Mississippi yaniyor (Mississippi Burning) (1988) afişi

Mississippi yaniyor (1988)
Mississippi Burning

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
128 dakika
starch Irkçı geçmişiyle tanınan, ABD’nin güney eyaleti Mississipi’de, 60’lı yıllarda bir zenci için yaşam hiç de kolay değildir. Bunu değiştirmek için çalışan 3 insan hakları eylemcisinin ortadan kaybolması iki FBI ajanının bölgeye gelmesiyle sonuçlanır. Kendisi de bir Güneyli olan tecrübeli ajan Anderson, oralılarla nasıl iletişim kurulacağını gayet iyi bimektedir ve soruşturmayı kendine has yöntemlerle yürütür. Genç Ajan Ward ise daha çok idealisttir ve delilleri ince eleyip sık dokumaktadır. İki ajanın yanısıra valiyi, şerifin bürosunu, Ku Klux Klan’ı ve göründüğünden daha fazlasını barındıran esrar perdesini kaldırmak kolay olmayacaktır. Alan Parker’ın 7 dalda Oscar’a aday olup, Peter Biziou’nun usta kamerası sayesinde ödüle uzanan filminin Altın Küre adaylıklarının yanısıra 2 BAFTA’sı ve Berlin’den de bir Gümüş Ayı’sı var. Gene Hackman, Willem Dafoe ve Francesca Dorman gibi usta isimlerle taçlanan film, konusunu gerçek bir olaydan alıyor.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Nefret doğuştan gelen bir şey değil. Öğretiliyor. Nefrete inanılıyor. Yaşıyor, soluyor ve onunla evleniyorsun. Filmin içinden güzel bir bölümle yazıma başlamak istedim. Dönemin ve yaşanan olayların olduğu gibi yansıtıldığını ve bunu yaparken sinemaya çok iyi adapte edildiğini düşünüyorum. İzlemesi acı veren ama bunu yaşatmaktan utanç duymayan bir film. Bu bizim gerçeğimiz ve bu acıyı siz de paylaşın diye bağırıyor film. Polisiye yönü ağır basıyor. Karakterler çok detaylı. İnsanlarla iletişim kurarken, onların yaşamını daha doğrusu can güvenliğini etkileyeceğini düşünmeden hareket eden ve vicdanıyla, mantığıyla, stratejik zekasıyla hareket eden bir ikili görüyoruz. Birbirlerine zıt karakteristik yapıları bazı yerlerde birleşiyor aynı şeyden hoşlanıp aynı şeylere gülebiliyorlar. Ancak boğaz boğaza gelmek istedikleri anlar da olabiliyor. Bunu yaparken de senarist, insanların ayrımları en fazla düşünce değişikliği ya da karakteristik özelliklerle ayrılabilir. Irk, din ya da cinsiyet ayrımcılığı yapılamaz demek istemiş. Simgesel yönünün de çok kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Eğer dikkatli biriyseniz; sahneleri algıladıktan sonra anlamlandırmaya çalışıyorsanız katharsis yaşayabiliyorsunuz. Bu bir anlamda ego tatmini de olabilir tabi bu da sizin karakteristik yapınızla ölçülebilir. Türk milliyetçiliği ile benzer noktalar taşıyan Güneyli örgüt KKK'nin liderlerinin açıklamaları bazen Bahçeli'nin yorumları gibi mantıksızlaşabiliyor bu da yüzünüzde tebessüm uyandırıyor haliyle. Yani demek istediğim konuya yabancı değiliz. Olaylara uzak değiliz. Tam ortasındayız. Yaşadık ve üzüldük. Film ile yakınlık kurabileceğimiz bir nokta. Bu film için kısacası lafını kullanmak istemedim. Etkileyici yönü oyunculuklar olduğu gibi(katmanlı duygu geçişleri söz olmadan verilen eylemlerin gözle verilmesi vb), toplumsal, bireysel duyarlılığı, yaratmak istedikleri farkındalığı, gerilimi körükleyerek vermesi. Doğadan gelen başka bir anlamda insanın içinde içgüdüsel olarak yer alan ancak kontrol edebilmemizin mümkün olduğu nefret, yağmur ve şimşek gibi doğa olaylarıyla kasvetli bir arka planda birleşerek dönemin yerel olaylarının durumunu yansıtıyor. Bir insanı asimile edersin ya da kendi görüşüyle kabul edip bir toprağa yerleştirirsin hayatı kurtulur. Ancak koskocaman bir kültürü gelecek nesiller için korumak zordur. Filmi izlerken neden böyle oldu da şu karakterin ölümüne izin verildi diye düşünmek yerine bunu göz önünde bulundurmanızı öneririm. Ben iki türlü de deneyip doğru düşünceye bu şekilde ulaştım. Hepinize iyi seyirler diyorum. Ve unutmayın içimizdeki Mississippi hala yanıyor..
12 ay önce
alicancam profil resmi
alicancam
Olayı güzel anlatmışlar. Willem Dafoe nin bu kadar genç olduğu bir filme pek gözlerim alışmadı ama film iyi film.
neredeyse 3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
ırkçılık karşıtı bir film. iki polis memurunun mississippideki meslektaşlarıyla çatışması anlatılıyor. izlenebilitesi var
3 yıl önce

Mississippi Burning filmini beğenenler

Mississippi Burning filmini içeren raflar

Mississippi Burning filmi hakkında ilgi çekici içerikler