Bir Zamanlar... Hollywood'da (Once Upon a Time... in Hollywood) (2019)

Bir Zamanlar... Hollywood'da (2019)Once Upon a Time... in Hollywood

Puan 6.9 / 10
Senin Puanın
Etiketler Dram, Komik, Gerilim
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
161 dakika
122
22
350
98
Zkanklc profil fotoğrafı
Zkanklc
şahane kadronun boşa gittiği berbat bir film 10/3. Zor dayandım sonuna kadar
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
Öncelikle kesinlikle ama kesinlikle önceden dönemi, hippileri, görüşlerini ve bu doğrultuda gerçekleştirdikleri eylemleri, zamanında gerçekleşen olayları vs vs bilmek araştırmak gerekiyor. Yani Amerika'dan ve Hippilerden, Amerika tarihinden, Hollywood'dan ve Savaşlardan bunların birbirleriyle olan bağlantılarından haberdar olmanız lazım bu filmi izlerken. Dolayısıyla bunlardan bir haber izlemiş olan BEN. Sadece oyunculuklar ve zamanı yaşatma şekliyle kostümler, mekanlar, temalar harika diyebilirim. Lakin dediğim gibi bunlardan bir haber izlemek 'eeee' 'ne ki bu?' 'ne izledim ki ben şimdi?' 'ne yapmış tarantino yaa' diyeceksinizdir. Çünkü evrensel bir yapım ve herkese hitap eden bir yapım değil. Adı gibi ilişkiler tamamen Amerika detaylı. O yüzden istiyorsanız araştırıp izleyin, istiyorsanız bitince araştırıp tekrar izleyin.
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
Agent47 profil fotoğrafı
Agent47
Tarantino'nun gerçek bir olaydan esinlenip tarihi manipüle ettiği bir film. Zira filmin sonunda olay farklı şekilde işlenmiş. Filmi anlamak için tabi biraz olayları bilmek gerekiyor. Charles Manson'ı herkes duymuştur ama detaya inmek lazım. Yaptıkları o büyük katliamı biraz okumak gerekiyor. Öte yandan dönem hakkında da biraz bilgi sahibi olmak lazım. Kullanılan lav silahı bile nokta atışı olarak seçilmiş. Tarantino'nun fantezisinden ziyade Vietnam savaşında kullanılmış bir silah, bu yüzden kasıtlı olarak seçtiğini düşünüyorum. Sadece film izleyeyim derseniz aşağıdaki bazı yorumlar gibi ''bu ne böyle, konu yok'' diyebilirseniz. Klasik Tarantino filmlerinin bir tık dışında kalan bir film. Düz bir filmden çok daha fazlası. 'kaptankaptanim' kullanıcı isimli arkadaş da güzel bir analiz yapmış. Filmin öncesinde ve sonrasında filmle alakalı bir şeyleri okumak faydalı olacaktır. Aksi takdirde beğenmeyebilirsiniz. 8/10
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Metaforlarla ve eleştirilerle dolu iyi bir film bence. Çok çok beğendim diyemem ya da üstünden yıllar geçmeden bir daha izlemem ama özellikle savaşla ilgili idealler, çelişkiler, aforizmalar çok güçlüydü. 60'ların sonunda Vietnam'daki savaşın bitmesini isteyen Hippielerin bazı eylemleri orantısızdı hatta aşırıya kaçıyordu. Irkçılık ya da faşist söylemlerden rahatsız olanların kalkıştığı bu cinayet silsilesi barış yanlısı oldukları düşüncesi ile fazlasıyla çelişiyordu. Tarantino da bunu kullanarak tarihte var olan bir gerçeğe açıklık getiriyor. Savaş zamanında; insanlığın ön planda olması gerekiyor. Sinema olmasın sanat durdurulsun demiyor tabi ki ancak insanın içindeki nefret duygusunu besleyecek içerikler de üretilmesin. İkinci dünya savaşından sonra kahramanlık filmleri ön plandaydı. Clark Gable, Errol Fylnn, Gene Kelly gibi aktörler, jönler fazlasıyla seviliyordu ve dünyanın gerçeklerinden kaçmak için Hollywood, çok çarpıcı bir eskapizm aracıydı. "Gerçekten kaçmak" Kanun adamlarını yücelten Western filmlerini Spagetti Westernler izledi. Savaş Filmleri içimizdeki ulus düşmanlığını artırdı. Yani halkı Spagetti ile beslediler diyebiliriz. "Bize savaşmayı öğretenleri öldürelim" düşüncesi canice ama bunu anlamak bize düşen şey. Filmin başlarındaki Bruce Lee ve Cliff Booth kavgası aynı ırkçılıktan doğan proaktif, geleceğe yönelik bir ön sahne. Tarantino buna ışık tutuyor. Açık Hava sinemasında kendi filmlerinin giriş müziğini duyuyorsunuz, ya da diğer filmlerine tonlarca gönderme buluyorsunuz ancak finaldeki açılan demir kapı Öteki dünyaya girişi temsil etmekte. Aslında şunu diyor. İyi adamlar kötü adam da olabileceğini anladığında, iyilik kötülükle yüzleştiğinde ya da Huzur yerini melankoliye bıraktığında bu dünyadaki görevimiz bitiyor ve Öteki Dünyanın kapıları açılıyor. Çünkü öğrenecek bir şey kalmıyor. Film de tam bu anda bitiyor. Sonrasında Manson'un müritleri ile birlikte gelip birilerini öldüreceğini düşündürüyor ya da spekülatif bir kurgu ile yanlış eve girmelerinden dolayı savaş gerçeği ile yüzleştiriyor Hippieleri. Ama benim için o kucaklaşma yeterli. İnsanın yaşam ve ölümle bu dünyadaki varlığını veriyor. Sharon Tate'in ölmeyişi ve bebeğin doğması sonucu ve önceki sahnede yaşananlar. Varoluş kadar yokoluşun da önemini ve bunu yapanın gene insan oluşunu. Filmin ortalarında üzerinde asker stickerı olan bir otobüs geçtiğinde arkasından çıkan hippiler gibi. Sanki o özgür haklara yol açanın savaş içerikli yapımlar olduğunu söyler gibi.
error_outline
3 yıldan fazla önce
phoebe profil fotoğrafı
phoebe
Tarantino bitmeyen film yapmış... İzle izle bitmiyor zaman geçmiyor!!!!!!!!!! 2
dev isim... Brad ve Leo isimlerini görünce bile sorgulamadan filme ısınıyor insan. İkisininde aynı filmde olması çifte ısınış ama sadece vakit kaybı.... Hele ki oyuncularında başkaları olduğunu düşünün bu film gider mi gitmez mi?? Beğenmedim!!
error_outline
3 yıldan fazla önce
otekiben profil fotoğrafı
otekiben
yaşananların gerçek hayatla olan ilgisi ve filmin bu gerçeğin neresinden baktığı hakkında hiç bir fikrim olmadığı için yorum yapamayacağım. ama filmin içinde gözüme batan bir kaç detay oldu. bu cahilliğimin verdiği rahatlıkla, evet "tarantino filmi" dedirtti; ama başarılı film dedirtemedi bence.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
RmznKar profil fotoğrafı
RmznKar
Bir Tarantino hayranı olarak beğendim filmi.Öncelikle Sharon Tate’in hayatını araştırmak lazım.gerçek bir hikayenin akışını değiştirmiş aslında, diğer filmleri ile kıyasla daha az olaylı daha az kanlı olmuş.Ama bu filmde azıcık çizgisinin dışına çıkıp o yıllardaki film sektörünü bir nevi sermiş gözler önüne, ve sıkılmadan izletti kendini.Filmde o dönem sinemasına hakim olan insanlar için bence bir şaheser.hatta Tate cinayetinde kullanılan cümleleri bile kullandırtmış ama Tarantino filmi sürprizsiz olmaz
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Bu filmi kafada oturtmak için önce bi Sharon Tate hayatını araştırmak gerek (Örneğin ben ? ) Ardından film izleyip haaa ama nasıl yani diye düşünüp sonra Tarantino filmi olduğunu hatırlayıp peki şimdi oldu diyorsunuz .
Bence yine filmin farkı ortada?
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Tarantino, filmde çok şey anlatmak istemiş ama bazı olaylara hâkim olmayınca filmden kopuşlar oluyor. İzledikten sonra filmin daha anlaşılır olması için araştırmakta fayda var. Hakkını yememek lazım beğendim ama Tarantino diyince insan istemeden bir beklentiye giriyor.
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
damla. profil fotoğrafı
damla.
Fimin geneli için söyleyemem ama ara ara bazı yerlerinde beni yakaladı film. Filmin sonunda ben ne izledim böyle diye epey bir kendimi sorgulasam da... Galiba Tarantino'nun en güzel özelliği bu çekiciliği ve ilginçliği. İzlettiriyor adam filmi. Uzun olmasıyla biraz sıksa da oturup izliyorsun meraktan.. Ancak bu Tarantino'nun diğer yapımlarının yanında bunun sönük kaldığı gerçeğini değiştirmiyor malesef...
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
Geotitan profil fotoğrafı
Geotitan
Beklediğim gibi bi yapım çıkmadı yeri geldi sıkıldım yeri geldi güldüm yeri geldi ekrana kilitlendim . Bu kadar uzun yapılmasaymış belki konu bütünlüğünün daha sınırını koruyabilirlermiş . Neyse yıldızlarımız yinede filmi izlettirdiler Dicaprio gerçekten iyi bi oyuncu westerne sahnelerde o hissiyatı gerçekten verdi . Brad abimiziz sahneleri daha çok aksiyon içerdiğinden dolayıısıyla sıkılmadık tabi . Margot Robbie ise fim boyunca orda burda dolandı yani pek bi önemli rolü yoktu bence . Tarihsel açıdan birilerini temsil ediyorlarmı bilmiyorum . Diyeceklerim bu kadar .
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
Lalaith profil fotoğrafı
Lalaith
Tarantino tarzı için hafif buldum. Tarantino filmi olduğunu ancak sona doğru hissedebildim. İzlemeden önce Tarantino'nun en iyi filmi, aman efendim Pulp Fiction'dan bile daha muhteşem gibi yorumlar görmüştüm; tamamı PR imiş. Pulp fiction'ın tırnağı olamaz bu film. Ha Leonardo di Caprio ile Brad Pitt'i birarada görmek keyifliydi.
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Belki de büyük bir Tarantino hayranı olduğumdandır bilemiyorum fakat yorumların aksine ben filme bayıldım. 161 dk olsa da süresi tek bir saniyesinde modumun düştüğü sıkıldığım olmadı ki sabaha kadar sürse herhalde kesmeden izleyebilirdim. Konu evet diğer Tarantino filmlerine göre yoğun değil fakat film diğerleriyle kıyaslayınca zaten daha eğlenceli bir film. Üstelik dönemler kostümler tasarımlar muhteşemdi. Kaldı ki hem başrollerimiz Dicaprio ve Brad Pitt olmak üzere filmin her yerinden kaliteli oyuncu fışkırıyor. Böyle oyunncuları izlerken bazen ne izlediğinizin bile önemi kalmıyor. Belki biraz acele bir yorum da olabilir ama DiCaprio'nun en iyi performanslarından biri olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan bol bol Tarantino teması görmek ayrı keyifli kılsa da filmi şu ayak fetişi olayını bu filmde çok fazla göze sokması tek hoşuma gitmeyen şeydi diyebilirim filme dair. Finale gelince de tam bir Tarantino finali.. Diğer filmlerinden biraz farklı olsa da Tarantino koleksiyonumda çok önemli yeri olacak bu filmin de 8,8/10
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
MehmetYurdakul profil fotoğrafı
MehmetYurdakul
EVET ŞU ANDA BİTİRDİM..
KESİNLİKLE BERBAT ,
10/2

Ne bir konu ne seneryo hiçbirşey olmayan bomboş bir film.
Kimse kendini kandırmasın lütfen yok tarantino yok sahneler yok bilmem ne :-)
70 lerin çiçek çocukları bu mudur yani ?
Saçma
Sapan

error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
MehmetYurdakul profil fotoğrafı
MehmetYurdakul
BIR BUCUK SAAT DAYANABİLDİM VE BU FİLM BERBAT ...

10/4
error_outline
4 yıldan fazla önce