Hasta (Sicko) (2007) afişi

Hasta (2007)
Sicko

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Belgesel, Gerçekçi
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
123 dakika
Ricky.McFloyd Michael Moore'un yazıp yönettiği, aynı zamanda oynayıp yapımcılığını da üstlendiği bu bağımsız film ABD'deki sağlık sistemini eleştirmektedir. (İngilizcede sick (hasta) sözcüğünden türetilmiş argo bir sözcük olan "Sicko", "tehlikeli akıl hastası", "sapık" anlamında kullanılmaktadır.) Daha önce de Bowling for Columbine belgeseli ile şiddetin Amerikan kültüründeki etkilerine, Fahrenheit 9/11 belgeseli ile de İkiz Kuleler'e yapılan terörist saldırılara farklı bir bakış açısı getiren Oscar ödüllü yönetmen, eylem adamı Michael Moore bu belgesel filminde de dikkatleri ABD'deki sağlık sisteminin olumsuz yönlerine çekmektedir. ABD'deki sağlık sigorta şirketlerinin acımasızca sigortalıları istismar etmeleri, sadece kâr peşinde koşan ilaç şirketleri, şirketlerden para alan siyasetçilerin şirketlerin çıkarları doğrultusunda kararlar almaları gibi konulara değinen ve bunu yaparken sıklıkla belgeleri ve rakamları ortaya döken Moore ayrıca ABD'deki sağlık sistemini İngiltere, Kanada, Fransa ve Küba'da uygulanan kâr amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemleri ile kıyaslar. Dünyada sağlığa en fazla bütçeyi ayırmış bir ülke olan ABD'de ortalama yaşam süresinin bile bu ülkelerden çok daha düşük olduğunu da belgeler. Sigortalı oldukları halde aldıkları (veya alamadıkları) sağlık hizmetlerinden dolayı yüksek ve ödenemez faturalarla yüz yüze gelen ABD vatandaşlarından bazılarını Küba'ya götürerek bedava sağlık hizmeti almalarını sağlar. Sağlık sistemlerini kıyaslarken yine her zamanki hınzırlıklarını yaparak seyirciyi güldürmeyi de ihmal etmez. Zaten filmin tanıtım sloganı da doktorların hastalarına ara sıra sarfettikleri bir sözden alınmıştır; "Biraz canınız yanabilir!" Film ilk gösteriminin yapıldığı Cannes Film Festivali'nde çok büyük ilgi gördü ve dakikalarca ayakta alkışlandı. Film "En iyi belgesel film" dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Çeşitli yarışmalarda tam 7 ödül kazandı. 9 milyon dolara mal olan Sicko, belgesel bir film olmasına rağmen 6 ay içinde 35 milyon dolar hasılat yaptı.

Yorumlar

Philosophy profil resmi
Philosophy
Bu adamın anlatım tarzı ve sisteme karşı olan sivri dilini seviyorum. Anlatılanlar, çekilen sıkıntılar içimi karartsada hasta olmadan direk ölmek gerekiyor galiba.. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu tabiri vardır ya onu kafanızdan atın hiç bir değeri yok. Yoksul bir ülke ücretsiz sağlık, eğitim ... sağlayabiliyorken hasta olmak için özel sigortalardan izin almak gerekiyor sanırım. Tabii onlarda ceplerini para doldurma derdinde olduğu sürece yaşamak zor. Bu yol pek yabancı gelmedi nedense... Mutlaka izleyin!
2
4 ay önce
eminuk profil resmi
eminuk
Gerçekten çarpıcı bir belgeseldi. İzlerken pek çok ülkedeki sağlık sistemi hakkında bilgi sahibi olacak, bu sistemleri kendi ülkenizdekiyle karşılaştırma fırsatı bulacaksınız. Moore'un esprili yaklaşımı da böğrünüze saplanan gerçekleri sindirmenizde yardımcı olacak. Ne diyelim, ülkeler gösterişe harcadıkları parayı insanlarına gerçekten hizmet vermeye harcasaydı dünya daha adil bir yer olurdu. Gerçi bunu isteyen kim?
1
11 ay önce
iremoz profil resmi
iremoz
Harika.. Dünya görüşümü genişletti
0
1 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Moore'un spekülatif ve kimi zaman abartılı belgeselciliğine güzel bir örnek. Amerikan sağlık sisteminin üzerinde dünyadaki çeşitli örnekler ile günümüz sermaye mantığının sosyal haklar konusundaki durumunu, hayallerini, bugününü ve geleceğini tartışıyor. İşin güzel kısmı da şu bence ; Bu belgeselde yalnız ve güzel ülkemizin sağlık sisteminin geleceğini aynen görebiliyorsunuz. Günümüzde katkı payları, bireysel sigortalar, sigorta fark payları adı altında ülkemizdeki Sosyal Güvenlik sistemi yavaş yavaş devre dışı bırakılmaya amaçlanmaktadır. İleride geleceğimiz sonucu bu günden görebilmek için çok güzel örneklere sahip sicko... Haklarımıza sahip çıkmazsa, haklarımıza sahip çıkanlar elbet bulunur... Anlatılan sizin ( bizim ) hikayemizdir ... Kesinlikle izlenmeli
0
neredeyse 3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Enteresan ve çılgın haberci Michael Moore'un bizim hayaller ülkesi diye baktığımız yerdeki gerçeklikleri ortaya döktüğü belgesellerden birisi.
1
3 yıldan fazla önce

Sicko filmini beğenenler

Sicko filmini içeren raflar

Sicko filmi hakkında ilgi çekici içerikler