1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984) afişi

1984 (1984)
Nineteen Eighty-Four

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
113 dakika
Arcadia Distopik bir evrende geçen film 3. Dünya Savaşı'nın henüz sonlandığı dünyamızda geçer. Dünyanın en büyük devleti olan Okyanusya, günümüz Londra'sının yerine kurulmuştur. Okyanusya deyim yerindeyse tam bir korku imparatorluğudur. Bu ülkede yaşayayan herkes, yönetim diktesinin buyurduğu her şeye harfi harfine uymak zorundadır. Bu evrende ne kitap okumak serbesttir ne de aşık olmak... Hükümetin haberleşme ve sansür işlerinin yürütüldüğü bakanlıkta çılan Winston Smith, diğer çalışanlar gibi görevi gereğince halkı farklı yalanlarla uyutmak ve sahte gerçeklikler yaratmak zorundadır. Ancak Okyanusya'ya ait her şeyin kocaman bir yalandan ibaret olduğunu öğrendiği an vatanseverliğini ve hayatını üzerine kurduğu bu sahte dünyayı sorgulamaya başlar...

Yorumlar

M.Naci profil resmi
M.Naci
Kitabı okuduysanız izlemenize gerek yok zaten beğenmeyeceksiniz. Kitabı okumadıysanız da çok fazla kopukluk yaşayacak ve yine filmden tam anlamıyla tat alamayacaksınız. Yine de bu tür distopik örnekleri çok seviyorsanız izleyin.
2
2 ay önce
layemut profil resmi
layemut
Eğer kitabı okuyup filmini de merak ediyorsanız , size tavsiyem merak felan etmeyin . Kitabın üzerinizde bıraktığı etkiyi kırabilir . Kitabı diyaloglarına kadar birebir uyarlayıp , kendileri hiçbir şey ekleme zahmetinde bulunmadıkları için sinemanın avantajlarını kullan(a)mımışlar . Ayrıca oyunculuk da maalesef berbat .
0
7 ay önce
Berkantk profil resmi
Berkantk
Zaten söylenecekler söylenmiş fakat kitabı okuduktan sonra izledim ve kitabı okurken sürekli bi heyecan vardı, ama filmi izlerken çok manasız ve boş geldi. Bu filmi izlerken ilk sahnelerde kitaba bağlılığı beni hayran bıraktı. Fakat ilerleyişinde "kitabı hiç okumamış biri" gibi izledim ve dedim ki "ne anlatıyor lan bu?" Tamamen kitabı okumuş olanlar için biraz görselleştirip, özetlemişler. Sürekli kişinin zihnindeki olayları ve her şeyi bilen bakış açısıyla yazılmış bir kitap bu şekilde uyarlanamaz. Sinema filmi bu, biraz seyirciye göre ayar çekilmeli...
0
1 yıl önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Olumsuz yorumlara rağmen yine de izledim. Ama ama diyerek kitabını iki kere okumuş biri olarak bende hayal kırıklığına uğradım.
2
1 yıldan fazla önce
sedd1 profil resmi
sedd1
hayal kırıklığı
0
neredeyse 2 yıl önce
AstiageS profil resmi
AstiageS
mükemmel bi kitba karşın baya sönük kalmış kitabı okumayanlar için çok bir anlam ifade etmeyen bir film
0
2 yıl önce
Benq35 profil resmi
Benq35
Çoğu uyarlamada olduğu gibi kitabı kadar iyi değil :/
0
neredeyse 3 yıl önce
KuledekiAdam profil resmi
KuledekiAdam
Fahreneit 461 den sonra distopik bilim kurgulara bir yenisi daha. Sonrasında da Brazil ve Equilibrium onları takip edecektir. Ne söylenebilir ki ? iyi ki varlar..
0
3 yıldan fazla önce
GurayCopoglu profil resmi
GurayCopoglu
Kitabını okuyan insanlar için tam bir hüsran, okumayanlar için de oldukça yetersiz... koşarak uzaklaşın..
2
3 yıldan fazla önce

Nineteen Eighty-Four filmini beğenenler

Nineteen Eighty-Four filmi hakkında ilgi çekici içerikler