Cennet Sinemasi (Nuovo Cinema Paradiso) (1988)

Cennet Sinemasi (1988)Nuovo Cinema Paradiso

Puan 8.6 / 10
Senin Puanın
Etiketler Huzur, Kült, Sanat Eseri
Yönetmen
Dil
İtalyanca
Ülke
İtalya
Süre
155 dakika
290
4
657
321
Haticeozkrn profil fotoğrafı
Haticeozkrn
Çok çok çok beğendim.. hayatımda bu kadar güzel, içten, dokunaklı ve mükemmel etkileyicilikte olan çok az film gördüm..
error_outline
yaklaşık 2 ay önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
Oldukça güzel, seyir zevki yüksek, içinizde hem bahar hem sonbahar esintileri oluşturan, her açıdan iyi bir yapım.
error_outline
11 ay önce
PorcoRosso profil fotoğrafı
PorcoRosso
15 yıl önce, ilk izlediğimde "sanırım bundan daha iyi bir film izlemem" dediğimi çok net hatırlıyorum. Toto gibi sinemanın büyüsüne kapılmış ben için muhteşem bir seyir olmuştu. O yıllarda lisedeydim, aradan seneler geçti, çok daha iyi filmler izledim ama Nuovo Cinema Paradiso'nun yeri hep ayrı oldu. Kimine göre mutsuz, bana göre mutlu; dünyanın en güzel finallerinden birine sahip bir yapım. Tornatore'yi final ustası yapan işlerden. Morricone, Love Theme bestesiyle filmin o nostaljiyle harmanlanmış atmosferine öylesine katkıda bulunmuştur ki; biraz buruk, fazlasıyla leziz bir tat alıp, en önemlisi "mutlu" bir şekilde tamamlarsınız filmi.
error_outline
1 yıldan fazla önce
Northeaster profil fotoğrafı
Northeaster
Sinemanın en minimalist sularda yüzdüğü havuzların birinde her şeyden önce öz sinemayı, yani başlı başına sinemanın kendisini, gelişimini, insanların hayatlarında bıraktığı izleri çok yalın bir biçimde bizlere aktarıyor. Çocuklar, ilk gençlik heyecanlarını yaşayanlar,işportacılar, fahişeler, yorucu bir günün sonunda küçük dünyalarındaki dar sınırları aşmaya gelmiş insanlar, … Cinema Paradiso tüm bu konuklara ev sahipliği yapıyor. Bu sinema salonu, onlar için tek eğlence aracı ve tüm kasabanın nerdeyse tek bir çatı altında buluştuğu mekân... Cinema Paradiso, filmlerle büyüyen, onlara gülen, üzülen kasaba halkının hayat dolu, aşk dolu öyküsüdür. Merkezine Alfredo ve Salvatore’nin dostluğunu alırken aynı anda bir dizi önlemi yan öyküde müthiş bir yetkinlikle anlatan film her türlü abartıdan uzak duygusallığa sadece İtalyan sineması değil dünya sinemasının en büyük yapıtlarında biridir.bu filmde görülen en belirgin özellikler içtenliği,doğallığı ve de huzurlu melankolisi.dipnotu da büyük ennio morriconeun muhteşem müzikleridir.benim için sinemanın ötesinde bi anlam ifade eder bu film.bu sitede fazla ilgi görmemiş gibi gözüküyor,henüz izlemeyenleri kıskanıyorum. Sıcaklığı ve anlattığı yazlık sinema kültürüyle Türk sinema kültrüne yakın duran hatta bazılarına esin kaynağı olan (Vizontele, Babam ve Oğlum) Giuseppe Tornatore’nin başyapıtıdır. Filmi izlemediyseniz izlediğinizde muhtemelen bana hak vereceksiniz ki film tam bir Tornatore-Morricone metaforu, Ennio Morricone adeta filmin içinde yaşamakta ve filmin tüm ruhunu elinde tutmaktadır. Buna binaen filmin bir çok afişinde bu iki isim aynı önemde yer almaktadır. Yönetmenin yine Ennio Morricone ile çalıştığı “The Legend of 1900” ve “Malena” filmlerini de tavsiye ederim, müziğe ve sinemaya doyacaksınız...
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Hollyy profil fotoğrafı
Hollyy
Kimi zaman güldüren kimi zaman hüzünlendiren filmlerden.Sonu çok etkileyici. Filmde herkesin kendi hayatına dair kesitler bulabileceği film.
error_outline
4 yıldan fazla önce
Kangshanaga profil fotoğrafı
Kangshanaga
İzlerken her duyguyu yaşattirir film. İnsana sinemayi daha da sevdiren, herkesin kendinden biseyler bulabileceği bu film, sinemaya aşık olmanın filmidir. Finali de adamı alır götürür.
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
melihkaya profil fotoğrafı
melihkaya
alfredo alfredo diyişi hala aklımda zıpırın. izlerken zevk aldığım film
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
SNOWS profil fotoğrafı
SNOWS
Gerçekten herşeyiyle hakkını vermiş bir film. İzlerken bir huzur kaplıyor ve son anına kadar o tadı düşürmüyor . Sadece izleyin derim ...
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
KafkaLoz profil fotoğrafı
KafkaLoz
bu filmi neresinden eleştirmeye kalkışırsam kalkışayım sansür uygulamış olurum,filmdeki gibi. "bütün duygular tek bir filmde nasıl hissedilir?"e cevap niteliğinde.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
damla. profil fotoğrafı
damla.
Doğallık ve nostaljiyle, gözyaşlarımın yanağımdan süzülmesine neden olan, sinemayı bana bir kez daha sevdiren leziz bir film.. Herkes izlemeli mutlaka.
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
GoodDaySunShine profil fotoğrafı
GoodDaySunShine
eccellente! grande! delizioso!
error_outline
6 yıldan fazla önce
Heisenbergxx profil fotoğrafı
Heisenbergxx
bazı filmler vardır insanın içine o kadar işler ki karakterlerin ve filmin tahlilini yapmaya gerek yoktur. Film sizi filmin içine sokar adete dışardan bir gözlemci gibi olursunuz . karakterler, film o kadar cana yakındır ki kendinizden bir parçamışçasına sevmeye başlarsınız. filmin ana düşüncesi nedir ya da ne anlatmak istiyor sorusunun cevabını bilmeyiz ama bu cevabın içimizde bir yerlerde dolaştığığını biliriz. bilicçaltımıza işler film. herkes bir Toto olmak ister ve herkes bir Alfroda gibi birine sahip olmak ister. ben film izlerken film bittiğinde filmin bitiş müziği dinlemeden filmi kapatırım ama buunda ; film bitti müzik de bitti ben hala siyah ekrana bi 5 dkka baktım . film için pek konuşmaya gerek yok . en iyi avrupa filmlerinden biridir.
error_outline
6 yıldan fazla önce
Stallerjd profil fotoğrafı
Stallerjd
Kendisine ek olarak müzikleri de müthiş olan filmdir..
error_outline
6 yıldan fazla önce
mezemorta profil fotoğrafı
mezemorta
Sitedeki popularitesine çok şaşırdığım bu muazzam filmi izleyip izlettirmek gerekir . Müzikleri Ennio Morricone imzalıdır .
error_outline
6 yıldan fazla önce
cinemarty profil fotoğrafı
cinemarty
Sinema'ya daha bir aşık olmamı sağlayan ve Dünya'nın SİNEMA sayesinde cennete dönüştüğü ilkesini benimseten film :)
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce