Spalovac mrtvol (The Cremator) (1969) afişi

Spalovac mrtvol (1969)
The Cremator

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
Çekoslovakya
Süresi
95 dakika
cimcini Çek Yeni Dalga akımının önemli isimlerinden Juraj Herz, sıradışı yapımı The Cremator, orijinal adıyla Spalovac mrtvol ile unutulmaz bir sinema deneyimini izleyenlere yaşatıyor. Tüm dünyanın yaşadığı Nazi travmasının sosyal, siyasal ve ekonomik izlerini merkezine alarak krematoryumu simgesel açıdan hikayenin merkezine oturtan Herz, dönemin karanlık izdüşümünü de çok açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Bir krematoryum işleten Kopfrkingl’in eski bir arkadaşıyla tekrardan denk gelmesi sonucu geçirdiği düşünsel değişimi son derece grotesk bir yapıda seyrettiğimiz film, Rudolf Hrusínsky’nin tabiri caizse devleşen oyunculuğuyla da seyir zevkini katmerlendiriyor. Özellikle odak noktasına monologları alan ve “atlamalı kurgu” tekniğiyle ayrıksı sularda gezinen bu yapım, kuvvetli bir hikaye dili yaratmakta da oldukça başarılı oluyor. Bir insanın geçirdiği değişimi hem atmosferiyle hem de kamerasıyla ürkütücü bir şekilde izlettiren film, Çek sinemasının da medar-ı iftiharlarından.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

Lessienn profil resmi
Lessienn
naziler sınırına dayanmış çekoslovakya'da karısı yahudi bir ölü yakıcı. üstelik kendisi taze bir nazi sempatizanı. bu kadarı bile müthiş ilgi çekici.
0
1 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
nazi propagandası altında ki çekoslovakya'da kendi halinde sıradan bir hayat yaşayan aydın sayılabilecek aile babasındaki değişimi ya da bir anlamda çıldırışı anlatan ve içeriğiyle dehşete düşüren çok başarılı film. nasyonal sosyalizm saçmalığını ciddi olarak eleştirmesinin yanında alttan alta küçük düşürmeye yönelik göndermeler de barındırıyor.
günümüz türkiye'sine dair o kadar çok şey çıktı ki karşıma, bu benzerlik hem şaşırttı hem de umudumu kırdı.
1
3 yıl önce

Spalovac mrtvol filmini beğenenler

Spalovac mrtvol filmini içeren raflar

Spalovac mrtvol filmi hakkında ilgi çekici içerikler