Babam ve ustam (Padre padrone) (1977) afişi

Babam ve ustam (1977)
Padre padrone

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
İtalya
Süresi
114 dakika

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

Sezgii profil resmi
Sezgii
Spoiler içeren yorum!!

Akordeon etrafa titreşim yayan bir çalgı. Ardışık şekilde çaldığında ortaya güzel bir ses çıkıyor. Gavino bir patlak akordeon için iki koyun veriyor. İlk başta bu aleti çözemiyor ve anlamsız sesler çıkarıyor. Parça parça ilerleyerek çözüyor ve bir süre sonra güzel bir şekilde çalmaya başlıyor. Aslında Gavino’nun hayatı da bir akordeon. Çocukluğunda babası onu dövüyor, hiçbir şey beceremiyor. Hatta koyunla konuşma sahnesinde koyun bile ondan hoşlanmıyor. Akordeonu nasıl ilk eline aldığında çalamadı zamanla öğrendiyse, çobanlığı da öyle öğreniyor. Hayatta kalmayı başarıyor.

Köyün diğer çocuklarıyla beraber dürtülerini keşfediyorlar ve Gavino bunu bir nevi kontrol etmeye çalışıyor. Akordeon Gavino’nun hayatı olmaktan çıkıp, Gavino’nun kendisi haline geliyor. Artık insanları akordeon tuşlarını yönetir gibi yönetmeye başlıyor. Önceden içine kapanık sessiz bir çocukken zamanla babasına akıl verecek duruma geliyor. Yine babası onu okuldan almaya geldiğinde diğer çocuklara ‘’hepiniz aynı şeyi yaşayacaksınız’’ demiş, öğretmeni ise ‘’çok iyi bir çoban olacaksın’’ diye destek çıkmıştı. Buradaki çobanın mantığı aslında koyunları yöneten değil, insanları yöneten bir çoban. Gavino gerçekten inandığı her şeyde başarılı olan bir çoban oluyor. Çoban olmaya giderken çocuklar onla dalga geçiyorlardı, çok iyi bir çoban oldu. Askerde dil konusunda dalga geçtiler, Gavino dil bilimci oldu. Asıl soru belki de ''insan kendi hayatında karşılaştığı sorunlar karşısında çoban olabilir mi?'' olmalı.

Filmin genelinde ise şöyle bir sıkıntı mevcut, abartılı ve göze batan cinsellik, dürtü ya da adına ne dersek diyelim olumsuz bir tema oluşturuyor. Gavino’ya bundan önceki film karakterlerine baktığımız gibi objektif bakabilir miyiz, etik değerleri yok sayar mıyız? Ben sayamadım. Rahatsız edici ve huzursuz bir ilerleyiş vardı. İzlemeseniz çok şey kaybetmeyeceğiniz filmlerden. Ödevim olmasa ilk 10 dakikada kapatırdım.
1
2 yıl önce

Padre padrone filmini beğenenler

Padre padrone filmini içeren raflar

Padre padrone filmi hakkında ilgi çekici içerikler