Palindromes (2004) afişi

Palindromes (2004)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
100 dakika
Philosophy Aviva Victor, 13 yaşında ve hayattaki tek amacı anne olmak. Müthiş bir acısı var. Tecavüze uğradıktan sonra hamile kalan kuzeninin ölümünü henüz unutabilmiş değil. Aviva, annesinin öğütlerine kulağını tıkayarak hamile kalabilmek için uzun bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculuk esnasında, konaklayacağı masalsı yerler de dahil olmak üzere cehennemin her türlüsüyle karşılacak ve masumiyetini yitirmeye başlayacaktır. Amerikan sinemasının en aykırı yönetmenlerinden olan Todd Solondz’un filmini özetleyebilmek çok da mümkün değil. Aynı karakterin değişik kadınlar tarafından canlandırıldığı, farklı bir kurguya sahip kapkara bir masal ile karşı karşıyayız. Eleştirmenlerin dediği gibi tamamen Solondz evreninde geçen bir film bu. Fakat belki ilk defa çok kadar karanlık ve umutsuz. İzleyicinin kendisini son derece güçsüz hissettiği, zor ve etkileyici bir yapım.

Yorumlar

Philosophy profil resmi
Philosophy
Beni rahatsız eden bir film oldu. Karakterlerin değişimiyle sevgi(sizlik), kürtaj ve pedofili konularının eleştirileri yerinde olmuş ama olayları izlerken anlasamda bir yerden sonra anlamak istemedim. Zorlu ve rahatsız eden, insanlardan da nefret ettiren bir film.
0
4 ay önce
cimcini profil resmi
cimcini
Herkesin farkli yorumlar yapabilecegi bol sembollu, bol gondermeli solondz filmi. Spoiler olabilir- bana gore mark ile aviva diyalogu her seyi ozetledi. Bence hayatlarimiz, kim olursak olalim, nerede olursak olalim bize sunulan bir secim degil; tersiyle, duzuyle, beyaziyla, karasiyla, dogrusu, yanlisi denilenle bize oynatilan bir oyun. Degisim elimizde degil.
2
2 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
çözebilmenin zor olduğu, rahatsız eden filmlerden. algılayabildiğim kadarıyla sağlam giydirmiş insan evladına. masum değiliz hiçbirimiz hesabı.
özellikle ön planda bahsedilen kürtaj, pedofili ve din olaylarını çift yönlü, bir hayli göndermeli ve sert bir üslupla eleştirmiş.
çok başarılı ve zeka işi bir yaratıcılık olarak gördüğüm, karakterin biçimsel değişimi ile olayın boyutunu ve evrenselliğini vurgulamış gibi.
son olarak bir öneri: filmin başında ve sonunda bahsi geçen "dawn" karakterini tanıyabilmek için "welcome to the dollhouse"u izlemek gerekir.
1
2 yıldan fazla önce

Palindromes filmini beğenenler

Palindromes filmini içeren raflar

Palindromes filmi hakkında ilgi çekici içerikler