Yaban Çilekleri (Smultronstället) (1957)

Yaban Çilekleri (1957)Smultronstället

Puan 8.6 / 10
Senin Puanın
Etiketler Dram, Romantik
Yönetmen
Dil
İsveçce
Ülke
İsveç
Süre
91 dakika
124
1
229
105
mervyazc profil fotoğrafı
mervyazc
Kendisiyle yüzleşmemek için aynalardan bile kaçan Isak Borg'un kendi tabiriyle " uyanıkken duymak istemediği şeyleri rüyalarında kendisine söylediği " ve izleyiciyi de araba yolculuğu dışında bu içsel yolcuğa da davet eden etkileyici bir film. Artık ölüme yaklaşmış bir karakterin içselleştirdiği, kendine bir türlü itiraf edemediği gerçeklerle rüyalarda hesaplaşmasını izlerken insan şunu düşünmeden edemiyor : 'Yalnızlık Isak amcanın başta söylediği gibi kendi tercihi miydi, yoksa yaşadığı ve yaşattıklarının bedeli mi? '
error_outline
10 ay önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Bergman'ın izlediğim ilk filmi. Bunca zaman izlemek için neden beklettim diye kendime kızsamda iyi ki şimdi zamnında izlemişim dedim. Film ne zaman başladı ne zaman bitti anlamadım bile. Her şey o yaban çileklerinin bulunduğu bahçede, Isak'ın dünyasında gizli. Öyle etkiyelyici ki! Anlatamayacağımız kadar dinlemeli, izlemeli, görmeyi bilmeliyiz... Bu kadar yakın bu kadar uzakken "Başka yaban çileği kalmadı." İzleyin!
error_outline
4 yıldan fazla önce
Hollyy profil fotoğrafı
Hollyy
Filmdeki herkare,cümleler, kelimeler yalnizlik duygusunu , insanin kendisini sorgulamasini okadar guzel anlatılmış ki . Ayrica filmin siyah beyaz olusuda ayri güzellik katmis filme.
error_outline
4 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
Filmin özellikle başındaki rüya sahnesi beni benden aldı. Gerçekten bir rüyanın içindesiniz. Karanlık, esrarengiz ve hafif korku verici bir rüya. Çarpıcı bir o kadar merak uyandırıcı!
error_outline
5 yıldan fazla önce
breathtime profil fotoğrafı
breathtime
Şafak vakti

aradığım arkadaş nerede?

Gece çöktüğünde

onu hâlâ bulamamıştım.

Yanan kalbim,

bana onun izlerini gösteriyor.

Çiçeklerin açtığı her yerde,

onun izlerini görüyorum.

Onun sevgisi tüm havaya karışmış,

sesi yaz rüzgarında uğulduyor…
error_outline
5 yıldan fazla önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Filmin en sevdiğim yanı mesajı alttan vermemesi. Vermek istediği mesajı cümle içinde kullanması. İzleyicinin hazıra konmasından yana olduğumdan değil de zaman zaman filmin yaratıcılarının "gerçekten" ne düşündüğünü bilmek istiyor insan. O bakımdan oldukça başarılı buldum filmi. Ayrıca hiçbir zaman ölmeyecekmiş gibi cümleler kuran gençler sinirimi bozdu. Ağızlarına kürekle vurasım geldi. Niyeyse bu tarz filmleri çok içselleştiriyorum, karakterlerin kurgu olduğunu unutuveriyorum. Böyle olduğunda filme "bu olmuş" diyebiliyorum. Isak amcayı da ne kadar aksi olursa olsun sevdim, kendi amcammış gibi bağrıma bastım.
error_outline
5 yıldan fazla önce
yazcsefa profil fotoğrafı
yazcsefa
Duygusuzluk, bencillik, acımasızlık…
İnsan olmada ‘Yetersiz’lik…
Modern çağın insanının küçük ama önemli hataları.
Ceza: Yalnızlık. İlk kez Bergman filmi izliyorum ve bence tam anlamıyla bir şaheser. Bir dakika bile sıkılmadım. Altındaki felsefe o kadar yoğun ve çarpıcı ki felsefe derslerinde mutlaka izlenilmesi gereken bir film.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
otekiben profil fotoğrafı
otekiben
"pişmanlıkların ve hayal kırıklıklarının zaman aşımı olmaz, insan yaşadığı sürece varlıkları sürer" dediğini düşündüğüm teknik şaheseri bergman klasiği.
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
Rozbud profil fotoğrafı
Rozbud
Kendinden neden kaçar insan? Doğrusu, kaçabilir mi? Nereye saklanır, gittiğinde? Geçmişin yükünü nerede bırakır?
error_outline
7 yıldan fazla önce