Yedi Samuray-Kanli Pirinç (Shichinin no samurai) (1954)

Yedi Samuray-Kanli Pirinç (1954)Shichinin no samurai

Puan 9.4 / 10
Senin Puanın
Etiketler Kült, Sanat Eseri, Aksiyon
Yönetmen
Dil
Japonca
Ülke
Japonya
Süre
207 dakika
177
1
376
172
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Oysa ki tek gayeleri kendi onurlarını korumak olan 7 soylu savaşçı kalkıp bir de koca köyü korumaya kalkışıyorlar..7 farklı karakter...En çok Kikuchiyo 'yu beğendim muzip bi mizaca sahip :) Birlikten kuvvet doğar sözünü kim inkar edebilir ki...Alın size mis gibi samuray filmi
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Dönemine göre değerlendirirsek, oldukça gerçekçi olmuş. Kişiler, mekan o kadar gerçek ki bir yerden sonra film olduğunu unutuyorsunuz. Dönemin küçük yerleşkeleriyle ilgili gayet bilgilendirici olduğunu da eklemek lazım. Gerek kıtlık gerekse eşkıya baskınları altında geçen bir hayat nasıl olurdu diye düşünmeden edemiyor insan. Hâlâ da var böyle hayatlar. Tabii şimdi bu tarz konularda çeşitli belgesellere rastlamak mümkün. Ama kendi yıllarında böyle yaşamlara ışık tutması da izleyiciye yaşattığı heyecanın yanında önemli.Ayrica zamanında filmlerde kullanılan tekniklerin pek çoğunu bir filmde toplayarak bir ilke de imza atmış Kurusowa. Çekim maliyetlerinin düşürülmesi için sette çekilmesi istenen filmin gerçeklik hissini arttırmak amaciyla filmin Izu yarımadasında çekilmesinde ısrarcı olmuş. Hakli olarak gerçek bir setin oyuncuların performans kalitesini arttıracağını düşünüyormuş çünkü. Prensipleri olan adamlara bayılıyorum. Her işte olduğu gibi, sinemada da bu tür adamlardan kaliteli işler çıkıyor. Suresi caydırıcı olabilr ama mutlaka izleyin.
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
Celestine profil fotoğrafı
Celestine
Efsane.
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
PorcoRosso profil fotoğrafı
PorcoRosso
Sinema tarihinin en çok uyarlaması yapılan filmlerinden. Hiçbiri onun gibi olamadı, olamayacak da. 10/10
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
Sekyazar profil fotoğrafı
Sekyazar
Filmin süresi köyün içinde cephelere koşturarak geçiyor.
error_outline
5 yıldan fazla önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Aynı filmin western versiyonu da bulunmaktadır. The Magnificent Seven olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. İzlemenizi öneririm.
error_outline
6 yıldan fazla önce
Senemini profil fotoğrafı
Senemini
Normalde bu tarz filmler ilgimi cekmese de imdb puani yuzunden izledigimi itiraf etmek isterim. Ama izledikten sonra filme bakisim degisti, 1950'lerde boyle bir is cikarmak takdire sayan diye dusunuyorum. Biraz abartili bulsam da hic garipsemedigim oyuncular ve performanslari-ozellikle oradan oraya ari gibi kosturup duran sevimli koyluler-ve yonetmenin filme kattigi yorum gercekten basarili. İzlemenizi tavsiye ederim.
error_outline
6 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
kurosawa ustanın bu filmi ders niteliğinde. uzun mu uzun eski mi eski klasik mi klasik.
error_outline
6 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Harika bir film. 60 yıl önce çekilmiş olmasına ve bu kadar uzun bir film olmasına rağmen rahatça ve keyifle izliyor insan.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
yabann profil fotoğrafı
yabann
1954 yılında 2 milyon dolar bütçe ile çekilen bu film Dünya klasiklerinin en iyilerinden biridir.. 60 yıl önce cekilmesi ve iinde barındırdığı ders ile günümüze uyarlansa çok beğenileceğine inandığım bir film . Mutlaka izlemelisiniz .
error_outline
neredeyse 7 yıl önce