Yeniden sev beni (Reconstruction) (2003) afişi

Yeniden sev beni (2003)
Reconstruction

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Danimarka
Süresi
90 dakika
potakal Alex düzenli bir hayatı, güzel bir sevgilisi olan Danimarkalı genç bir adamdır. Bir akşam metroda karşılaştığı Aimee’nin peşinden gitme arzusunu bastıramaz ve kız arkadaşı Simone’ye bile hiçbir şey söylemeden çekip gider. Aimee bir bara girer, Alex de peşinden. Birbirlerini daha önce tanımışlar mıdır ya da bu ilk karşılaşma mıdır? Alex içinde Aimee’yi ömrü boyunca tanıyormuş gibi bir his duyar. Sanki yıllardır birbirlerini tanıyormuş gibi konuşmaya başlarlar, gecenin sonunda ertesi gün buluşmak üzere sözleşirler ve Alex evine döner. Ancak yaşadığı ev artık yoktur, ne ailesi ne sevgilisi kimse O’nu tanımamaktadır. Alex tüm geçmişini, kimliğini yitirmiş bir adamdır, O’nu tanıma şansı olan ve kim olduğunu ispat edebilecek tek insan Aimee’dir.Fakat sorun düşündüğü kadar kolay çözülmeyecektir. Aimee, O’nu ilk gördüğü andaki gibi kendi hayatına bir anda alabileceği, hayatının tüm boşluklarını doldurabilecek bir kadın değildir. Evlidir ve kocası August aynı Alex’in yaşadıklarını anlatan bir roman üzerinde çalışmaktadır. 24 saatte hayatı altüst olan Alex her şeyi eski haline getirebilecek midir? Ya da her zaman söylendiği gibi; aşk, o güne kadar varolan her şeyi unutmak ve yeni bir hayat yaratmak mıdır?2003 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera kazanan Yeniden Sev Beni farklı kurgusuyla 2000’li yılların en iyi filmlerinden kabul ediliyor.

Yorumlar

eminuk profil resmi
eminuk
Ben sevdim. Kendimi her iki kadının yerine koydugumda taşlar cuk diye yerine oturdu. Kafam da karışmadı. İki kişinin bir araya gelmesi, özellikle aşkla işte bu kadar zor. Gelgitler, yanlış kararlar, hayal kırıklıkları işin sadece küçük bir kısmı. Aşkın böyle işlenmesi hoşuma gitti nedense. Müzikler de oldukça güzeldi.
2 yıl önce
burcst profil resmi
burcst
Çok eksik bir film.Böylesine ilginç ve güzel bir konuyu bu şekilde işlemek filmi sıkıcı ve yorucu hale getirmiş.Şu cümle tüm filmin özeti gibi: Seninleyken '' kelimeler yok'', elveda..
2 yıldan fazla önce
damla. profil resmi
damla.

Bu film yordu beni, hırs yapıp 2 kez izledim; ikincisinde daha bir yordu.Filmi izledikten sonra kendi kendime oturup taslak çıkartarak anlamaya çalıştım, ancak tam bir sonuca ulaşamadım.. sanırım sonuca ulaşmaktan çok anlatımdaki güzelliğe takıldım ben ya,yine de hala aklımı kurcalıyor.
Geneline ilişkin bir şey söyleyemeyecek kadar kafam karıştı ama bu karışıklık ayrı bir mükemmeldi. Siz siz olun filmi anlamaya çalışmayın bence..
2 yıldan fazla önce
heheka profil resmi
heheka
Öncelikle filmi kesinlikle sakin bir kafayla izlemenizi tavsiye ederim.Çok güzel ayrıntılarla doldurulmuş bir kurgusu var ve işlenişi,anlatım dili ise çok farklı.Sonunda herşeyin açıklandığı filmlerden değil izleyicinin yorumuna bırakılan düşünülmesi istenen özgün bi senaryosu var.Aşka farklı bi bakış açısı getirilmiş.Seçimler,tereddütler..Kesinlikle basit bir dram yada basit bir aşk filmi değil.
neredeyse 3 yıl önce
cimcini profil resmi
cimcini
Film bittiğinde kısa kalmıış dedim. Sonradan bir kısa filmden ilhamla çekilmiş olduğunu öğrendim. Aşk üzerine bir film. Çok yorum okudum ve çoğu yorumda insanları etkilediğini gördüm. Film ilginç bir kurguya sahip. Kötü bir kurgu diyemem. Benim naçizane fikrim, biraz acemice. Aşk çok hassas bir konu. Hem edebiyat, hem sinema olarak anlatılması en karmaşık duygu. Karşıda beğenmek isteyen bir seyirci var. Çoğu seyirci bir sanat yapıtını bitirdiği zaman, kendinde bir duygu patlaması yapmasını ister ya da ben öyleyim; bu patlamayı yaşayamadım. Belki farklı bir yönetmenin elinden çıksa yaşatırdı. Aşkı anlatırken, alt mevzular; ölüm, çaresizlik, hayatın içindeki kayboluş, yitmişlik gibi duygularında beraber anltılmasını bekliyorum. Aşk filmleri benim için ya çok klişe, ya çok arabesk, ya çok romantik, ya da sıradan oluyor. Bu film arada kalmış. Kieslowski gibi bir yönetmen bu filme ekleyeceği tahmin edelemeyecek bir sonla, tüm mekanı da ekleyerek derinşetireceği bir senaryo ile, Trier gibi bir yönetmen bitmeyen sembollerle, Haneke gibi bir yönetmen tamemen bilinç altımızı işin içine katarak, Woddy Allen gibi bir yönetmen, belki espirili, belki Yunan Trajedisine yakışır bir sonla- bu arada filmde Yunan mitolojisine bir gönderme var orpheus ve eurydice'nin hikayesi- Bertolucci tamamen sanatsal, sadece bir kareyle benim istetiğim duygu patlamasını verebilirdi. Çok uzattım. Film kötü değil; daha iyi olabilirdi diyerek özetlemeliyim :)
3 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
tam bir mayinli bolge filmi...
3 yıldan fazla önce

Reconstruction filmini beğenenler

Reconstruction filmi hakkında ilgi çekici içerikler