Bir Rüya Için Agit (Requiem for a Dream) (2000)

Bir Rüya Için Agit (2000)
Requiem for a Dream

Puan Like 8.6 / 26 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
102 dakika
TAGUT Uyuşturucu bağımlısı bir genç ve televizyondaki yarışma programına umut bağlamış annesinin trajedisi,Aronofsky’nin kendine has sinema dili ve görsel tavrıyla anlatılıyor.

Yorumlar

M.Naci profil resmi
M.Naci
Geçici heveslerin kapı araladığı bağımlılıklar ve bunların bıraktığı kalıcı hasar.. Muhteşem bir film. Etkisinden çıkmak oldukça zor. Film uyuşturucu ağırlıklı olsa da aslında bağımlılık dediğimiz şeyin sadece uyuşturucu bağımlılığından ibaret olmadığını da gösteriyor. Bunlar öyle bağımlılıklar ki farkında olmadan etkisi altına alıyor. Bu zamana kadar kaç kere televizyona veya yemeğe olan bağımlılığınızı düşündünüz? Atıştırmalar olmadan geçirdiğiniz bir günü hayal edin ya da televizyon izlemediğiniz bir günü.. Film öyle bir etkiye sahip ki hayatınızı sorgulamanıza sebep oluyor. Her türlü bağımlılığı, uğruna vazgeçtiklerimizi ve en az bir o kadar daha göze aldığımız sayısız kaybı gözler önüne seren bir yapım. Tüm bunların dışında filmi bu kadar etkili kılan şeylerden biri de tabi ki oyunculuklar. Özellikle Ellen Burstyn kelimelerle ifade edilemez. Hayatım boyunca gördüğüm en ama en sağlam oyunculuklardan birini izledim. Oynadığı her sahnede hayranlığım katbekat arttı. Gerçekten tebrik etmek gerekiyor. Aday olmasına rağmen o yıl oscar alamaması bence saçmalığın dibi. Bu kadına değil oscar sırf bu oyunculuk için Nobel verseler yeridir. Filmin bence açık ara farkla yıldızıdır kendileri. Bir diğer ayrıntıya geçecek olursak efsane müziklere ve geçiş sahnelerine sahip bir yapım. Filmin soundtrack'ını ilk duyduğunuz anda "Ya bu müzik burdan mı çıkmış?!" diye şaşırabilirsiniz. Geçiş sahneleri dışında zaman ve mekan üzerine ufak oynamalarla muhteşem açılar yakalamayı başarmışlar. Size şöyle söyliyim izlerken tadına doyulmaz bir haz veriyor. Ayrıca aynı anda çift açı kullanılan sahneler de filme güzel bir aroma katmış diyebilirim. Ne kadar geç kalmışım, neden bu kadar çok beklettim diye diye başımı duvarlara vurduğum efsane bir film daha oldu.. Mutlaka izleyin! İzlettirin!
1 yıldan fazla önce
TheBride profil resmi
TheBride
Filmi izlemden önce kitabını okumuştum. Kitabı çok etkileyiciydi ve bence film de kitabı kadar başarılı. Uyuşturucu bağımlılığını ve sonuçlarını çok etkileyici bir şekilde gözler önüne seriyor. Filmi izlemeden önce kitabını okumanızı tavsiye ederim.
1 yıldan fazla önce
teletabi profil resmi
teletabi
Senden o kadar nefret ediyorum ki Requiem for a Dream. Az önce kafamda yaptığım küçük hesaplara göre en nefret ettiğim 3. filmsin. Sadece şişirilmiş bir balonsun, aldığın övgülerin hiçbirini haketmiyorsun. Kendi çapında bir konuya tutunmuşsun ama onu da işlemeyi becerememişsin. Tüm nöronlarım ağladı seni izlerken, uç beyinim senin gibi sahip olmaz olsun bana böyle tercihler mi yaptırıyorsun dedi. Sinir sistemimi üzmemek adına bir daha karşıma çıkma Requiem for a Dream.
1 yıldan fazla önce
Hollyy profil resmi
Hollyy
Efsane müzikler,muhteşem oyunculuklar ve insanı derinden etkileyen bir hikaye. Ellen Burstyn in 2001 yılında Requiem for a Dream deki oyunculuğuyla Oscar a aday olup müthiş oyunculuğuyla ödül alamamasıda enteresan.
1 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Muhteşem bir filmdi. Yapım yılına göre gerçekten harika. Ama dikkatimi çekti. 2000 yılında genelde harika filmler ortaya çıkmış :) özellikle 98-203 arası. hala tadı damağınızda hala izletiyor kendilerini Bu da onlardan biri.
1 yıldan fazla önce
FairyTalee profil resmi
FairyTalee
film tek kelimeyle harıka.insanın içine işliyor. her yerde duyduğumuz bu muhteşem müziğinde nerden geldiğini öğrenmiş oldum.
2 yıl önce
seraytaylan profil resmi
seraytaylan
dedikleri kadar varmış dediğim film. herkes izlemeli. hele ki son sahneleri gerçekten çok çarpıcıydı
2 yıl önce
hexagon profil resmi
hexagon
film verdiği mesajlar açısından çok çarpıcı ancak sekanslar gerçekten çok yorucuydu..
2 yıldan fazla önce
filminator profil resmi
filminator
dram yazmışlar ama bu bildiğin testere serisi gibi, zor bitirdim filmi
2 yıldan fazla önce
ahmetsoydan profil resmi
ahmetsoydan
Oyuncu performansları ve sinematografi açısından muazzam keza konu bakımından da çok çarpıcı olup uzun süre etkisinde bırakabilecek film.
2 yıldan fazla önce
Feedback profil resmi
Feedback
birileri iyi dedi diye iyi olan film. efsanelik bir durum yok kesinlikle.. Sıradan vasat bir film.
2 yıldan fazla önce
birtank profil resmi
birtank
İşlenilen konu hayattan ders çıkarıcı nitelikte ama izlerken bayağı rahatsız oldum psikolojim bozuldu :)
2 yıldan fazla önce
knglc profil resmi
knglc
şu film nasıl sevilmez uyuşturucuyu en gerçekçi şekilde ortaya koyan efsane film
2 yıldan fazla önce
muratalkas profil resmi
muratalkas
Abartmayınnnnnız lütfen... İzlesende olur izlemesende. Oyuncular hatrına 6/10
2 yıldan fazla önce
mcan543 profil resmi
mcan543
kamu spotu gibi film be. neyini sevdiniz bunun?
neredeyse 3 yıl önce
Asli. profil resmi
Asli.
enfes bi film! sahne geçişleri, müzikler, oyunculuklar ve Jared Leto müthişti. yönetmene ve sinema tekniğine hayran kalmamak elde değil. neden bu kadar geç kaldım izlemek için bilmiyorum. defalarca bıkmadan izleyebileceğim kült filmlerden biri artık. filmi izlerken anlamlandıramadığınız bi duygu kaplıyor içinizi, diken üstünde hissediyorsunuz; huzursuz, rahatsız, sanki müziklerin her bir notası diken gibi batıyor vücudunuza. küvetteki çığlık, nezarethanedeki çıldırış... Ve yansıttığı şey -hayatınıza bi anlam katmak- aslında hepimizin farklı yollarla yaptığı bir şeyi ifade ediyor. hepimiz, yarın sabaha uyanmak için bir sebebimiz olsun istiyoruz ve bunun için çabalıyoruz. insanlar bize tavsiyeler veriyorlar sonuçlarını düşünmeden, bi insan hayatının ne hale gelebileceğini düşünmeden. hepimiz ailemizin gözünde iyi görünebilmek için çabalıyoruz. hepimiz bazen bataklığa sürükleniyor ve yanımızdakiyle debeleniyoruz o karanlık çukurda. ve en sonunda hepimizin geldiği nokta müthiş bir sahneyle anlatılıyor filmin sonunda. o ilk ana dönmek istiyoruz; varlığımızın ilk anına, masumluğumuza, her şeyden habersiz huzurla yaşadığımız o küçücük yere; cenin pozisyonumuza...
neredeyse 3 yıl önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Resmen yıkıldım şu an ne iştah kaldı sahur için ne moral kaldı bende. Muazzam bir yapım. Oyunculuklardan, tekniğine; yönetmenliğinden, senaryosuna. Defalarca izlenimeyi hak ediyor tabi tekrar izlmeyi kaldıracak bir psikoloji kaldıysa. İnsan ancak bu kadar kötü duruma düşer hayat ancak bu kadar berbat bir hal alabilir. Diyecek daha fazla söz kalmadı bende etkisi altından kurtulmam günler alacak.
3 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Beklentisiz izlemiştim açıkcası ama gerek senaryo olsun gerek oyunculuklar çok başarılıydı. Bir de meşhur soundtrack i va tabi.
3 yıldan fazla önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
Beyne kazınan müziğiyle,bağımlılığın görünen ve görünmeyen gerçeklerini en sert haliyle yüze vuran sahneleriyle izleyiciyi etkisi altına alan bir baş yapıt...
3 yıldan fazla önce
starch profil resmi
starch
Toplumsal yaraları eşelemiş, iyi de etmiş. Sinemasal açıdan kullandıkları teknik çok kıymetli olmalı. Can alıcı konuyla da yoğurulunca; ortaya çok etkileyici, mükemmel bir film çıkmış. Alkışı hak ediyor. Herkes izlemeli..
3 yıldan fazla önce
psykhe profil resmi
psykhe
etkileyici ... müzikleri , senaryosu , oyuncuları
3 yıldan fazla önce
eness profil resmi
eness
bu film dram da baş yapit sürükleyici müzikleri günümüz programlarına kadar kulanılan harika bir film aşırı tavsiye ederim
3 yıldan fazla önce
MehmetCanOzturk profil resmi
MehmetCanOzturk
youtube' sacma sapan her videonun arkasına koydukları müziği buldum :D Jared abimiz sevdiğimiz bir abimizdir. Film çok güzelmiş izlemek için geç kalmışım
3 yıldan fazla önce
Numenor profil resmi
Numenor
Bir hayat nasıl sönüp gider sorusunun direkt cevabı bu filmdir. Dolandırmadan yalın ve çarpıcı gerçeklik. Sinema eğlendirmenin, zaman geçirmenin yanı sıra bazen de hayati mesajlar içermelidir, bu film de onun kanıtlarındandır. İzlenmelidir, izletilmelidir..
3 yıldan fazla önce
.CAN. profil resmi
.CAN.

JARED LETO
neredeyse 4 yıl önce
alperdemir profil resmi
alperdemir
filmin insanı geren o müziği için bile izlenmeye değer.
neredeyse 4 yıl önce
alidogan profil resmi
alidogan
Aronofsky'nin çekim teknikleri, Ellen Burstyn'in harika oyunculuğu ve Clint Mansel'in müzikleri ile defalarca izlenebilecek çok iyi bir film. 29.10 itibariyle IMDB'de 80. sırada...
neredeyse 4 yıl önce
ahmtcvdr profil resmi
ahmtcvdr
Yok böyle bir film
neredeyse 4 yıl önce
KoreAskeri profil resmi
KoreAskeri
Oyunculuklar harika mesajı gerçekten sert bir şekilde insanın gözüne soka soka veriyor film ancak anlattıklarının tam tersine doğru da bir yönelim yaratabiliyor insanda. Tehlikeli.
neredeyse 4 yıl önce
ironman profil resmi
ironman
keşke sigaraya başlamadan önce izleme imkanım olsaydı belki sigaraya başlamazdım diye düşündüren film
4 yıl önce
feridun profil resmi
feridun
tanrıkentle birlikte beni en çok etkileyen filmdir inanılmaz senaryo inalmaz oyunculuklar muhteşem bir başyapıt daha ne diyebilirim ki ellen burstyn olağanüstü oyunculuk sergilemiştir
4 yıl önce
ruzgar723 profil resmi
ruzgar723
madde bağımlısı çocuklara izletilebilmeli..
4 yıl önce
EmreA. profil resmi
EmreA.
Darren Aronofsky'den etkisi kalıcı filmlerinden.. Hassas bir yapıya sahipseniz yasama sevinicinizi fazlasıyla sömüren bir film izledikten sonra bol bol neşe depolamalı :)
4 yıl önce
neway profil resmi
neway
Bu film için yapılmış bir yorum dikkatimi çekmişti zamanında. 'Kapkara bir başyapıt.' sanırım işin özeti bu
4 yıl önce
Feyzagul profil resmi
Feyzagul
bu filmin yönetmeni oyuncuları senaryosu harika...Çok etkileyici bi film.
4 yıldan fazla önce
AriGold profil resmi
AriGold
müziği yıllardır haber vtrlerinde ve her türlü klipte hunharca kullanılan film. kim ajitasyon yapmak istese hemen bu filmin müziğini kullanıyor:) film ise çok etkileyici ama fazla karanlık ve dramatik olduğu için içim kararır diyenler uzak dursunlar.
4 yıldan fazla önce
TheSerpilD profil resmi
TheSerpilD
Ben filmin işleyişini beğenmedim. anlatmak istedikleri çok iyi ama film çok rahatsız edici sevemedim ben bu filmi
4 yıldan fazla önce
silwenia profil resmi
silwenia
Mutlaka izlenmsi gerektiğini düşünüyorum özellikle de ergenlik döneminde
4 yıldan fazla önce
TAGUT profil resmi
TAGUT
İzlesende olur izlemesende,boş bir vaktinde izleyecek güzel bir film bulamadıysan tavsiye edilir...
4 yıldan fazla önce

Requiem for a Dream filmini beğenenler

Requiem for a Dream filmini içeren raflar

Requiem for a Dream filmi hakkında ilgi çekici içerikler