Müfreze (Platoon) (1986)

Müfreze (1986)
Platoon

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
120 dakika
Rainbow Film Chris Taylorun (Charlie Sheen) Vietnam savaşına katılması ile başlıyor. Kendisinin dedesi ve babası Birinci ve ikinci dünya savaşında da savaşmışdılar. Ve daha sonra bu savaşta yaşadıklarını ve askerlerle tanışmasını konu almaktadır. Vietnam savaşı sırasında, genç ve deneyimsiz askerlerin, savaşın dehşeti karşısında yaşadıklarını özetleyen filmde, öldürme içgüdüleri ağır basan çavuşun, barış yanlısı askerle çelişkileri ön plana çıkmaktadır. Avcıyken av konumuna düşen müfreze, Vietnam ormanlarının zor koşullarında her kaybettiği adamla zayıflamaktadır. İnsanın ölüme karşı mücadelesinin anlatıldığı ödüllü filmde Müfrezede tam 30 farklı erkek vardır ve hepsi Elias, O'Neil, ve Warren isimli çavuşlar tarafından kontrol edilmektedirler. Filmde biri barış seven diğeri ise savaş hayranı bir çavuşun da arasında geçen tartışmalara da konu olmaktadır. Chris Taylor ise suçsuz insanlara zarar veren askerlerle tartışmaktadır.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Savaş filmlerinin öncülerindendir. Benzersiz bir kadroya sahiptir. Charlie Sheen babasının izinden gidip savaş karşısında dimdik durmuştur. Tabi oyunculuk anlamına babasının eline su dökemez. Williem Dafoe bence filmin ana kahramanıdır. Duygu merkezi olarak belirlenmesi bence çok doğru bir karar olmuş. Tek eksi yanı filmin patlamaların abartılmış olması. 1986 yılında bu gibi şeyler insanları büyülediği için kamyon kamyon kullanmışlar. :) Mesajı sağlamdır.Savaşın insanlar arasında değil,insanın kendi içinde olduğunu şiirsel bir şekilde anlatmıştır. Şeytan yeryüzünde ve içimizde. War is hell.
1 yıldan fazla önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
KÜLT SAVAŞ FİLMİ Sinemalarda oynadığı zamanlarda adından çok bahsolunuyordu...Yer yer duygu yükünün de olduğu bir savaş filmi. Savaşın tüm çıplaklığıyla kötü olan yönünün öne çıkarıldığını görüyoruz. Yine de vasatı geçemiyor.
3 yıldan fazla önce
GizemKguzel profil resmi
GizemKguzel
Filmi begenenlere The Thin Red Line ı da tavsiye ederim.
3 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
savaş eleştirisi yapan ataerkil film.
3 yıldan fazla önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
çoook eskiden izlemiştim. tekrar izledim... 1986 yılında yapılmasına rağmen amerikanın kendini bu denli eleştirmesi güzel. konu artık standart gelebilir ama güzel yorumlanmış...
3 yıldan fazla önce

Platoon filmi hakkında ilgi çekici içerikler