Neco z Alenky (Alice) (1988)

Neco z Alenky (1988)Alice

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Dil
Çekçe
Ülke
Çekoslovakya
Süre
86 dakika
23
0
54
39
candramuki profil fotoğrafı
candramuki
bu kadar karanlık bir havası olmasını beklemiyordum açıkçası. dekordan kıyafetlere, seslere kadar bir çürümüşlük havası... filmin sürekli "dedi tavşan", "dedi alice" replikleriyle kesilmesi akıcılığı sekteye uğratsa da, izleyiciye sürekli bunun bir hikaye olduğu hatırlatılıyor sanki. çok dolu dolu, yüklü bir filmdi. "gözlerinizi kapatın, aksi halde göremezsiniz"
error_outline
7 yıldan fazla önce
otekiben profil fotoğrafı
otekiben
algımı aşan ilginç deneme. keşke biraz da olsa anlayabilseydim.
error_outline
7 yıldan fazla önce
jupiterinuydusu profil fotoğrafı
jupiterinuydusu
Alice filmleri zaten güzeldir. Jan Svankmajer'in yorumuyla izlemek ayrı bir keyifliydi. "bu film çocuklar içindir, ama belki de değildir"
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
jacovangevine profil fotoğrafı
jacovangevine
Lewis Carroll'ın aslında tam olarak çocuk hikayesi olmaktan uzak alt metinler barındıran orijinal eserinin bir yorumu olarak Çek sürrealist Jan Svankmajer tarafından izleyicilerin beğenisine sunulmuş bu filmde,ses efektleri,stop motion teknikleri ve sembolik sahneler göze çarpan detaylar. Walt Disney'in Alice modeline kafa tutan,doğu bloğu ülkelerinin çocukları için hayatın o kadar da sevimli olmadığını çarpıcı bir şekilde ifade eden ilginç ve izlenilesi bir eser. Bu filmi izlemek için özel bir zaman ayırılması ve üzerinde kafa yorulması gerek.Toplum tarafından dayatılan her türlü ataerkil düzenin çocuklara ve kadınlara etkilerini son derece keskin metaforlarla ifade eden Svankmajer'in filmine Neco z Alensky ismini vermesi de önemli bir detay. Bu başlığın ingilizce karşılığı ''Something Like Alice''. Yani tam olarak batının vitrinindeki rengarenk yalanlardan uzak,zorlu bir yolculuk olan yaşamın,etkileyici bir anlatımı.
error_outline
8 yıldan fazla önce