Melankoli (Melancholia) (2011)

Melankoli (2011)
Melancholia

Puan Like 7.5 / 6 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Danimarka
Süresi
135 dakika
slymndgn Melancholia, dünyanın sonunda başlıyor.” diye nitelendiriyor filmi Lars Von Trier.“Filmin konusunun ne olduğunu söyleyebilirim ama nasıl ve niye yaptığımı söyleyemem. Böylece oturup filme kadar komplo teorileri kuracaksınız. Bir planım var ve bu planı asla anlamayacaksınız” diye de ekliyor üstüne. Konusu hakkında ise şunları söylüyor : “Bir düğün ve melankoli var. İki kız kardeş (Kirsten Dunst ve Charlotte Gainsbourg) hakkında psikolojik bir felaket filmi..

Yorumlar

tugced profil resmi
tugced
Eğer entel bi insansanız ve uuu çok farklı bi beyin izlerim diyebilir ben ilk 10dksında sıkılıp bıraktım saygısızlık mı anlamamak mı bilemiyorum ama anlamak bile istemedim filmi garip bi iticiliği vardı ki her türlü her yapımda filmlere kapım aıçıktır :) ama yok yani yarım bıraktığım nadir filmlerden oldu kendisi,üzgünüm şans verir miyim çok zor.
10 ay önce
Raziye. profil resmi
Raziye.
Lars von trier in filmleri çok ağır,beynimizi çürütüyor izlerken.Sadece düz bir şekilde olayın gidişatına odaklanınca filmi izlemenin hiç bir mantığı yok boşa giden 2 saat olur.Ama filmin Trier e ait olduğunun bilinciyle vermek istediği mesajı almak için her sahnede illaki bi ip ucu vardır deyip dikkat etmek lazım,hem bu şekilde izleyince filmin boğmasına izin vermemiş oluyorum hem de daha rahat anlaşılıyor (tabi eminin çeyreğini anlamışımdır ancak:D).Filme gelecek olursam çok beğendim,çok iyi,manyakça kurgulanmış.Kısa özeti ''dünyaya bir meteor çarpması sonucunda kıyamet kopması,film boyunca kıyamet beklentisi ve film karakterlerinde yarattığı korku,endişe,karamsarlık, filmin adıyla melankolik bir hal''.Meteorun adı ise melankoli.Filmden tek anladığım: Günümüz dünyasında ruhsal bozukluğun bu karamsar yapının kendi dünyamızın,hayatlarımızın kıyameti olduğu...(gerçekten tek anladığım bu) film sarstı beni,kendi düğün günü düğün mekanı dışında her yerde vakit geçirmeye çalışan kirsten dunst gibiyim şuan :D
11 ay önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Bir Lars von Trier filmi bitirdikten sonra ya bu filmi sevmedim demem ben kesin anlamamışımdır derim çünkü Lars öyle bir yönetmen ki en ufak ayrıntının bile birçok anlamı var ama aynı zamanda hiçbir anlamı yok Bu filmde de 2 kardeş üzerinden her insanın kıyametinin farklı olduğunu görüyoruz ilk bölümde Justine bir düğün arafesinde ama her karesi buram buram buhran dolu bir düğün ikinci yarısında ise gezegene yaklaşan bir Melancholia gezegeni var ve bu korkuyla diğer kardeş Claire'nin yüzleşmesini daha doğrusu yüzleşememesini görüyoruz. Burda Claire'nin kocasına ayrı bi satır açmam gerekir Velhasıl metaforla dolu bir Lars von Trier filmi daha geride kaldı. Yönetmene aşina olanlar izleyebilir ama diğerleri ilk bölümü dahi atlatacağını sanmıyorum..
1 yıldan fazla önce
TheBride profil resmi
TheBride
Doğa felaketi, düğün, melankoli. Filmi izlemeden önce bu üç olayın nasıl bir arada işlenmiş olabileceği hakkında şüpheyle yaklaşmıştım filme. Ama bence çok çok başarılı bir psikolojik film olmuş. Özellikle depresyon ve melankoli duygusu çok güzel yansıtılmış. içinde bulunduğu melankoli duygusunu anlamamıza çok güzel örnek olmuş.
neredeyse 2 yıl önce
cimcini profil resmi
cimcini
ne varsa eskilerde var diyerek trier turlarina basladigim bugunlerde tekrar izledigim ve troier korku filmi yapsa bu kadar korkardim dedigim sahaser. olum bilimci karsisindaki dehsetimi anlatamam. her karesi ince ince islenmis,sembollerle bezenmis binimum korku filminden daha urkutucu bir film. < olum caresizligi karsisimda ilk pes eden ,imtihari secen en mantikli olan bilim adami en sakin karsilayan ise en melankolik olan /spoiler>
neredeyse 2 yıl önce
BELIT profil resmi
BELIT
Sadece görüntüler için bile izlenebilir . Beni tek rahatsız eden Kristen Dunst oldu , o da bu filmle ödül almış :-) Bence yanlış kadın .
2 yıldan fazla önce
Insomniac profil resmi
Insomniac
Bazı filmler vardır, o duyguları yaşıyorken veya yaşamışken ya da yaşayacağınızı düşündüğünüzde, bir şekilde size aynaya bakıyormuşsunuz gibi hisler yaşatır. Bu filmi izlediğimde tam olarak bunları hissetmiştim. Yönetmenin kendisine olan ön yargımı hala yenebilmiş değilim fakat bu filmi eminim izlemediğim tüm filmlerine bedeldir. Çünkü benim için daima özel bulduğum filmlerin arasında kalacak. Kristen Dunst'ın performansına hayran kaldım...Duyguları o kadar iyi aktarmış ki, izleyenleri de o çemberin içine alıyor. Film de belli bir çizgide ilerliyor ve kendine ait bir frekansı var, o yüzden herkesin seveceğini düşünmüyorum.
2 yıldan fazla önce
hissettigimce profil resmi
hissettigimce
Film çekim farklılıkları ve gerilim dolu müzikleri ile sıkıcı olmaktan kurtarılmış.Genel olarak içeriğine gelirsek Justine geleceği bilen ve bu yüzdende yaşadığı anı istediği gibi yaşayan ve gelecekten hiç bir beklentisi olmayan bir karakter belkide kıyamet karşısında bu kadar soğuk kanlı olması bu yüzdendir. Claire ise mükemmelliyetçi, varlıklı ve kıyamet düşüncesinden dahi korkmakta. Malum sonu bilmek ve kabullenmek adına güzel işlenmiş bir film. En ilgimi çeken bölümü ise melankolinin yaklaştığını teknolojik teleskop yerine clairenin oğlunun tellerle yaptığı ilkel bir aletle görmeleri oldu.Filmi yapım aşamasında emeği geçen Ali Gemuhluoğlu ile izlemek ayrı bir keyifliydi.
2 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Trier'in dedeği gibi amacını hiç bir zaman anlayamıyacağımız bir film yapmış neler hissettiğime anlam veremedim garip bir şekilde bütün filmlerini izleyen bir Trier aşığı olarak filmi çok fazla övemiycem ama kötü bir yorumda bulunmak gelmiyor içimden beni aldı götürdü nası geçtiğini anlamadım filmin rahatsız ettiğide oldu garipti ne diyim bir ''Melankoli'' nin içine aldı beni..
2 yıldan fazla önce
aykutb. profil resmi
aykutb.
gürültü-patırtı, bağırış-çağırış olmadan, hem depresyonu, hem de olası gezegenlerarası felaketi alışılmadık biçimde gösteren, özellikle 2.bölümü için izlemeye değer yapıt.
3 yıl önce
burcst profil resmi
burcst
İçe dönük filmleri seven biri olarak bu filmi fazla rahatsız ve fazlasıyla da rahatsız edici buldum.İyi malzemeyle yapılmış ama ağızda kötü tat bırakan bir yemek gibi."Melankoli" kavramı çekmemiştir bu filmden çektiğini,şarkılardan,şiirlerden ve de başka filmlerden..
3 yıldan fazla önce
orbay profil resmi
orbay
kesinlikle farklı alışılmış algımızın dışında muhtemelen ya çok beyeneceksiniz ya da nefret edeceksiniz
3 yıldan fazla önce
untildawn profil resmi
untildawn
Film kasvet kokuyor :)
3 yıldan fazla önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
Flmi sevdim ama kimseye izleyin diyemem :) çünkü herkesin sevebileceği bir film değil.Filmde kasvetli bir hava var ve insanı geriyor.Filmin en sevdiğim tarafıda buydu diyebilirim çünkü bu duygular bu çok iyi yansıtılmış.Bence oyuncuları,görüntüleri ve Wagner müziğiyle,kolay unutulmayacak bir yapıt.NOT:film adının hakkını her anlamda vermiş:)
3 yıldan fazla önce
Gokalpb profil resmi
Gokalpb
Film bitti ve aklımda tek soru vardı. Dünyaya çarpacak olan meteora şahit olup böylesine sakin bir melankoli nasıl anlatilebildi? Bence kesinlikle bir başarı. Lars Von Trier başarısı. Beğenirsin beğenmezsin, ama izlemeye değer bir yapım
3 yıldan fazla önce
VeryApe profil resmi
VeryApe
Ruh hastası Lars Von Trier
4 yıldan fazla önce
mstfnr profil resmi
mstfnr
Film iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm olan Justine (afişteki abla) bölümü ve Claire bölümü.. İlk bölümün sıkıcılığı sizi aldatmasın, ikinci bölüm gayet güzel. İlk bölüm ne alaka desek de asıl melankoliyi orada görmek mümkün. Modern insanın kıyameti denecek bir film..
Trier'in Dogville'de ben de bıraktığı etki adına izledim bu filmi ama Dogville'deki imgesel harika anlatımdan eser yok.
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
von trier yapmış yapacağını. hayli başarılı. ve kirsten dunst abladan beklenmeyen bir performans.
4 yıldan fazla önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Lars von Trier'in Dancer in the Dark, Dogville gibi başyapıtlarının hatrına sıkktım dişimi izledim sonuna kadar. Bende 20. dakikada kesseymişim çok şey kaybetmemiş olacakmışım. Hatırımda gökyüzüne bakan mutsuz kız silüetinden başka birşey kalmamış. Bu film hiç iz bırakmamış bende. Gerçi Lars von Trier'in son dönem filmleri bende genelde hayal kırıklığı oluyor. Nymphomaniac'ı cesaretimi toplayıp hala izleyemedim.
4 yıldan fazla önce
cimcini profil resmi
cimcini
Bence bu filmi beğenen arkadaşlar" Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi " adlı kitabı da okumalı.
4 yıldan fazla önce
cimcini profil resmi
cimcini
ölüyor olmanın verdiği hüzün ve ölüm olgusunun anlamsızlaştırdığı durumlar üzerine bir film
4 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
birinci kisimda ne izledigimi anlamamis olsam da :(( ... ikinci kisim harika :))
neredeyse 5 yıl önce
ilkedilan profil resmi
ilkedilan
postmodern kıyamet filmi.lars von trier'in depresyon ve anksiyete ile yakından tanıştığını biliyoruz dolayısıyla filmdeki 'melankoli' ve depresif karakterin bu kadar gerçekçi yansıtılması şaşırtıcı değil.
5 yıl önce
starch profil resmi
starch
Bir şahıstan diğerine giderken bütün aradakileri de çeken kamera. Bana göre değil. Yönetmenin rahatsızlık verici film yapması, kendini bağlar. 20 dakika dayanabildim. İzlenecek o kadar güzel yapım varken...
5 yıldan fazla önce

Melancholia filmini beğenenler

Melancholia filmi hakkında ilgi çekici içerikler