar gider mi bilmiyorum ama keşke gitse...Dev Patel'den ve ufaklıktan ötürü olsa gerek Milyoner filmini anımsadım. Sonlarına doğru boğazım düğüm düğüm oldu. Onca sıkıntılara ve yalnız geçen yıllara göğüs gerebilmek için gerçektende "Şeru" gibi yüreği varmış...
11
3 ay önce
Seda.. profil resmi
Seda..
çok etkileyici, çok gerçek.. çok çok beğendim. keşke imkanım olsa da o ufaklığa oscar verebilsem. sonunda gözyaşlarımı tutamadım. yüreğe dokunan çok güzel bi film
12
3 ay önce
umrant profil resmi
umrant
Filmi yeni gördüm hakkında pek bilgim yok,izleyip görücezde başka bir şeyin farkına vardım.Dev Patel aldı yürüdü be arkadaşlar...
2
4 ay önce

Lion filmini beğenenler

Lion filmini izlemek isteyenler

Lion filmini içeren raflar

Lion filmi hakkında ilgi çekici içerikler

^ En üste dön