Metropolis (1927)

Metropolis (1927)

Puan Like 9.0 / 5 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Kült, Dram, Bilim Kurgu
Yönetmen
Ülke
Almanya
Süresi
153 dakika
slymndgn İnsanlık artık ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır. Dönemine göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımı vardır filmde ve kendisinden sonra gelen bütün bilim kurgu filmlerini etkilemiştir. Özellikle, filmin genel atmosferinden uzak, naif sonuyla eleştiriler almış olsa da, bu durum kesinlikle filme gölge düşürmez. Bilim kurgu sinemasının, bilimsel yönünün en büyük keşiflerinden biridir. Tüm zamanların en başarılı bilim kurgu filmlerinden biri olarak kabul edilen 1927 yapımı Metropolis, endüstri çağının etkisini iyiden iyiye gösterdiği ve silahlanmanın hız kazandığı bir dönemde ünlü alman sinemacı Fritz Lang tarafından çekilmiş bir filmdir.

Yorumlar

eminuk profil resmi
eminuk
Durduk yere başyapıt olmuyor filmler. Şimdi filmler hep birbirinin üzerine koyarak gidiyor. Bunda ise bir öncülük söz konusu. Bu filmi değerli yapan en önemli faktör de bu. Kendinden sonrakilere ilham olmak... Gerçekten 1927 de düşünüldüğüne şaşıracaksınız. Görüntüler bile döneminin çok üstündeydi. Bazı ayrıntıları hiç beklemiyordum. Beni çok şaşırttı. Artık filmlerde her şey mümkün,o yüzden bizi şaşırtmak kolay değil. O dönem izlemek ne kadar ilginç bir deneyim olurdu düşünemiyorum.Helal olsun.
2 yıl önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Sessiz filmlerin babası diyebiliriz. Zamanına göre Fritz'in hayal gücüne hayran olmamak elde değil. Temsili gelecek böyle bir şey diyerek sisteme karşı güzel bir eleştiri olmuş. Ama kafa karıştırıcı yanlarıda var tabii. Eleştiriyi nereye çekerseniz yerine tam oturuyor.
2 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Beklediğimden daha ağır bi yapım. Tek set kullanıldığı için bazen kendinizi tiyatro izler gibi hissedebilirsiniz.
3 yıldan fazla önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
Sinema perdesinde bu denli tiyatral hareketlerden pek hazzetmiyorum. Ancak fritz lang bence zamaninin en iyi yonetmenlerinden biridir ve film genelinde bunu cok iyi göstermiş. Hayal gücüne bayıldım.
4 yıldan fazla önce
Peris profil resmi
Peris
el ve akıl aşk ile birleşiyor… i
4 yıldan fazla önce

Metropolis filmini beğenenler

Metropolis filmini içeren raflar

Metropolis filmi hakkında ilgi çekici içerikler