Hasta (Sicko) (2007)

Hasta (2007)Sicko

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Belgesel, Gerçekçi
Oyuncular
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
123 dakika
30
0
79
26
Philosophy profil resmi
Philosophy
Bu adamın anlatım tarzı ve sisteme karşı olan sivri dilini seviyorum. Anlatılanlar, çekilen sıkıntılar içimi karartsada hasta olmadan direk ölmek gerekiyor galiba.. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu tabiri vardır ya onu kafanızdan atın hiç bir değeri yok. Yoksul bir ülke ücretsiz sağlık, eğitim ... sağlayabiliyorken hasta olmak için özel sigortalardan izin almak gerekiyor sanırım. Tabii onlarda ceplerini para doldurma derdinde olduğu sürece yaşamak zor. Bu yol pek yabancı gelmedi nedense... Mutlaka izleyin!
report_problem
2 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Gerçekten çarpıcı bir belgeseldi. İzlerken pek çok ülkedeki sağlık sistemi hakkında bilgi sahibi olacak, bu sistemleri kendi ülkenizdekiyle karşılaştırma fırsatı bulacaksınız. Moore'un esprili yaklaşımı da böğrünüze saplanan gerçekleri sindirmenizde yardımcı olacak. Ne diyelim, ülkeler gösterişe harcadıkları parayı insanlarına gerçekten hizmet vermeye harcasaydı dünya daha adil bir yer olurdu. Gerçi bunu isteyen kim?
report_problem
3 yıl önce
iremoz profil resmi
iremoz
Harika.. Dünya görüşümü genişletti
report_problem
3 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Moore'un spekülatif ve kimi zaman abartılı belgeselciliğine güzel bir örnek. Amerikan sağlık sisteminin üzerinde dünyadaki çeşitli örnekler ile günümüz sermaye mantığının sosyal haklar konusundaki durumunu, hayallerini, bugününü ve geleceğini tartışıyor. İşin güzel kısmı da şu bence ; Bu belgeselde yalnız ve güzel ülkemizin sağlık sisteminin geleceğini aynen görebiliyorsunuz. Günümüzde katkı payları, bireysel sigortalar, sigorta fark payları adı altında ülkemizdeki Sosyal Güvenlik sistemi yavaş yavaş devre dışı bırakılmaya amaçlanmaktadır. İleride geleceğimiz sonucu bu günden görebilmek için çok güzel örneklere sahip sicko... Haklarımıza sahip çıkmazsa, haklarımıza sahip çıkanlar elbet bulunur... Anlatılan sizin ( bizim ) hikayemizdir ... Kesinlikle izlenmeli
report_problem
5 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Enteresan ve çılgın haberci Michael Moore'un bizim hayaller ülkesi diye baktığımız yerdeki gerçeklikleri ortaya döktüğü belgesellerden birisi.
report_problem
5 yıldan fazla önce