Unutulmaz Titanlar (Remember the Titans) (2000)

Unutulmaz Titanlar (2000)Remember the Titans

Puan 8.3 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
113 dakika
59
1
163
74
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Muazzam bir kurgu. Kusursuz anlatım. Metaforlar, semboller havada uçuşuyor. Gerçekten adamları tebrik etmek lazım. Kendi kültürlerini korumayı, özgün olmayı çok iyi başarıyorlar. Bunu yazarken özgün bir Türk sineması olmamasına üzülüyorum evet tüm filmlerimiz ya Fransız ya Amerikan sinemasına, dizilerimiz de Asya ve Latin Amerikan dizilerine öykünüyor inkar etmeyeceğim. Tarihlerini bile hikaye içinde anıyorlar. Bunu toplumlarını, uluslarını yücelten filmlerden çok farklı şekilde yapıyor. Evet Amerikan sineması bariz Hollywood ama öyle etkileniyorsunuz ki. Diktatörlüğü anlamlı bir şekilde kullanmak. Askeri disiplin, revize edilmiş bir demokrasi anlayışı, kendi politikasını takıma dayatmak. Hiç şüphesiz filmin en güçlü aforizması "Düşünceler liderlerin eseridir" Aslında takımın adının Titanlar oluşu yunan mitolojisindeki tanrılar tarafından yenilen titanları anımsatıyor ki filmin içinde bu tam tersi bir hikaye ile anlatılıyor. Titanların tanrılara karşı kafa tuttuğu aktarılıyor gençlere tabi bunu kibir olarak yorumlarsak trajik hata ortaya çıkar ki başlarına gelen uğursuz olayın da nedeni olarak görülebilir ama burada bu isim tarihi bir döküman. Demek ki liderin kriz anlarında yönettiği kitleyi kontrol edebilmesi için söylediği bir yalandan farksız. Bu da koçumuzu bir Diktatör yapar. Gettysburg, siyah ve beyazların birlikte savaştıkları ve omuz omuza öldükleri bir savaş ve siyasi arka planını görmezden gelirsek aynı topraklara gömülmeyi hak etmek durumu ortaya çıkar. Onurla savaşmak ölümü bile güçlü kılar. Onurlu olabilmek için de birey, tüm insanları eşit görmelidir. Bireysel olan gurur, toplumsal olan onurdur bence. Demek ki bireysellik hata yapmaya götürür ve telafi edilemez ama topluca yapılan hatayı herkes üstlenirse hatanın boyutu indirgenir, mücadele etmek kolaylaşır bir silah daha toplumsal, sınıflar arası savaşıma katılmıştır.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Stranger profil fotoğrafı
Stranger
Coach carterla benzer film ama konusu farklı. Konusu ırkçılık üzerine. Siyah ve beyaz çocukların beraber bir takım olmaya çalışması. Motive eden bir film.
error_outline
3 yıldan fazla önce
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Çok kaliteli bir yapım. Yaşadıkları duyguları sizinde yaşayacağınız kadar içten bir film. Saha içinde ve saha dışında ırkçılık ve futbol mücadelesi veren insanların büyük hayat hikayesi. Gerçek olmasıda etkileyiciydi. Irkçılık filmlerinin vazgeçilmezi Denzel Washington başroldeydi harika bir performans sergiledi. Genç Ryan Gosling'i de görmek güzeldi.
error_outline
7 yıldan fazla önce
lews profil fotoğrafı
lews
Superbowl gazıyla Amerikan Futbolu filmi ararken buldum , dalında en iyi filmlerden biri , insanın içini ısıtan insanlık dolu müzikleriyle eğlendiren süper bir film=)
error_outline
7 yıldan fazla önce
melihkaya profil fotoğrafı
melihkaya
bazı filmler hissettirir buda oyle bır fılmdı guzel oyunculuklar ve senaryo
error_outline
7 yıldan fazla önce
yabann profil fotoğrafı
yabann
Çok güzel bir film . Tavsiye ederim arkadaşlar iyi bir ırkçılık filmi .
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce