PK (2014)

PK (2014)

Puan 8.8 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Hintçe
Ülke
Hindistan
Süre
153 dakika
2241
38
3618
372
Özet Fragman Beğenenler
serkan2335 profil fotoğrafı
serkan2335
Anlamlı keyifle izlenecek bir film.7.9
error_outline
Burcudgnn profil fotoğrafı
Burcudgnn
Gülmekten eğlendiğim bir film oldu. Din konusunu komedi ile bu kadar güzel işlemeleri çok güzeldi. Herkesin kesinlikle izlemesi gereken bir film 😂
error_outline
dilber34 profil fotoğrafı
dilber34
Muh te şem ! Yıllar sonra tekrar izledim baktım ki yorum yapmamışım eksik kalmasın:) izleyin izlettirin.
error_outline
DiLaBah profil fotoğrafı
DiLaBah
Güldürürken düşündüren komedi bu olsa gerek sanırım. Çok çok keyifliydi
error_outline
pulkanatli profil fotoğrafı
pulkanatli
bi filmden beklediğimiz nedir? eleştirmek, sorgulamak, öğrenmek, unutmak, anımsamak, bazense eğlenmek. aamir khan’ı en çok da sorgulamak için izlerim ben. çünkü sorgulamak, insan olmanın bi gereği.
benim bir süredir bağıra bağıra söylediğim “herkesin tanrısı başkadır” cümlesini bu filmde görmek bir süredir hint filmlerine uzak bi izleyici olarak beni çok etkiledi. o hiç eleştirmediğiniz din ve tanrı algınız, bir başka dini benimsemiş insanlara yaptığınız zulümü aamir khan’ın perspektifinden izlemek isteyenler için güzel bir film. zaman zaman insan olduğumuzu hatırlamamız ümidiyle.
error_outline
Emrex profil fotoğrafı
Emrex
Hoş filmdi :) Mutlaka izlenmeli.
error_outline
tugced profil fotoğrafı
tugced
Sadece sorgulaması değil tarafsız olması önemliydi oda belliydi... Kah güldürdü Kah duygusallaştırdı :) Aamir Khan biliyor bu işi...
error_outline
Emrekorkmazxl profil fotoğrafı
Emrekorkmazxl
en sevdiğim Hint filmi. özellikle dinler konusundaki sorgulayıcı tutumu çok iyiydi. mutlaka izleyin.
error_outline
Stranger profil fotoğrafı
Stranger
Dinler konusunda tarafsız olunması güzel. Bildiğimiz aamir khan filmi. İzlerken duygularınıza dokunan bir film.
error_outline
mtufan profil fotoğrafı
mtufan
spoiler sayılabilir--------> dinlerin benzerliklerinin, farklılıklarının ve yasaklarının anlatıldığı, toplumun bakış açısı, değer yargıları ve önemli kişilerinin bundaki payına bolca yer verilmiş. filmin fikir sahibi kişilerinin çevresel dinlere bakış açısını anlatmış. pk nın siyah giyen kadınlara "üçünüzün de mi kocası öldü" dediğinde arkasından "ben daha ölmedim" deyip pk yı kovalayan adam ile çok eşlilik göndermesi ve şarap olayı dikkatimi çekti. bunlar diğer dinler hakkında pek bir şey bilmediğini ve araştırma gereği de duymadıklarını düşündürdü. genel olarak komediyle harmanlanacak malzemeler seçilmiş. hint dışındaki inanışlara yeterli zaman da verilmemiş. 2 buçuk saatlik film olduğundan diğer dinlere biraz daha yer verilebilirdi.. duygusal sahneleri ise sonuna gelince kendini hissettirdi. jaggu nun geçmiş ilişkisiyle bağlantısı hoşuma gitti fakat bu bağlantının uzatılması ve tapasvi nin sahtekar olup olmadığına jaggu nun ilişkisi üzerinden karar verilmiş olması da hoşuma gitmedi.
yaşayış tarzımızın ve kararlarımızın dinin veya onu kullananların yönlendirildiğini göstermesi güzel bir ayrıntıydı. aklıma takılan ise bu tarz din/dinleri eleştiren filmleri daha öncede görmüştüm fakat bizde böyle bir film yok. ya da ben rastlamadım. çok soru çıkarılabilecek bir film. izlerken pk karakterini mantıklı ve haklı bulmam filmi daha çok sevdirdi. aşık olmasını ise duygusallığın dozunu arttırmak için yapılmış bir hile olarak yorumladım. zamanın nasıl geçtiğini farkettirmeyen film, eğlenceli ve zengin içeriğiyle hem düşünmeye hemde mutlu etmeye yetiyor.
2 kez izlediğimde ise 02:00 daki tren garı patlamasında müslümanlar yaptı denen bombalı saldırı sonrası saldırıyı üstlenenlerin yaptığı açıklamanın içindeki bir cümle "ölene kadar dinimizi koruyacağız" oldu. daha sonra tv şovunda tapasvi "biz tanrımızı koruyacağız evlat" dedi. sanki bilerek bırakılmış bir ayrıntı. üstelik o patlama tapasvi nin işine yarıyordu. o patlattı ve müslümanların üzerine attığını düşündürdü bu ayrıntı. 02:11:18 dakikada tanrının davulunun parçası olduğunu her seferinde belirten tapasvi " ozaman BU ŞEY senin olacaktır" dedi. davul parçası olduğu ısrarı bitmiş gibi hissettirdi.
sonra jaggu nun babasının kaşları arasındaki mükemmel oyunculuğuyla duran kırmızı nokta. son sahnede yoktu. bana babasının da inanmayı bıraktığını düşündürdü. ayrıca ıslığı çok kötü olmuş :)
error_outline
Presciante profil fotoğrafı
Presciante
İnsanların dini yorumlaması hakkında çok güzel ve haklı bir bakış açısı getiriyor. Bir çocuk gibi safça anlamaya çalışırken siz de ona katılıyorsunuz, "Gerçekten neden böyle?" diye kendinize soruyorsunuz. Aamir Khan varsa önermemek olmaz tabi ki! Çok güzel mutlaka izleyin!
error_outline
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Çok güzel çözümlemeler ve dine bakış açılarını insanların din üzerinden nasıl sömürüldüğünü gözler önüne seren bir film olmuş..Filmin renk seçimleri çok başarılıydı oyunculuklara zaten diyicek bir kelime yok enfesti..Filmin hareketli oluşu ve durağan olmaması sizi koparmıyo düşünmeye itiyo..
error_outline
SihirliEnerji profil fotoğrafı
SihirliEnerji
bir deist olarak favori filmimdir. hint sineması sevmem ama çok övülünce izleyim dedim. iyiki izlemişim. herkese tavsiye ederim.
error_outline
tavanarasindekidelikadin profil fotoğrafı
tavanarasindekidelikadin
sorgusuz sualsiz kabul ettiğimiz dogmatik düşüncelerin, din kavramının, batıl dinlerin, dini kendi amaçları için kullanan insanların en masumane ve ironik bakış açısıyla eleştirilmesi oldukça ilgi çekici.Kafasında hiçbir değer yargısı olmayan birinin günlük yaşantımızı ve birçoğumuz için tabu haline gelen din olgusunu objektif bir biçimde eleştirmesi, olaylara farklı açılardan bakmamıza fırsat tanıması aslında filmin ne kadar 'farklı' olduğunu gözler önüne seriyor. Dipnot: uzaylımıza sık sık söylenen peekay hitabı Hintçe'de çok içki içen insanlara yöneltilen bir takma ad, direk bunu belirtmemek ve karakterin gerçekten alkolik olmadığını belli etmek adına filmin ismi PK konmuş. Bu arada kahramanımızın 50 yaşında olduğuna kim inanır??? :)
error_outline
Oznurr profil fotoğrafı
Oznurr
''Arkasına hiç bakmamıştı. Belki de gözyaşlarını saklıyordu. Hem birşey öğrenmiş... ...hemde bana birşey öğretmişti. Yalan söylemeyi öğrenmişti. Öğrettiği şey ise.. ...aşkın gerçek anlamıydı.''
error_outline