Asri Zamanlar (Modern Times) (1936)

Asri Zamanlar (1936)
Modern Times

Puan Like 9.0 / 9 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
87 dakika
Noir 1930’lu yillarda hukum suren Buyuk Ekonomik Buhran sirasinda makinelesmenin de etkisi ile bozulan ekonomik ve toplumsal kosullari, artan issizlik sorununu dile getiren bu film Charlie Chaplin’in ilk kez 1914 yilinda yarattigi Kucuk serseri (Sarlo) tiplemesine dayanan son filmdir. Her filminde daha da mukemmeliyetci olan Chaplin, “Asri Zamanlar”‘i o donem icin rekor sayilabilecek bir sure olan 10 ayda cekmis ve kurgu oncesi 100 kilometre uzunlugunda negatif film harcamisti. Chaplin’in “Modern Times”‘da Komunizm propagandasi yaptigi ileri suruldugu icin film ABD’de gisede pek basarili olamadi, 1,5 milyon dolara mal olan film ancak 1 milyon dolar hasilat yapti. Ayni nedenle Almanya ve Italya’da da yasaklandi. Avrupa’nin geri kalaninda ise cok buyuk basari kazandi. Her ne kadar filmde bazi ses ve muzik efektleri kullanilmis da olsa bu sessiz bir filmdir ve Chaplin’in cevirdigi son sessiz filmdir. Chaplin bu ‘sessiz’ filmi cevirdigi tarihte sinemada ses yaklasik 10 yildan beri kullanilmaktaydi. Chaplin, sessiz filmlerin duygulari daha iyi yansittigini dusunuyordu.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

Sefa profil resmi
Sefa
Bu adam çok iyi ya :) yine çok keyifli ve anlamlı bir başyapıt. Zamanını iyi yansıtan ve günümüzde halen izlenebilen bir yapım. Geç kalınmadan izlenmeli.
2 yıldan fazla önce
kuantum profil resmi
kuantum
Kapitalizm her donemde ayni
4 yıl önce
EntelKarinca profil resmi
EntelKarinca
Yaşadığı dönemi en iyi yansıtan sanatçılardan birisi Charlie Chaplin. Muhteşem bir film ya. İyi ki böyle bir film yapmış.
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
şunu bir izleyin; ondan sonra izleyip izlememeye karar verirsiniz ;)

http://www.youtube.com/watch?v=_UopgPw_BPU
4 yıldan fazla önce
caglasus profil resmi
caglasus
Defalarca izlememe rağmen hala sıkılmadığım, zamanını iyi yansıtan filmlerden biridir
4 yıldan fazla önce
GoodDaySunShine profil resmi
GoodDaySunShine
Charlie Chaplin de, herkeş sussun.. :)
4 yıldan fazla önce

Modern Times filmi hakkında ilgi çekici içerikler