Persona (1966)

Persona (1966)

Puan Like 9.1 / 11 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
İsveç
Süresi
83 dakika
slymndgn Persona, Bergman filmografisinin en şaşırtıcı ve en aykırı parçası. Yönetmenin ustalığının ve modern sinemayı etkilemekle kalmayıp onu nasıl büyük ölçüde kendinden çıkardığının en güzel kanıtlarından biri. Sinamotografisinin ustalığını bir yana bırakırsak, buradaki sinema dilinin günümüzdekinden geri kalan yanı yok. Sinematografi de işin içine girdiğinde Bergman fersah fersah öteye gidiyor. Kuralları kim koydu diye merak ediyorsanız işte size Bergman, sinemanın gerçek babası. Örneğin Lynch Mulholland Çıkmaz'ını yazarken bu filmi en az on kez izlemiş olmalıdır. Bir hemşire, konuşmayı reddeden, herhangibir psikolojik rahatsızlığı olmamasına rağmen çevresiyle iletişimi tamamen kesmiş bir aktristin bakımını üstleniyor. İkisi bir yazlıkta birlikte zaman geçirirken, birinin sessizliği nedeniyle açılan kışkırtıcı ve korkutucu kişilik çukuruna diğerinin (hemşirenin) karakteri düşüyor ve kendini en ince detayları ile açık etmeye başlıyor. Ve bir süre sonra hemşirenin kendi karakteri yok olup tamamen aktristin karakteri içinde eriyerek şekil değiştiriyor. (bibi andersson ve liv ullman'ın oyunculukları mükemmel) Sessizliğin gücü, karakter olmak, oynamak, kişilik ve kadın kimliği (John Berger'in Görme Biçimleri'ndeki tezini hatırlamakta fayda var: özellikle kadınların kendilerinden beklenen kimlik ve içlerindeki gerçek kimlik arasındaki bölünmüşlükleri) üzerine bir başyapıt. 1966 yılından sonraki sinemayı en çok etkilemiş ve hatta onu bizzat yaratmış olan filmlerden biri Persona. Ama burada örneğin bir Potempkin Zırhlısı ya da bir Metropolis gibi ancak miras kağıtlarındaki yazı olabilecek, yapacağını yapmış sonra da hükmünü uzun zaman önce kaybetmiş bir anlatı göremezsiniz. Bergman'ın Persona'sı, bugün bile tüm yönetmenlerin hayalini süsleyebilecek ve yapıldığı anda tüm dünyanın önünde eğileceği gerçek sinema anlatısıdır. Yapıldığı yıl bir kesimin takdirini toplamakla birlikte çok büyük bir kesim tarafından da acımasızca eleştirilmişti. Ne var ki sonrasında kuralları koyan filmlerden biri oldu.(sinemalar)

Yorumlar

Raziye. profil resmi
Raziye.
Çok ağır ilerleyen ama filmin vermek istediği mesajı bilerek izleyince sıkılmadan sorgulayarak,kendimizle yüzleştirerek izletiyor.Anlamı kuvvetli ders niteliğinde bir film.Mükemmel senaryosuyla tokatlıyor.Kesinlikle herkesin izlenilenler listesinde olması gerektiğini düşünüyorum.Efsane ve unutulmaz film listeme atıyorum :)
1 yıl önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Bergman'ın izlediğim ilk filmiydi baba sen neymişsin ya saygıyla eğiliyorum kesinlikle çok farklı bir film insanı düşünmeye zorlayan her film baştacımdır bu da öyle oldu
1 yıl önce
Hollyy profil resmi
Hollyy
Kesinlikle Bergman'nın başyapıt filmi .Sinematografi harika.Birkere izlemenin yetmeyeceği filmlerden.
1 yıldan fazla önce
potakal profil resmi
potakal
..gerçek nedir ve kişi ne zaman gerçeği söylemelidir? cevabı o denli güç geldi ki sonunda gerçekliğin tek biçiminin sessizlik olduğunu düşündüm. sonunda, bir adım daha ileri giderek, bunun da bir rol, bir cins maske olduğunu keşfettim. ihtiyaç duyulan şey bir adım ötesini bulmaktır. -bergman
bu film için bir kez izlemek yetmez, iki kez üç kez. yetmez çünkü tümüyle kavramaya, sindirmeye. ruhun kullanma klavuzu, karmaşık, karanlık tablosu, her bir kelimesi diken kitabı.
neredeyse 2 yıl önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
tam bir "sanat" filmi. Sevmeyenler ileri sarabilir.
2 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Jung'ın 'persona' teorisinden ilham alan filmi izlemek güzel bir deneyimdi.
2 yıldan fazla önce
burcst profil resmi
burcst
İnsanın dünyadaki kirlilik ve vahşetten, toplumsal rollerinden (burda özellikle kadın rolleri üzerinde durulmuş) ve hatta ''kendim'' diye nitelendirdiği her şeyden uzaklaşma ve tamamen arınma isteğinin simgesel anlatımına hayran kalmamak elde değil.Ayrıca kendinden kurtulmanın yolunun bir başkası olmaktan geçmediğini, bir başkasının da kendinden kurtulmak isteyen bir canlı olabileceğini ve eninde sonunda herkesin kendi rolüne geri dönmek zorunda kalacağını da düşündürüyor insana.Bunu da çok başarılı bir şekilde yapıyor.Carl Jung'ın deyimiyle ''gölge''den gerçekten kurtulmak mümkün olabilir mi ya da gölge yönlerimiz kendimizi dönüştürmek için birer armağan olabilir mi sorularını da beraberinde getiriyor.Ayrıca Elisabeth'in televizyondaki dehşet görüntülerini izlerkenki hali ve filmin açılışında arka arkaya verilen küçük sahneler aslında filmin bütününde anlatılmak istenen her şeyin birer özeti gibi.Bence bu film öyle zengin unsurlar içeriyor ki her izleyen kendi bakış açısına göre bir şeyler keşfedebilir.İzlenmeli..
2 yıldan fazla önce
EntelKarinca profil resmi
EntelKarinca
Bu film için ne söylersem söyleyeyim hep eksik kalacakmış gibi. Muhteşem bir film çünkü. Bergman, kesinlikle dahi bir yönetmen
3 yıldan fazla önce
jupiterinuydusu profil resmi
ekvatorcizgisi profil resmi
ekvatorcizgisi
beni bergman'la tanıştıran mükemmel film
4 yıldan fazla önce
Rozbud profil resmi
Rozbud
'En iyisi susmak ve dinlemek, belki gerçekten dinlemeyi başarabilirsem –insanların asla yapmadığı gibi- başkalarının maskesini düşürebilirim, bir an bile olsa samimiyet ve masumiyet görmek için maskemin dilini kesebilirim. Sustum artık, sadece dinliyorum, başkasını canlandırmaktan vazgeçtim, bana önce kendinizi, sonra da beni verin..”
5 yıl önce

Persona filmi hakkında ilgi çekici içerikler