M. Butterfly (1993) afişi

M. Butterfly (1993)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
101 dakika
starch Çin, 1960'lı yılların ortaları... Artık devrim sokaklarda hüküm sürmektedir. Fransız bir büyükelçi Pekin Operası'nda sanatını icra eden bir sanatçı ile tutkulu bir ilişki yaşamaktadır. Ancak bu umulmadık aşk, ikisinin hayatına dair birçok şeyi değiştirecektir. Gerçek bir yaşanmışlıktan esinlenen senarist David Henry Hwang'ın kendi oyunundan uyarlama.

Yorumlar

starch profil resmi
starch
Seneler önce izleyip etkilendiğim bir filmdi. Opera özlediğimden tekrar izledim. Ve ne kadar az miktarda müzik olduğunu farkettim. Oyuncular çok başarılı..
4
neredeyse 2 yıl önce
tyler712 profil resmi
tyler712
80'lerde Scanners, Videodrome, Dead Zone, Fly ve Dead Ringers ile şov yapmış Cronenberg 90'lara süper başlangıç yapmış olduğu Naked Lunch sonrasında M.Butterfly filmini çekti. Zamanında Emek sinemasında izlemiştim bu filmi, özellikle Jeremy Irons'ın çok iyi oyunculuk çıkardığı film hem Cronenberg'in bahsettiğim filmlerinden farklı tarza yönelmesi (son dönemde tamamen farklı tarzlara yönelmiştir ve beni soğutmuştur kendisi) hem de 1 sene öncesinde yani 92 yılında gösterime giren The Crying Game filminin büyük ses getirmesi üzerine geri planda kalmış ama izlenilmesi gereken bir filmdir.Yine de tavsiyem Neil Jordan'ın 90'ların kesinlikle en iyilerinden ve büyük ses getiren The Crying Game (Ağlatan Oyun) filminin bu filmden önce izlenmesi daha iyi olacaktır
5
neredeyse 2 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
doğu kültürü, yasak aşk filan güzel güzel izlettirirken; ama bir taraftan da "eee, cronenberg neresinde bunun" dedirtirken, yönetmenimiz kendini gösterdi ve imzasını sağlam bir biçimde atarak bitirdi filmi.
4
2 yıldan fazla önce
cimcini profil resmi
cimcini
Yine çok eskilerde izlediğim ve etkilendiğim bir filmdir. David Cronenberg'den çok farklı bir aşk filmi. Gerçek hayattan alıntıymış. Hatta filmdeki adam İstanbul'da yaşıyormuş.(Şimdiye ölmüş olabilir)Jeremy Irons da ayrıca çok çok iyi.
1
3 yıldan fazla önce

M. Butterfly filmini beğenenler

M. Butterfly filmini içeren raflar

M. Butterfly filmi hakkında ilgi çekici içerikler