Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu) (1922)

Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (1922)
Nosferatu

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Gerilim, Korkutan, Karanlık
Yönetmen
Ülke
Almanya
Süresi
81 dakika
Junkhead Nosferatu 1922 yılında Almanya'da çekilen Alman Dışavurumculuğu akımının başyapıtlarından ve korku sinemasının sayılı klasiklerindendir. F. W. Murnau'nun yönettiği filmde Max Schreck, vampir Kont Orlok rolündedir. Filmin orjinal Almanca adı Nosferatu, eine Symphonie des Grauens yani Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi 'dir.Film 1921 yılı ile 1922 yılı arası çekilmiştir. Bram Stoker'ın Drakula romanının uyarlamasıdır ve telif ödenmeden yapıldığı için yayından kaldırılmıştır. Nosferatu filminde Bram Stoker'ın filminden farklı olarak vampir Kont Orlok'dur. Bram Stoker'ın Drakula'sında ise vampir kontun adı Drakula'dır. Thomas Hutter Almanya'nın Bremen'e bağlı Wisburg isimli küçük bir kasabasında karısı Ellen ile birlikte yaşamaktadır. Transilvanya'da yaşayan Kont Orlok'dan bir mektup gelir.Bazı sembollerle dolu bu mektubu Renfield isimli kişi Hutter için okur. Zengin Kont Orlok ile emlak anlaşması yapmak için Hutter Transilvanya'ya gidecektir.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

eminuk profil resmi
eminuk
Ne denir ki! 1922 yapımı bir korku filmi... Olabilecek en iyi şekilde çekilmiş. Müzikler, görüntüler, oyunculuklar inanılmazdı. Tabii ki o zamanın filmini izleyip de korkmak pek mümkün olmuyor, çünkü korku standartları epey değişti ama kaliteli film her zaman kaliteli. Kont Orlok tiplemesi bence korkunçtu bile.
neredeyse 2 yıl önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Alman sinemasının yükselişte olduğu dönemlerde çekilmiş Bram Stoker' ın Dracula isimli romanından uyarlanan bu film telif haklarından dolayı filmdeki karakterlerin isimler değiştirilmiştir. Ben çok beğendim izlerken hiç sıkılmadım. Bence her sinema severin izlemesi gereken sinemanın özellikle korku sinemasının yapıtaşlarından.
neredeyse 4 yıl önce

Nosferatu, eine Symphonie des Grauens filmini beğenenler

Nosferatu, eine Symphonie des Grauens filmi hakkında ilgi çekici içerikler