Yedi Samuray-Kanli Pirinç (Shichinin no samurai) (1954)

Yedi Samuray-Kanli Pirinç (1954)
Shichinin no samurai

Puan Like 9.4 / 12 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Kült, Sanat Eseri, Aksiyon
Yönetmen
Ülke
Japonya
Süresi
207 dakika
eminuk profil resmi
eminuk
Dönemine göre değerlendirirsek, oldukça gerçekçi olmuş. Kişiler, mekan o kadar gerçek ki bir yerden sonra film olduğunu unutuyorsunuz. Dönemin küçük yerleşkeleriyle ilgili gayet bilgilendirici olduğunu da eklemek lazım. Gerek kıtlık gerekse eşkıya baskınları altında geçen bir hayat nasıl olurdu diye düşünmeden edemiyor insan. Hâlâ da var böyle hayatlar. Tabii şimdi bu tarz konularda çeşitli belgesellere rastlamak mümkün. Ama kendi yıllarında böyle yaşamlara ışık tutması da izleyiciye yaşattığı heyecanın yanında önemli.Ayrica zamanında filmlerde kullanılan tekniklerin pek çoğunu bir filmde toplayarak bir ilke de imza atmış Kurusowa. Çekim maliyetlerinin düşürülmesi için sette çekilmesi istenen filmin gerçeklik hissini arttırmak amaciyla filmin Izu yarımadasında çekilmesinde ısrarcı olmuş. Hakli olarak gerçek bir setin oyuncuların performans kalitesini arttıracağını düşünüyormuş çünkü. Prensipleri olan adamlara bayılıyorum. Her işte olduğu gibi, sinemada da bu tür adamlardan kaliteli işler çıkıyor. Suresi caydırıcı olabilr ama mutlaka izleyin.
6 ay önce
.Simurg profil resmi
.Simurg
Efsane.
1 yıldan fazla önce
PorcoRosso profil resmi
PorcoRosso
Sinema tarihinin en çok uyarlaması yapılan filmlerinden. Hiçbiri onun gibi olamadı, olamayacak da. 10/10
2 yıldan fazla önce
Sekyazar profil resmi
Sekyazar
Filmin süresi köyün içinde cephelere koşturarak geçiyor.
3 yıldan fazla önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Aynı filmin western versiyonu da bulunmaktadır. The Magnificent Seven olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. İzlemenizi öneririm.
4 yıldan fazla önce
Senemini profil resmi
Senemini
Normalde bu tarz filmler ilgimi cekmese de imdb puani yuzunden izledigimi itiraf etmek isterim. Ama izledikten sonra filme bakisim degisti, 1950'lerde boyle bir is cikarmak takdire sayan diye dusunuyorum. Biraz abartili bulsam da hic garipsemedigim oyuncular ve performanslari-ozellikle oradan oraya ari gibi kosturup duran sevimli koyluler-ve yonetmenin filme kattigi yorum gercekten basarili. İzlemenizi tavsiye ederim.
neredeyse 5 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
kurosawa ustanın bu filmi ders niteliğinde. uzun mu uzun eski mi eski klasik mi klasik.
5 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Harika bir film. 60 yıl önce çekilmiş olmasına ve bu kadar uzun bir film olmasına rağmen rahatça ve keyifle izliyor insan.
5 yıldan fazla önce
yabann profil resmi
yabann
1954 yılında 2 milyon dolar bütçe ile çekilen bu film Dünya klasiklerinin en iyilerinden biridir.. 60 yıl önce cekilmesi ve iinde barındırdığı ders ile günümüze uyarlansa çok beğenileceğine inandığım bir film . Mutlaka izlemelisiniz .
5 yıldan fazla önce