Paris, Texas (1984)

Paris, Texas (1984)

Puan Like 8.8 / 5 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Dram
Yönetmen
Ülke
Batı Almanya
Süresi
147 dakika
Blacklion Travis, sessiz bir adam. Sırlarını sadece yollarla paylaşıyor. Kırmızı şapkasıyla, çoğu insanın arabayla bile zor katlandığı yollara ayaklarıyla meydan okuyor. Bir gün Travis kardeşinin davetiyle yeniden medeniyete dönüyor. Evde onu kardeşinin eşi ve kendi oğlu beklemektedir. Başta uygar ve kuralcı bir yaşamı dışlayan Travis oğlu için katlanmaya başlar. Hatta alıştıkça, uzun süre ertelediği bir şeyi yapmaya karar verir. Yeniden yollara dönmeden önce, eski karısını bulmak... Wim Wenders'in filmi, tüm zamanların en etkileyici filmleri arasına rahatlıkla girebilir. Olağanüstü karakter çalışması, yerleşik hayatı ve konformizmi tartışması ve tabii müthiş karşılaşmayı konu edinen unutulmaz son sahnesi bu filmi 20. yüzyılın zirvelerinden biri yapıyor.

Yorumlar

eminuk profil resmi
eminuk
Az hareketle çok şey anlatan filmlere bayılıyorum. Çünkü karakterlere istediğimiz kadar vakit ayırıp, olay örgüsü içerisine rahat rahat yedirebiliyoruz. Bu da filmin değerini arttırıyor. Travis'in hikayesi ağlatmıyor ama çok üzüyor. Aile kavramını kabullenmeye çalışması ve gerçekten zorlanması insanın içine oturuyor. Sıkıcı denebilecek durağanlıkta olması sizi yanıltmasın. Şans vermeniz gereken filmlerden kesinlikle.
1 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
Paris, Teksas'taki Paris'ten kasıt, bildiğimiz Fransa'nın başkenti değil Teksas'ta küçük bir beldedir... Filmi izlerken gözünüz Paris Maris aramasın :D
2 yıldan fazla önce
cimcini profil resmi
cimcini
Zamanının ötesine geçebilen bir film. Oyuncular çok başarılı. Aklınızın bir köşesinde kalacak bir hikaye. Sembollere biraz daha fazla yer verilse, biraz daha ayrıntılara inilse -bana göre- daha da iyi olurdu. İkinci kez izleyince bunları da fark etmeyebilirim. Yani, ikinci kez izlerim.
neredeyse 5 yıl önce
cinemarty profil resmi
cinemarty
Wim Wenders'ın başyapıtı yol filmi kalıplarını bambaşka bir boyuta taşıyor.
neredeyse 5 yıl önce

Paris, Texas filmini beğenenler

Paris, Texas filmi hakkında ilgi çekici içerikler