Pi (1998)

Pi (1998)

Puan 8.6 / 10
Senin Puanın
Etiketler Karanlık, Kült, Gizem
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
84 dakika
257
14
768
426
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Filmin anlatım tarzı olsun, konusu olsun bana hiç bir şekilde hitap etmediğini düşünüyorum ve bu yüzden beğenmedim. Kişiye göre farklılık gösterecektir. Beni etkilemedi.
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
Ecemkayaa profil fotoğrafı
Ecemkayaa
filmin sonunda kasıldığımı hissettim
error_outline
1 yıldan fazla önce
japonbalikcisi profil fotoğrafı
japonbalikcisi
"bir şeyi aramaya başlarsan, onu her yerde görürsün."
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Gece gece beynim yandı ...Bu filmi anladım mı onu bile anlamadım :D Tekrar izlerim ama zihnim boşken :)
error_outline
4 yıldan fazla önce
tugced profil fotoğrafı
tugced
Bi sözelci olarak beyin yanıyor çokta şeapmamak lazım,teşekkürler :D
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
Arcadia profil fotoğrafı
Arcadia
Filmi izledikten sonra nefes almakta fayda var :) Film sizi iki sonuca itiyor ya bu film ne anlattı? sorusunu soruyorsunuz kendinize ya da Darren Aronofsky'nin çaldığı enstrümanın ezgilerine bırakıyorsunuz kendinizi. Anlaşılması güç bir film olmakla beraber her bünyede farklı yorumlamalara da gebe olacaktır elbet.
'' Matematik doğanın dilidir. Etrafımızdaki her şey sayılarla tanımlanabilir ve anlamlandırılabilir.Herhangi bir sistemdeki sayıları grafikte gösterirseniz, şekiller ortaya çıkar. Bu nedenle doğada her yerde şekiller vardır. Kanıt: Salgın hastalıkların dönüşü, güneş lekeleri, Nil’in yükselmesi, bazı hayvan soylarının tükenmesi. '' sözleriyle bize göz kırpan film, Benlik arayışında olan Max Cohen'nin her şey bilinebilir savından, bilmiyorum'a geçişinin anlatılış öyküsü. Karamsar havayı yansıtabilmek için siyah beyaz kullanımı çok iyi olmuş. Tabi bir de bu soundtracklar için Clint Mansell'e saygılar.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
Aaisha profil fotoğrafı
Aaisha
Pekala. Film boyunca hiçbir şey anlamıyorsunuz arkadaşlar. Bu anlamadığımız gizemin içinde bulunmak bile farklı hissettiriyor.ama bazen saçma olduğunu düşünmenizi de engellemiyor tabi. siyah beyaz bile olsa, hiçbir şey anlamasam da içimde:"bu adamlar bi' harika dostum "diyen bir Amerikalı varmış gibi hissediyorum:)
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
seda profil fotoğrafı
seda
bişey anladıysam arap olayım :)) aslında işin doğrusu hani bilmediğin dilde bi film izlersin de olayı kavrarsın ama söylenen hiçbirşeyi anlamazsın ya o hesap işte :) ama anlamamana rağmen garip bi şekilde filmi seviyosun, kendimi aval aval adamın oyunculuğunu izlemekten alıkoyamadım, ve son olarak edebiyatın gözünü seveyim :))
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
Celestine profil fotoğrafı
Celestine
Bilmeyene tamam da bilene de işkence bu matematik.
error_outline
6 yıldan fazla önce
redladygxm profil fotoğrafı
redladygxm
matematikten kesinlikle anlamayan bir insan olarak sabahın bilmem kaçında çılgınlar gibi düşünmeye esir eden bir film aah sanırım bir kaç şey öğrenmeli ve sonra tekrar tekrar izlemeliyim inanın tek kelimesini anlamadım film güzel ilerliyo akıcı kısa ilgi çekici kafa karıştırıcı duygu bulandırıcı ve cok yanlız siyah beyaz olması filme bir hoşluk katmış onun dısında delirmece izlenir mi izlenirrr... :)
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
Sezgii profil fotoğrafı
Sezgii
Siyah-beyaz çekilmiş olması ve müzikleri bambaşka bir atmosfere götürüyor filmi. Fazlasıyla sayı takıntısı, Pisagor, Kabala, Tevrat vs.vs. Temalar üzerinden gidildiğinde karmaşık bir felsefeye ilerliyor baş kahraman. Deliliğin sınırı da diyebiliriz. Herkesin seveceği tarzda değil. Ben etkileyici buldum. Sahne geçişlerinde biraz ürktüm. ^^
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
yazcsefa profil fotoğrafı
yazcsefa
Filmin anlatmak istediğini anladım fakat şunu belirtmeliyim ki filmde o kadar fazla ayrıntı ve sembolizm var ki her şeyi anlamak çok zorlaşıyor. Oyunculuklar ve yönetmenlik harika kesinlikle izleyin derim.
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Filmden anladığım; Cehalet mutluluktur. Onun dışında sevdim. Özellikle müzikleri çok güzel eşlik etmiş filme. Bir an çıldırıyorum sandım:)
error_outline
8 yıldan fazla önce
mstfnr profil fotoğrafı
mstfnr
Aronofsky'nin hem ilk uzun metraj filmi olması açısından hem de senaryosu açısından harika bir film. Filmin siyah beyaz olması Amerikan Film Noir ve Alman Dışavurumculuk akımlarıyla benzerlik gösterse de Pi'nin renksizliği konusundaki gerilimi ve gizemi arttırmak için kullanıldığını düşünüyorum.
Konusu evrendeki her şeyi ve sırrı sayı ve şekillerle yani matematikle açıklamaya çalışan Max karakteri üzerinde yaşanıyor. Max evreni sayı ve şekillerle açıklama amacında ısrar ederken sürekli görüştüğü Sol Robeson ona bunun bir takıntı olduğunu yaptığı şeyin numerolojistlik olduğunu söylese de Max vazgeçmiyor. Tabi bir de Max'in dehasının peşinde olan para babaları ve hep sır ve gizemle uğraşan kurtuluşa ermeye çalışan bir Yahudi cemaati var.
Sağlam bir film izleyicisi değilseniz ve matematikten nefret ediyorsanız bu film hiç de size göre değil. :)
error_outline
8 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
98 yapımı ama aronofsky siyah beyaz çekmeyi yeğlemiş. içine kapanık dahi bir matematikçinin; üzerinden geçinmeye çalışan büyük şirket kodamanları, aşırı uçta yahudi cemaatinden kurtulma mücadelesini anlatıyor.
error_outline
neredeyse 9 yıl önce