Müfreze (Platoon) (1986)

Müfreze (1986)Platoon

Puan 8.6 (7 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
120 dakika
163
1
535
221
Rainbow profil resmi
Rainbow
''Düşmanla savaşmamız gerekirken birbirimizi yediğimize inanamıyorum''
Savaşın içinde savaş ! Gerçekten çarpıcı bir savaş filmi,farklı...
4 Oscar kazanmasına şaşmamalı ...
(Yalnız Johnny Depp'in burada rolünün çok pasif olması beni şaşırttı herhalde aktörlüğünün ilk yıllarındaydı... )
report_problem
9 ay önce
serkan2335 profil resmi
serkan2335
En iyi savaş filmlerinden biri
report_problem
12 ay önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
O kadar vietnam savaşı filmi izledim bir tanesinde Rastafaryan, Hippi, Kara Panterler ve Aşırı milliyetçileri bir arada görmedim. Savaşa gidenin kendi içinde bir savaş başlar ama savaş bittiğinde içimizdeki savaş sonlanmaz çünkü kayıpların, travmaların, katliamların ve fiziksel durumların bıraktığı etkiler hep sürecektir. Savaşın anlamsızlığını baba baba eleştiren bir filmdi. Bir üniversite öğrencisinin kariyer gibi anlamsız bir yoldan vazgeçip savaş gibi anlamsız bir başka yolun içine girmesinde yatan varoluşçu yanı daha tatlıydı. Metaforları, imgeleri güçlüydü. Savaş karşıtı insanların da kendilerini savaşın içine hapsetmiş ve bundan kaçamayışını verdikleri sahne mest ediciydi. Tabi ki filmin en büyük mesajı savaşlar ideolojik değil politiktir eleştirisiydi.
report_problem
2 yıldan fazla önce
.Morpheus profil resmi
.Morpheus
Savaş filmlerinin öncülerindendir. Benzersiz bir kadroya sahiptir. Charlie Sheen babasının izinden gidip savaş karşısında dimdik durmuştur. Tabi oyunculuk anlamına babasının eline su dökemez. Williem Dafoe bence filmin ana kahramanıdır. Duygu merkezi olarak belirlenmesi bence çok doğru bir karar olmuş. Tek eksi yanı filmin patlamaların abartılmış olması. 1986 yılında bu gibi şeyler insanları büyülediği için kamyon kamyon kullanmışlar. :) Mesajı sağlamdır.Savaşın insanlar arasında değil,insanın kendi içinde olduğunu şiirsel bir şekilde anlatmıştır. Şeytan yeryüzünde ve içimizde. War is hell.
report_problem
3 yıldan fazla önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
KÜLT SAVAŞ FİLMİ Sinemalarda oynadığı zamanlarda adından çok bahsolunuyordu...Yer yer duygu yükünün de olduğu bir savaş filmi. Savaşın tüm çıplaklığıyla kötü olan yönünün öne çıkarıldığını görüyoruz. Yine de vasatı geçemiyor.
report_problem
5 yıldan fazla önce
GizemKguzel profil resmi
GizemKguzel
Filmi begenenlere The Thin Red Line ı da tavsiye ederim.
report_problem
5 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
savaş eleştirisi yapan ataerkil film.
report_problem
neredeyse 6 yıl önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
çoook eskiden izlemiştim. tekrar izledim... 1986 yılında yapılmasına rağmen amerikanın kendini bu denli eleştirmesi güzel. konu artık standart gelebilir ama güzel yorumlanmış...
report_problem
6 yıl önce