Salo ya da Sodom'un 120 günü (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1975) afişi

Salo ya da Sodom'un 120 günü (1975)
Salò o le 120 giornate di Sodoma

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Suç, Absürt, Kült
Ülke
İtalya
Süresi
116 dakika
Blacklion Olaylar 1944 yılında Nazi Almanya'sının kontrolünde Kuzey İtalya'da kurulmuş kısa ömürlü bir kukla devlet olan Faşist Salo Cumhuriyeti'nde geçer. Şehrin ileri gelen seçkinlerinden dört sefih 9 kız 9 da erkek 18 genç insanı yakalayıp bir şatoya kapatırlar. Beraberlerindeki 4 yaşlı fahişe ile birlikte bu genç kölelere bir dizi fiziksel, ruhsal ve cinsel işkence uygularlar.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

teletabi profil resmi
teletabi
Verilen mesajı tam algılayamamamın sebebi ya düzgün bir şekide işlenmemiş olması ya da geri zekalı olmam, sanırım ikinci seçenek daha olağan. Filmin çoğumuzu bu kadar rahatsız etmesinin sebebi ise pata küte tabu olan konuların üzerine gitmesi, böylece empati mekanizmamız maksimum çalışıyor ve filmi izlemek gerçekten psikolojisini yoruyor insanın. Bunun dışında tuhaf kahkaha atan amca sürüsü ve Banu Alkan kılıklı hikaye anlatıcı kadın kabuslarıma kaçacak diye çok korkuyorum. Filmin en rahatsız edici ögesi o Banu Alkan ve şaşı amcaydı bence.
1
2 ay önce
Astronom profil resmi
Astronom
pasolini, eros üçlemesi filmlerinde (ıl decameron – 1971, ı racconti di canterbury – 1972, ıl fiore dele mille e una notte – 1974), cinselliği hayatın rutini içerisinde toplumca yasaklanmış yaşamın içerisinden bir olgu gibi ele alırken, bu filmde provokatif bir biçimde ele alır.

salo’nun rahatsız ediciliğin sınırlarını zorladığı yapısının insanoğlunda gerçekten yer alan korkunç şeyleri anlatabilip anlatamadığı ya da sert bir faşizm eleştirisi olup olmadığını tartışmaya başlamadan önce başat öğesi olan “iktidar etme” olgusu üzerinde durmamız gerekiyor. çünkü filmde bu olgunun işleniş biçimi her ne kadar yerindedir ya da değildir tartışılır olsa da filmin çıtasını oluşturur.
0
5 ay önce
mhtpackgz profil resmi
mhtpackgz
İzlediğim en rahatsız edici filmdi yönetmeni filmden sonra kendi arabasıyla ezip öldürmüşler sanırım
0
1 yıl önce
alicewakeup profil resmi
alicewakeup
merhaba ben psikolojisi bozulmuş gibi :)
1
1 yıldan fazla önce
Femmefatale profil resmi
Femmefatale
Ömrünün yarısını hapishanede yarısını akıl hastanesinde geçiren ve sadizme ismini veren Marquis de Sade'in aynı isimdeki kitabından uyarlanan bir film. Böyle söyleyince fazla ilgi çekici geliyor biliyorum ama Srpski yada The Human Centipede'i çerezlik olarak izleyen bana bile ağır geldi. Düşünün ki 1785 de yazılan kitap şiddet ve sadizm dozu oldukça azaltılmış şekilde 1975'de film yapıldığında bu güne kadar yapılmış en rahatsız edici film olarak nitelendiriliyor.
0
1 yıldan fazla önce
uysalherif profil resmi
uysalherif
Yönetmeni sapkınlık ile suçlayanları ben anlamıyorum. Tamam filmdeki sahneler midenizi bulandırdı ama filmi izlerken nerenizle izliyorsunuz anlamak güç. Film ne anlatıyor, neden böyle bir şeye kalkışılmış azıcık çalıştırın be şu saksıyı.
2
neredeyse 2 yıl önce
gangrel profil resmi
gangrel
Açıkçası izlemek için sağlam mide, iyi sinirler ve sabır gereken filmlerden. Sınırları zorluyorlar işte bir bu bir de sırpski film.
1
2 yıldan fazla önce
Lioness profil resmi
Lioness
Hayatımda bu kadar iğrençliği bir arada görmedim... Resmen öğüre öğüre izledik :/
0
2 yıldan fazla önce
ENeMyPeAcE profil resmi
ENeMyPeAcE
Ne kadar sapkınlık varsa bu italyanlarda zaten.. uzak durun psikoloji bozar
1
2 yıldan fazla önce

Salò o le 120 giornate di Sodoma filmini beğenenler

Salò o le 120 giornate di Sodoma filmini izlemek isteyenler

Salò o le 120 giornate di Sodoma filmini içeren raflar

Salò o le 120 giornate di Sodoma filmi hakkında ilgi çekici içerikler

^ En üste dön