Rembetiko (1983) afişi

Rembetiko (1983)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
Yunanistan
Süresi
110 dakika
Elifimou 1923 Yılı bir İzmir gecesi. Bir Rum Meyhanesinde şarkı söyleyen Adriananın sahneden iner inmez doğum sancıları tutar ve o gece kızı Marika dünyaya gelir. Daha sonra Mübadele kararının çıkması ile , Marika ve ailesi diğer rumlarla beraber zorunlu olarak Yunanistana göç ederler. Ailesi Yunanistana göç eden tüm Anadolu Rumları Yunanistanda dışlanır ve hor görülürler. Pirede sefil barakalarda yaşamaya çalışırlar. Daha sonra annesi gibi bir rembetiko şarkıcısı olan Marika özlemlerini, dışlanmışlıklarını, hüzünlerini ve sefaletlerinin acısını, rembetiko şarkıları ile tüm dünyaya haykırır.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

otekiben profil resmi
otekiben
atlaya zıplaya ilerleyen gişe işi bir dram. kötü denilemez ama başarılı demek de zor benim açımdan. ilgiyle izleten ama onca dokunaklı olaya rağmen etkileyemeyen bir çerezlik.
aslında film marika üzerine ama arka plana o kadar çok şey sığdırmaya çalışınca dağılmış gibi. yunanistan'ın tarihi, filme ismini veren rembetiko, mübadele, dünyada dönemin siyasal gelişmeleri vs...vs...
son olarak, aralara neden siyasal tarihten görüntüler serpiştirmişler anlamadım. döneme ışık tutma olayı bu kadar basit mi!
0
1 yıldan fazla önce
Elifimou profil resmi
Elifimou
Yunan müziklerini seven, merak eden aşina olan herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film. Bir süre sonra kendinizi onlarla Thomas'ın yerinde hissedeceksiniz. Ya sou vre Rembetiko :)
1
2 yıl önce

Rembetiko filmini beğenenler

Rembetiko filmini izlemek isteyenler

Rembetiko filmini içeren raflar

Rembetiko filmi hakkında ilgi çekici içerikler

^ En üste dön