Rebeka (Rebecca) (1940)

Rebeka (1940)Rebecca

Puan 8.5 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
130 dakika
58
0
122
63
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Yine sonuna kadar gizemini koruyan bir Hitchcock filmi. Seyircisini şoklardan şoklara sevk ederek onlarla oynamayı çok seviyor. Bu film orijinali olduğu için kesinlikle uyarlamasından daha güzel, daha sağlam 👍🏻
error_outline
2 ay önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Çekildiği döneme göre çok çok iyi bir film olmuş. Çok beğendim. Malum konudan dolayı ha şimdi mi, ha şimdi mi diye izlerken iyi gerilim yaşattı. O şartlara göre sahneler iyi ve başarılı çekilmiş.
error_outline
8 ay önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Filmin 1940 yapımı olduğuna kim inanır. Şimdiki imkanlarla bile bu vizyona erişen çok az yönetmen var. Her sahnesi ayrıntısına kadar düşünülmüş, konusu da uzunluğuna rağmen sıkmayan bir yapım olmuş.
error_outline
2 yıldan fazla önce
HeatherBell profil fotoğrafı
HeatherBell
Daha saf ve naif bir -ismini asla öğrenemediğimiz- Mrs de Winter resmedilemezdi sanırım :) Kitaba, sonlara doğru önemli bir detay hariç büyük ölçüde sadık kalınmış, Hitchcock'un kendine özgü perspektifiyle güzel bir şekilde işlenmiş bir film. Jane Eyre'in yeniden yazımlarının popüler olduğu yıllarda Daphne Du Marier de bu akıma kapılıp giderek Rebecca gibi beklenmedik şekilde sükse elde eden, tiyatro metnine dökülen daha sonra da filmi yaptırılan bir roman yazmış, iyi de yapmıştır. Rebecca düşünüldüğünün aksine romantik bir hikayeden çok daha farklıdır(her ne kadar filmdeki karakterler çifte kumrular gibi resmedilse de). Bu film/kitap kıskançlığı ve kıskançlığın insanı götürdüğü noktayı işler. Bir de akıllarda önemli bir soru gezinir durur, yaşananlara rağmen mutlu olmak mümkün müdür?
error_outline
5 yıldan fazla önce
feridun profil fotoğrafı
feridun
çok güzel bir filmdi başlarda rütun olarak sakin başlayan filmimiz ortasında ve sonlarına doğru gerilimi giderek artıyor yani son derece gerilimli bir film eeee hıtchcock babamız yaparda kötümü olur hakikaten bu adam gerilim de bir profesör bir usta filmdeki bazı objeleri ve insanları korkulacak şeylere dönüştürmesi inanılmaz film çoook güzeldi filmin gizemi gerilimi çok iyiydi bir diğer filmi olan vertigodan daha iyi bu film ben çok beğendim bu filmi herkese şiddetle tavsiye ederim
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
TARIK59 profil fotoğrafı
TARIK59
başyapıt
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
MinDFoRCe profil fotoğrafı
MinDFoRCe
aslında sadece o dönemlerin değil sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri bana göre, bir burjuva erkek ile bir halk kızının aşkı şeklinde başlayan ve daha sonra müthiş bir dinamizm kazanan- spoiler vermemek için en ufak ipucu oluşturacak kelime kullanmak istemediğim- mükemmel bir alfred hitchcock filmi. adı duyulduğunda izlenmesi gereken filmlerden biri..muhtemelem yerine izleyeceğiniz film bu filmle yarışacak noktada bile değildir.
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
starch profil fotoğrafı
starch
Esrarengiz bir şekilde hayata veda eden Rebecca’nın ölümünün altındaki giz de kendisiyle birlikte toprağa gömülmüştür. Kocası Maxim de Winter birkaç ay sonra yeniden evlendiğinde yeni eşi Rebecca’dan bihaberdir. Genç kadın Maxim’e deliler gibi aşıktır ve kocasından da aynı şekilde karşılık bulduğuna inanmaktadır. Ta ki Rebecca’yı ve başına gelenleri öğrenene kadar... Rebecca’nın varlığının, evden ve kocasının zihninden silinmediğini gören kadın evin hizmetçisi tarafından bile kabul edilmeyecek, yabancı muamelesine maruz kalacaktır.
Rebecca; The Birds, Don’t Look Now ve Jamaica Inn gibi eserleri de sinemaya uyarlanan ünlü İngiliz yazar Daphne du Maurier'in aynı isimli romanından beyaz perdeye aktarılmıştır.
En İyi Film ve En İyi Sinematografi dallarında Oscar kazanan minimal film, yönetmeni Alfred Hitchcock’un incelikli dehasını en iyi yansıtan yapıtlarından biridir.
error_outline
7 yıldan fazla önce