Tarafsiz bölge (No Man's Land) (2001) afişi

Tarafsiz bölge (2001)
No Man's Land

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Bosna Hersek
Süresi
98 dakika
Simurg. 1993. Bosna'daki savaş tüm şiddetiyle sürmekte. Ciki isimli Bosnalı ve Nino isimli bir Sırp asker düşman hatları arasındaki tarafsız bölgede sıkışmışlardır. Kaçacak bir yerleri ve güvenecek kimseleri yoktur. Birbirine düşman bu iki asker bir yandan birbirlerini yok etmek için fırsat kollarlarken bir yandan da içinde bulundukları trajikomik durumdan kurtulmak için mücadele etmektedirler. Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nde görevli bir asker, kendisine verilen emirleri hiçe sayarak yardımlarına koşar...

Yorumlar

Simurg. profil resmi
Simurg.
Bm nin ne kadar boş olduğunu, medyanın açgözlülüğünü, acıtasyon ve abartı yapmadan söyleyen her şeyiyle gerçekçi bir film. Genelde böyle filmlerde düşmanlar bir süre sonra dost filan olurlar bu filmde böyle bir olayın olmaması ayrıca hoşuma gitti (Daha gerçekçi olmasından dolayı). Diyaloglar da mükemmeldi, izlemenizi tavsiye ederim.
3 ay önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
Özetleyecek olursak temel konumuz savaşın anlamsızlığı ve varlığı sadece formaliteden ibaret olan barış güçleri.. Aslında acı gerçeklerle dolu bir film. Bazı şeyleri anlamak da anlatmak da zor. Zor olanı başarmış bir film diyebilirim. Üstelik bunu yaparken abartısız ve olabildiğince doğal bir üslup kullanılmış. Tek bir mekan ve tek bir olay anlatılsa da benzer olaylarla birlikte düşünüldüğünde onca acıya rağmen hep formalitelere takılı kalan barışı, ayrıca bunun yanında bencillikleri, umursamazlığı, değersizleşmiş insan hayatını görüyoruz. Vicdanlı insanlar ve gerçek bir basının ne kadar etkili olabileceğini de gösteren bir yapım. Filmi izlerken sorguladığım bir konu da şuydu, nedendir bilinmez barış hep geç kalırken nefret nasıl da her an her yerde böyle aniden beliriverir.. Beni gerçekten düşündüren bir film oldu. Belki biraz durağan gelebilir ancak anlattıklarıyla değerli bir yapım. İzlemenizi tavsiye ediyorum.
6 ay önce
eminuk profil resmi
eminuk
" Şöyle derler : Bir mayın uzmanı hayatında sadece bir kere hata yapabilir." "İki hata. " "Nasıl? " "İlki bu mesleği seçerken. "
11 ay önce
Benq35 profil resmi
Benq35
BM'nin işe yaramazlığını anlatan güzel ve gerçekçi bir film...
3 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
kulaga garip gelebilir ama bu da medeni barisin igrencligi gibi birsey olmus...savastan daha igrenc bir baris cabasiyle ilgili film izleyecegimi hic dusunmemistim..
3 yıldan fazla önce

No Man's Land filmini beğenenler

No Man's Land filmi hakkında ilgi çekici içerikler