Restorasyon (Restoration) (1995)

Restorasyon (1995)
Restoration

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
117 dakika
starch 17. yy. İngiltere’sinde lüks ve sosyete düşkünü doktor Robert Merivel Kral II. Charles’ın güvenini kazanıp onun yanında kendine bir yer edinir. Kraliçenin şüphelerine önlem olarak ve bir ünvan ile arazi karşılığında Kral ondan metresi Celia ile evlenmesini ister. Ancak kralın yasaklamasına rağmen Celia’ya olan arzusunu yenemeyen Merivel saraydan kovulur. Böylece herşeyini kaybeden doktor, ‘kara veba’nın ele geçirdiği sokaklarda asıl mesleğine geri döner.

Yorumlar

kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Akıl çağında yaşayan aptal aristokratların bile hayat kurtardığı, borç ödediği, vefalı insanlar gibi gösterildiği romantik bir film. Aşkın yıpratıcılığı ile sevginin bağlayıcılığı tartışılıyor. Deliliğin şanssızlık ile kardeş olduğunu ve ana sebeplerinin fakirlik ve terk edilme olduğunu söylüyor ama deliler, hastalar ve sağlamlar birbirinden ayrılmıyor. Aynı yerde karantinaya alınıp aynı yerde ölüme terk ediliyorlar. Sahneler ile bu durum çok uyuşuyor. Şans tanrıdan beklendiğinde gelmiyor ancak aristokratlar tarafından aptal yerine konulan bir hekim insanlara bir şans tanıyor ve onlara inanarak bunu başarıyor. Onları terk etmiyor. Aristokratlarla birlikte yaşarken bu konuda duyarsız olan biri fakirken daha yardımsever ve insanlığa aç bir hale geliyor. Terk etmek sözü çok fazla yere temas ediyor. Terk edildiği için deliren bir kadın hasta olarak görülüyor, terk edildiği için tükenen bir adam kendine gelemeyecek gibi hissediyor, ancak hayatın terk edilişi onun bu kavramı farklı algılamasına yol açıyor ve insanları terk etmek istemiyor. Büyük Londra yangınının başlamasına sebep olan fırın filmin başlarında dahice gösteriliyor ve tarihi bilen insanların yüzünde tebessüm uyandırıyor. Eğer Merivel gibi bir insan yaşamış olsaydı belki de hastalar ya da deliler bir şans sahibi olacaklardı. Böylece sağlamlar da sonradan delirmeyecek, yoksullaşmayacaklardı. Terk edilmek ile başlar her şey sloganı güzel bir yere evriliyor. Kaybetmek en büyük korkumuz ama umut en büyük silahımız. İnancı terk edersen de aynı yıkımı yaşarsın. İnancın inançsızlık bile olsa. Ama dostunu terk etmeyen, kızını terk ettiğini düşünen bir adamdan da korkamazsın. Çünkü böyle biri kaybetmez. Onun için umut hep vardır. Kurgusal bir karakterle monarşistlerin aptallığını aktarmış oluyorlar ama aşk ve sevgi yarıştığında sevgi kazanıyor. Aşk belki de terk edilmesi gereken bir inanç..
9 ay önce
starch profil resmi
starch
Çekimler, oyuncular olağanüstü başarılı. Mekan. dekor ve kostümler de güzel. İzlemek isteyenler bu güzel biyografik hikayeyi ertelemesin..
neredeyse 3 yıl önce

Restoration filmini beğenenler

Restoration filmini içeren raflar

Restoration filmi hakkında ilgi çekici içerikler